Co je mulčování, proč ho praktikovat a jaký materiál k němu využít?

Že nevíte, co je mulčování? Dobrá, ale určitě jste už tohle slovo přinejmenším někde zaslechli a tak zřejmě tušíte, že nějak souvisí s péčí o zahradu. Pořád nic? Nevadí. Dnes si totiž o mulčování, o jeho výhodách i úskalích a také o materiálech, které se k němu obvykle využívají, něco řekneme. Pojďme na to!

Co je mulčování?

Máte vlastní zahradu? Pak jistě chcete, aby se v ní dařilo všem rostlinám, které jste se rozhodli pěstovat. Řeč je tu především o keřích a stromcích, ale pochopitelně také o květinách a nejrůznější zelenině. Jednou z věcí, která vám může být při vaší snaze prospěšná, je bezesporu právě mulčování. A co se za tímto slovem skrývá? Není to nic jiného než pokrytí půdy v bezprostředním okolí pěstovaných rostlin vrstvou nějakého, nejčastěji organického materiálu.

K čemu je to dobré?

Co je mulčování nyní už zhruba víte a dostáváme se proto k otázce, proč byste tento způsob péče o vaši zahradu měli vlastně praktikovat. K čemu je to tedy obvykle dobré?

  1. Vrstva organického materiálu dokáže s větším či menším úspěchem bránit v růstu plevelů a tím vám ušetří spoustu práce. Nebudete už muset záhony či okolí keříků pravidelně okopávat, abyste se zbavili rostlin, které nejsou na vašem pozemku žádoucí.
  2. Mulč navíc dovede vcelku efektivně zabránit vysychání půdy. Jednoduše v ní zadržuje potřebnou vlhkost a vy tudíž nebudete nuceni tolik zalévat.
  3. Organický materiál také vcelku pochopitelně dříve či později podlehne rozkladu a tím obohatí půdu ve vaší zahradě o potřebnou výživu.

5 nejčastěji používaných typů mulče

Materiálů, které lze k tomuto účelu použít, existuje celá řada a vhodnost jejich aplikace je obvykle nutné posuzovat individuálně. Jednoduše řečeno, záleží zpravidla nejenom na faktu, zda máte ten který materiál právě k dispozici, ale zároveň i na tom, pro pěstování jakých rostlin jej hodláte využít. Nejčastěji se však setkáte s těmito pěti typy mulče:

  1. SUCHÉ LISTÍ – Je ideální především pod keře a na záhony s trvalkami. Jde o lehký materiál, z něhož se po rozkladu do půdy uvolňují důležité živiny. Suchého listí však budete obvykle potřebovat větší množství, jelikož ho nepochybně alespoň zčásti odnese vítr.
  2. ŠTĚPKA – Po štěpce se celkem dobře chodí a je proto vhodná k pokrytí cestiček na vašem pozemku. Využít ji však můžete i pod nejrůznější dřeviny (včetně živých plotů), ale i na záhonech s okrasnými rostlinami. Velkou výhodou je to, že se velmi pozvolna rozkládá, čímž rostlinám zajišťuje postupný přísun živin.
  3. MULČOVACÍ KŮRA – Můžete ji použít k zakrytí plochy mezi rododendrony a hodí se rovněž  při pěstování vřesu. Okyseluje totiž půdu a to právě tyto rostliny rozhodně ocení.
  4. TRÁVA A SLÁMA – Posečenou trávu můžete použít například u ovocných stromů. Užitečná může být rovněž sláma. Slámu oceníte zejména v pařeništi nebo při zakládání tzv. vysokých záhonů.
  5. KAMÍNKY A KAMENNÁ DRŤ – Aby byl náš výčet takřka kompletní, musíme zmínit rovněž nejpoužívanější typ anorganického mulče. Jsou jím drobné oblázky, případně pak kamenná drť. Hodí se zejména na skalky, k okrajům cest a je dobré vědět, že vyhovuje hlavně teplomilným rostlinám.

 

Má tento způsob péče o zahradu i nějaké nevýhody?

Protože je mulčování v péči o zahradu využíváno čím dál častěji a to z pochopitelných důvodů, je důležité seznámit se i s možnými komplikacemi, které mohou v některých případech nastat. A co se tedy může přihodit nejčastěji?

Pokud to s organickým mulčováním přeženete (příliš silná vrstva hlavně listí, trávy atd.), mohou se na vašich záhonech přemnožit slimáci, což určitě nechcete.

Takže všeho s mírou!

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *