Chcete položit dlažbu v koupelně jako zkušený profík? Poradíme vám!
Chystáte se položit dlažbu v koupelně? Váháte mezi vlastními schopnostmi a službami nějakého profesionála? Pokud nejste vyloženě „nemehlo“, dejte se do práce sami. Za pokus to určitě stojí. Proč? Protože šikovných řemeslníků je jako šafránu, takže sehnat někoho solidního může zabrat spoustu času. To zaprvé. A pak je tu ještě finanční stránka věci. Taková faktura za novou dlažbu vás totiž určitě nemile překvapí. Pořád ještě nevíte, kterou cestou se vydat? Nevadí. Než se definitivně rozhodnete, seznamte se se vším, co pokládka dlažby obnáší. Třeba vám to nebude připadat nijak složité a nakonec si poradíte jako zkušený profík.
Položíte dlažbu v koupelně sami?
Přemýšlíte, jak položit dlažbu v koupelně, aby výsledek stál za to? Zároveň nechcete, aby vám výsledný účet naboural rodinný rozpočet? Jedno řešení tu samozřejmě je. Tedy za předpokladu, že nemáte „obě ruce levé“. Pokud o sobě bezpečně víte, že vám práce rukama moc nejde, nic neriskujte a raději se smiřte s tím, že dáte vydělat nějakému řemeslníkovi. Lepší, než strávit hodiny na kolenou a nakonec zjistit, že je vaše koupelna v horším stavu než na začátku. Nezapomeňte, že materiál taky něco stojí! Když se vám dlažba nepovede, budete nuceni znovu sáhnout do peněženky! Jestliže jste ale typem domácího kutila, který má dílnu plnou nářadí a s trochou dobré vůle si obvykle s podobnými věcmi slušně poradí, není žádný důvod, proč to nezkusit i tentokrát. Pro případ, že máte dostatek kuráže, jsme vám dnes připravili pár jednoduchých rad a doporučení, které vám celou akci usnadní.
Krok číslo 1 – výběr dlažby
Zdá se tedy, že jste se rozhodli vyzkoušet vlastní schopnosti a dáte se do díla sami. Fajn. Co vás čeká? Krokem, který musíte učinit nejdříve, je výběr vhodné dlažby. Ať už se vydáte do kteréhokoliv obchodu, mějte na paměti, že dlaždice, které si zvolíte, musí splňovat tzv. normu EN. Jde o evropskou normu stanovující minimální požadavky na kvalitu těchto výrobků. Jde především o rovnost povrchu, pevnost v tlaku a pohybu, nasákavost a podobné záležitosti. Další kritérium kvality, které by vás mělo zajímat, je odolnost proti povrchovému opotřebení. Ta se zpravidla označuje čísly 1 až 5, kdy pětka vydrží nejvíc. Je tu také tzv. protiskluznost. Zde existuje několik tříd obvykle označovaných písmeny A, B, C. Všechny tyto záležitosti raději proberte s prodavačem, pokud se v nich nevyznáte. Je to velmi důležité! Velikost jednotlivých dlaždic, jejich barevný odstín nebo nějaký konkrétní vzor, to už jsou samozřejmě věci, jejichž volba záleží výhradně na vás a na vašem vkusu. Nezapomeňte si ještě důkladně spočítat, kolik dlaždic bude celkem potřeba a kalkulujte také s nějakou rezervou. Vyplatí se to!
Než se dáte do práce
Než se dáte do práce, zkontrolujte si, zda máte vše potřebné. Dostatečným počtem dlaždic počínaje, přes kvalitní lepidlo až po řezačku, kterou budete jednotlivé kusy upravovat podle potřeby. Vše si předem pečlivě připravte a na nic nezapomeňte. Protože nejste profesionál, mohlo by se vám snadno stát, že v okamžiku, kdy zjistíte, že vám něco chybí, začnete zmatkovat a práce nedopadne nejlíp! Také zkontrolujte podklad. Musí být zcela čistý a pokud možno rovný. Drobnější nerovnosti vyřešíte odpovídající vrstvou lepidla, ty větší tekutým tmelem. Hodit se vám bude vodováha!
Pokládáme
S pokládkou začněte od středu koupelny směrem ke stěnám a nezapomeňte na „únikovou cestu“, abyste své dílo hned zase nezničili! Rozmíchané lepidlo naneste na dlaždici a „pročešte“ ho. Jakmile dlaždici položíte na zvolené místo, usaďte ji jemným posouváním ze strany na stranu. Až se vám to podaří, pokračujte dalšími dlaždicemi v řadě. Dlažbu vždy pokládejte tak, aby mezi jednotlivými dlaždicemi vznikly spáry, které na závěr vyplníte spárovací směsí. Okrajové spáry u zdí koupelny vytvoříte pomocí spárovacích klínů. Určitě se neobejdete bez řezání. Rovné řezy zvládnete klasickou řezačkou, s oválnými vám pomůže úhlová bruska. Chce to hlavně klid a pečlivost. Až budete mít hotovo, nezapomeňte, že podlaha bude použitelná nejdříve za 24 hodin. Teprve potom se můžete dát do spárování.
Jdeme do finále!
Než začnete spárovat., ujistěte se, zda si vaše spárovací hmota s dlaždicemi „rozumí“. Někdy se může stát, že se jejím vlivem změní barva dlažby nebo že dojde k nějakému jinému poškození. V takovém případě preventivně zakryjte okraje lepenkou. Flexibilní spárovací maltu (hmotu) nanášejte úhlopříčně směrem ke spárám a jemně ji uhlaďte. Spáry u sanitárních předmětů nebo u obložených stěn vyplňte sanitárním silikonem. Je to poměrně jemná záležitost, ale až se vám povedou první dvě nebo tři spáry, získáte potřebnou jistotu. Druhý den podlahu očistíte vlhkým hadrem a máte hotovo!
Pokládání dlažby je práce, která je náročná především na přesnost. Když si všechno předem důkladně připravíte a při samotné pokládce zachováte klid a rozvahu, budete s výsledkem určitě spokojeni. Nebojte se toho!
Štítky
Interiér Náš důmMohly by vás zajímat další články
Do kuchyně zvolte keramickou dlažbu
Kuchyň je zpravidla místem, kde mnozí z nás tráví spoustu času. Vařením, jídlem nebo čistě posezením s rodinou a přáteli. Chceme mít tedy kuchyň pěknou a…
Terasu vydlážděte přírodním kamenem - dům se zahradou se tak propojí tím nejpřirozenějším způsobem.
Terasa je místem určeným k odpočinku a měli byste se na ní cítit příjemně. Jak známo, nejlépe se relaxuje v přírodě. Pokud se chystáte terasu u vašeho domu vybudovat ...