Byt bez bariér

Byt bez bariér není nijak neobvyklá záležitost. Úraz nebo nějaká vážná nemoc může bezpochyby potkat každého z nás. Omezená hybnost se nás však v budoucnu může týkat i díky tomu, že se zkrátka dožijeme vysokého věku. Bezbariérový a správně a účelně zařízený byt nám tedy může ušetřit spoustu námahy a usnadní nám nepříjemnou životní situaci, do které jsme se dostali. Na co je třeba při úpravách takového bytu brát zřetel? Bez čeho se člověk s pohybovým handicapem neobejde?

Obývák a ložnice

Hovoříme-li o bytu bez bariér, pak je zcela samozřejmé, že se v něm nenacházejí žádné překážky v podobě prahů, to je nutné zmínit v první řadě. Důležitý je rovněž dostatek volného prostoru, aby se člověk na vozíčku mohl po místnostech co nejsnáze pohybovat. Znamená to tedy, že obývací pokoj, stejně jako i ložnice, by měly být zařízeny velice účelně. Zbytečné množství nábytku a rozměrných doplňků by mohlo jedině překážet. Jednotlivé kousky použitého nábytku a vybavení by také měly být pokud možno nižší, aby se na ně dalo snáze dostat.

Kuchyně musí být jednoduchá

Je to právě kuchyň, kterou je třeba výrazně přizpůsobit potřebám invalidního člověka, protože v ní většina z nás tráví hodně času a jelikož je také obvykle plná nejrůznějších nástrah, kterých si zdravý člověk nemusí být vůbec vědom. Hrozí tu nejrůznější nebezpečí a je tedy důležité vše dobře a s rozmyslem sestavit tak, aby to vozíčkáři přineslo co největší pohodlí a komfort a pokaždé se dostal tam, kam zrovna potřebuje.

Uzpůsobte linku

Kuchyňskou linku je třeba posadit o něco níž, než je běžné. Bez spodních skříněk se s největší pravděpodobností obejdeme, a pokud už tam nějaké přece jen budou, musí být vylepšeny o kolečka, aby se s nimi dalo lehce manipulovat. Ostatní prostor pod linkou by měl být zcela prázdný, aby do něj člověk na vozíku mohl snadno zajet a na lince pak pohodlně připravovat vše, co potřebuje. Vybavení kuchyně, které je používáno nejčastěji, je nejlépe umístit na úroveň očí, aby se stačilo pro ně jen natáhnout.

Předměty, které se v kuchyni nedostanou ke slovu nijak zvlášť často, je lépe umístit na horní poličky. Existuje i možnost, nechat si vyrobit kuchyň přesně na míru, podle potřeb a požadavků handicapovaného člověka. Taková záležitost je jistě finančně náročnější, ale výsledek většinou stojí za to. Lze totiž například zhotovit systém posuvných skříněk, které se po stisknutí páčky pohybují níž nebo výš podle toho, co člověk zrovna potřebuje najít. Důležité je i vhodné umístění elektrických zásuvek do takových pozic, kde na ně lze bez potíží dosáhnout a pokud to není z nějakého důvodu možné, lze pod linku šikovně připevnit prodlužovačku, která poslouží také dobře.

Koupelnu a toaletu nelze opomenout

Samostatnost v intimních záležitostech jako je mytí a používání toalety je důležitá pro každého člověka a pro handicapovaného to jistě neplatí o nic méně. Je proto nezbytné koupelnu i záchod náležitě uzpůsobit, aby se postižený člověk cítil co nejkomfortněji a mohl vše zvládnout bez cizí pomoci.

Záchod by měl být posazen níže, aby nenastal žádný problém s přesunem z vozíku. Madla, která slouží k přidržování, je lépe připevnit po obou stranách. Důležitá je pochopitelně i šířka dveří, aby se s vozíkem dalo zajet co nejdál. Umyvadlo je lépe upevnit níž než je běžné a pod ním je nutné nechat volný prostor pro vozík. Zapomeňte proto na úložné prostory, které se někdy umísťují právě pod umyvadlo. Musíte pro ně nalézt jiné místo. Pořiďte také dostatečně široký sprchový kout vybavený sklápěcím sedátkem. Musí být uzpůsoben tak, aby se člověk mohl zachytit jak sprchy, tak i sedátka a to ještě dříve, než do sprchového koutu vstoupí. A neměla by chybět ani protiskluzová podložka, aby se minimalizovalo riziko nějakého zranění.

Život s omezenými možnostmi pohybu není pro žádného člověka jistě nijak lehký. Důkladnými a promyšlenými úpravami vlastního příbytku si ho však lze do značné míry usnadnit a učinit jej poněkud příjemnějším.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *