Dřevo v interiéru je zkrátka klasika

Dřevěné podlahy, dřevěný nábytek, dveře i rámy oken, obklady stěn i nejrůznější dekorace. Dřevo se dá zkrátka použít téměř všude ve vašem příbytku. Patří již ke klasickým a stále značně oblíbeným materiálům. A není divu. Pokud i vy náležíte k lidem, kterým moderně zařízené bydlení připadá zbytečně chladné a plasty, kov a sklo u vás nedokáží navodit příjemný pocit domova, vyzkoušejte právě dřevo.

Je z čeho vybírat

Existuje řada stromů, které vám tento materiál mohou poskytnout. K nejoblíbenějším patří jednoznačně dub, buk a ořech. Často se v interiérech domů setkáte i se smrkem, javorem, borovicí nebo břízou a za zmínku stojí nepochybně rovněž třešeň či olše. Tyto druhy jsou v našich krajích považovány za klasiku, je-li řeč o výrobě nábytku a dalšího zařízení. Postupem času se tu však objevily rovněž druhy exotické a některé z nich si získaly také značnou popularitu. Palisandr, mango nebo akácie patří zřejmě k nejznámějším.

 

Chcete dřevěnou podlahu?

Nabídka dřevěných podlah je dnes opravdu velmi široká, takže se nemusíte bát, že byste si nevybrali. Výhodou těchto podlah je fakt, že bývají pevné, tvrdé a odolné a přitom dobře snáší kontakt s vodou. Dokáží dodat interiéru i velice originální vzhled a to obzvláště ty z masivu. Takové podlahy jsou ovšem trochu náročnější na údržbu a hůře odolávají výraznějším výkyvům teplot. Pokud si pořídíte vícevrstvou dřevěnou podlahu, bude péče o ni o dost snazší a výhodou takové volby může být i skutečnost, že se dá její část v případě poškození snáze vyměnit.

Obklady interiér oživí

Dřevěné obklady dodají vašemu příbytku na útulnosti, o tom není pochyb. Máte někdy pocit, že zdi vašeho domu jsou poněkud fádní? Nemusíte je obložit hned celé, ale zkuste pro začátek použít obklady alespoň na jednu z nich a uvidíte tu změnu. Pracovat s obklady lze rozličnými způsoby a je jen na vás a vaší fantazii, kde všude je použijete. Může to být v pracovně či v obývacím pokoji a zajímavě mohou vypadat i na schodišti. Vyhněte se snad pouze takové stěně, kde máte okno se záclonou či závěsem, protože ty by zbytečně dřevěné obklady zakrývaly. Jako materiál se velmi často používá třeba bříza nebo smrk a k dispozici bývají nejenom různé typy dekoru, ale samozřejmě i rozličné barevné odstíny. Montáž není většinou nijak složitá, a pokud si dobře vyberete, mohou takové obklady skvěle ladit třeba právě s dřevěnou podlahou i s vaším nábytkem.

Dřevěný nábytek tu byl odjakživa

Nábytek z masivního dřeva a to v nejrůznějších podobách slouží lidem už dlouhá staletí. Pořídit si můžete doslova cokoliv. Skříně, komody, stoly nebo židle, nejrůznější police, postele i pohovky. Pokud jde o tvary i konkrétní druh dřeva, meze se fantazii nekladou. Dubový stůl ve vaší pracovně, obývací stěna z tmavého ořechu nebo kompletní ložnice vyrobená z třešňového dřeva. Možností je nepočítaně. Až si vyberete to, co vám nejlépe vyhovuje, nezapomeňte, že takový nábytek ošetříte nejlépe nějakými prostředky na bázi oleje či vosku. Díky tomu se z jeho výjimečného vzhledu bude moci těšit co nejdéle.

I nejrůznější doplňky mají doma svoje místo

Stojany, poličky, věšáky, rámečky na fotografie nebo i takové nádobí, to vše může být pochopitelně také vyrobeno ze dřeva. Jako doplněk zařízení můžete použít i neopracované surové dřevo. Vždy však dbejte na přiměřené množství. Jestliže dřevěných doplňků použijete moc, můžete vytvořit změť struktur, barev a dekorů, která nebude na oko působit příliš ladně. Takže doplňky rozhodně ano, ale opatrně!

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *