Horkovzdušná pistole je velmi užitečný pomocník

Horkovzdušná pistole je poměrně obvyklou součástí vybavení domácích dílen a má to rozhodně svoje opodstatnění. Opálíte s ní starý nátěr z okenních rámů, ohnete trubku nebo důkladně vyčistíte zanesené spáry v dlažbě. S tím vším si většinou docela dobře poradí a využít ji můžete i při celé řadě dalších činností, jak by vám jistě potvrdil nejeden domácí kutil. Víte ale, jaká by měla být hlavní kritéria, na základě kterých si takovou horkovzdušnou pistoli do vaší dílny pořídíte? Ne? Trochu vám poradíme.

Horkovzdušná pistole je jako „výkonnější fén“

Horkovzdušnou pistoli dnes používá nejen řada nejrůznějších řemeslníků, ale svou oblibu si získala i mezi kutily. Není divu. Možnosti jejího využití jsou opravdu rozmanité a v porovnání s dříve hojně používanou benzinovou letlampou jde rozhodně o nářadí podstatně bezpečnější i méně náročné na obsluhu. Jelikož pracuje podobně jako fén na vlasy, je zde samozřejmě možné podle potřeby regulovat teplotu a v případě kvalitnějších modelů dokonce i intenzitu proudění vzduchu. V porovnání s takovým fénem jde pochopitelně o přístroj odolnější, který je schopen vzduch ohřát na podstatně vyšší teplotu. Skládá se z těla s plechovou hubicí, topného tělíska, ventilátoru, regulace a vypínače. Krom toho je obvyklou součástí kvalitních výrobků i sada měnitelných nástavců.

Má široké spektrum uplatnění

K nejčastějším způsobům využití horkovzdušných pistolí patří bezesporu odstraňování starých nátěrů z nejrůznějšího nábytku a je přitom jedno, zda jde o botník v předsíni nebo třeba starou zahradní lavičku. Lak nebo barvu snadno dostanete i ze dveří nebo z okenních rámů. Těmito pistolemi lze však pohodlně odstranit i různé samolepky či lepicí pásky. S jejich pomocí se rovněž svařují nebo tvarují plasty, ohýbají trubky a je možné je používat i k vysoušení menších ploch vlhkého zdiva. Při nastavení nižších teplot můžete rozmrazovat vodovodní potrubí nebo navoskovat vaše lyže. Zvolíte-li teploty na horní hranici regulace, zvládnete tímto přístrojem podpálit třeba domácí gril na dřevěné uhlí. Fantazii se meze nekladou a věřte, že se téměř každý alespoň čas od času dostane do situace, kdy mu může být horkovzdušná pistole opravdu k užitku.

Jaká jsou hlavní kritéria výběru?

Tím nejpodstatnějším, čeho byste si při výběru horkovzdušné pistole pro vaši dílnu měli všímat, je především tepelný rozsah, způsob regulace i způsob zobrazování dosažené teploty. Aby se vám s ní dobře pracovalo, zvolte raději takovou, která nebude příliš těžká a kterou zvládnete snadno a pohodlně uchopit. Nezapomeňte ani na co nejpestřejší příslušenství v podobě různě tvarovaných nástavců. Nikdy nevíte, kdy vám některý z nich přijde vhod!

Tepelný rozsah

Každá horkovzdušná pistole může mít jiný rozsah teplot, kterých se s ní dá dosáhnout. Různé druhy práce obvykle vyžadují poněkud odlišnou teplotu, a protože si nemůžete být předem jisti tím, k čemu všemu se vám bude pistole v budoucnu hodit, vyberte raději takovou, která má co nejvyšší možnou dosažitelnou teplotu. Regulací pak vždy můžete teplotu zase snížit na požadovanou úroveň, pokud to bude třeba.

Ukazatel teploty a způsob regulace

Pro pohodlnou práci zvolte takový přístroj, u něhož můžete teplotu dle potřeby upravovat lehce ovladatelnými tlačítky, případně otočným regulátorem. Pokud jde o ukazatel, asi nic nepřekoná digitální displej, díky kterému budete mít o dosažené teplotě okamžitou a přesnou informaci. Zjistěte si také, jestli je vámi zvolená horkovzdušná pistole opatřena termostatem, který zamezí jejímu přehřátí. Obzvláště při déle trvající práci to může být velmi důležité!

Co by vás krom ceny mělo ještě zajímat?

Váha, velikost a také tvar jsou parametry, na kterých rozhodně záleží. Ideálním tvarem je „klasická pistole“ s protiskluzovou pryžovou rukojetí, a pokud jde o velikost a váhu, uděláte nejlíp, když si vybraný typ vlastnoručně vyzkoušíte. Jedině tak opravdu poznáte, jak vám „padne“. Kvalitní pistole musí mít dobře vyvážené těžiště a snadno dostupné ovládání a to tak, abyste ji zvládli obsluhovat jen jednou rukou. Důležité je také již zmiňované příslušenství v podobě speciálních nástavců určených k nejrůznějším úkonům. Například k opalování starého laku okenních rámů (zároveň ochrání skleněné tabulky) nebo nástavce pro smršťování bužírek a podobné doplňky. Kvalitní výrobek by jich měl mít co nejvíc a obvykle ho lze pořídit i s praktickým kufříkem, ve kterém je vše uloženo.

A nebojte se přidat nějakou tu stovku, až budete vaši novou horkovzdušnou pistoli kupovat. Značkové nářadí za to zpravidla stojí. Navíc při celkem příznivých cenách, za které se dnes toto zboží většinou nabízí, vás to určitě nezruinuje!

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *