Interiérové dveře pro váš domov

Dveře v interiéru vašeho bytu budete mít na očích docela často a je proto lepší věnovat jejich výběru dostatek času a pozornosti. Věřte, že se to vyplatí. Pokud podléháte soudobým trendům i co se týče zařízení bytu, asi víte, že móda má vliv jak na design interiérových dveří, tak i na jejich velikost nebo způsob, jakým se otevírají. Dnes je opravdu z čeho vybírat a záleží v podstatě jen na vašich preferencích a finančních možnostech. Pojďme si tedy říci, co je právě „in“, třeba vám pár informací přijde vhod.

Když vybíráte dveře, tak kromě materiálu a barevného provedení musíte hledět především na rozměry. Nejenom šíře, ale také výška dveří bývá často velmi rozdílná. Poslední dobou se celkem běžným standardem stávají dveře o výšce 210 cm, zatímco dříve byl tento rozměr nejčastěji cca 197 cm. Výjimkou ovšem nejsou ani dveře vysoké až do stropu. Výhodou vyšších dveří je to, že dokáží opticky zvětšit místnost, takže se ani v menším bytě nemusíte cítit nijak stísněně.

Dýha je stále velmi oblíbená

Dveře do interiérů jsou vyráběny z různých materiálů. K těm nejčastěji používaným patří v současnosti dýha, sklo nebo také lamináty. U laminátů je momentálně v kurzu hlavně dekor betonu, případně stěrky. Jednoznačně nejpopulárnější je ovšem dýha. Jednak díky své nadčasovosti, dlouhé životnosti a také pro svůj zajímavý vzhled. Čtyřnásobné lakování ji navíc činí velice odolnou proti poškození. Dýhové dveře lze vybírat v mnoha variantách dekoru. Buk, dub, jasan nebo olše patří k těm nejoblíbenějším, a pokud máte rádi exotiku, pak se vám jistě zalíbí mahagon či wenge. Oblíbenou variantou je rovněž bělený dub. Máte-li rádi co nejpřírodnější provedení, pak vás možná zaujme sukatá dýha.

Sklo prosvětlí i rozšíří prostor

Díky tvrzeným sklům roste rovněž popularita skleněných dveří. Není totiž už třeba obávat se tolik o jejich rozbití a jediné riziko tak může hrozit při neodborné manipulaci během jejich instalace. Díky své subtilnosti jsou skleněné dveře vhodné takřka do jakéhokoliv interiéru. Vždy s sebou navíc nesou jakýsi nádech exkluzivity a nadčasovosti. Přidanou hodnotou dveří s čirým sklem je fakt, že dokáží oddělit prostory, aniž by je přitom vzájemně úplně izolovaly. Do místnosti pouštějí dostatek světla a přitom vám zajistí přiměřené soukromí.

Levný a odolný CPL laminát

Laminátové dveře jsou vysoce odolné vůči vlivům okolního prostředí. Dobře snášejí jakékoliv teplotní podmínky, lehce se omývají, a pokud jsou na povrchu kvalitně upravené, jen stěží je poničíte. Dobře také izolují od hluku. K dispozici bývají v pestré škále barev i odstínů. Dokáží rovněž velice věrně imitovat dřevo. CPL laminát vám za poměrně málo peněz nabídne velice solidní kvalitu.

Ještě je tu dřevo

Dveře vyrobené z masivního dřeva mohou být jistě nádherné. Jedinečnost dřevokresby je vždy neopakovatelná a každé dveře z masivu jsou proto zcela unikátní. Masivní dřevo bez ohledu na jeho povrchovou úpravu se však nehodí do všech interiérů. Vždy berte ohled na to, z jakých materiálů máte kupříkladu podlahy nebo nábytek a teprve pak se rozhodněte, zda se vám dveře z masivu opravdu hodí. Celodřevěné dveře mají i své nevýhody. Především vyžadují pravidelnou údržbu. Je nezbytné je čas od času nalakovat, aby co nejdéle vydržely v původním stavu. Jsou také náchylnější k poškození a příliš se nehodí do podmínek s výraznými teplotními výkyvy a vysokou vlhkostí.

I kování podléhá trendům

Kliky se postupně znovu vracejí ke svým oblým tvarům z minulosti, což má nepopíratelné výhody. Takové kliky vám zkrátka lépe padnou do ruky. Čím dál častěji se dnes setkáte s klikami, které jsou vyrobeny kombinací nějakého kovu a jiného umělého či přírodního materiálu jako je kůže, sklo nebo dřevo. Zajímavým a výrazným trendem, s nímž se můžete potkat především v moderních interiérech, jsou bílé dveře s černou klikou. Vypadá to opravdu dobře. O slovo se však hlásí i moderní systémy otevírání dveří jako například ten elektromagnetický, kdy se dveře otevřou ihned poté, co se dotknete madla.

Posuvné dveře jsou čím dál častější

Samozřejmě, že se neustále používají klasické otočné dveře, ale o pozornost se čím dál častěji hlásí i dveře posuvné a to jak ty na stěnu, tak i do pouzdra. Tyto moderní dveřní systémy mohou být rovněž vybaveny tichým dovíráním, podobně jako některé kuchyňské zásuvky.

Možností máte skutečně nepočítaně a lepší tedy bude nikam nespěchat a každou jednotlivou volbu, ať už jde o materiál, barvu nebo způsob zavírání, vždy pečlivě uvážit. Hodně štěstí!

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *