Jak jsme vybírali novou kuchyň

Úchytky, barvu dřeva, šířku, výšku i počet zásuvek si můžete navolit, jak chcete

Před několika měsíci jsme koupili rodinný dům. Zvenku se nám opravdu líbil. Je zateplený, má plastová okna, novou střechu, nově postavenou garáž atd.

Uvnitř to ale bohužel vypadalo zhruba o 30 let pozadu, oproti zevnějšku.

Z velké části to bylo dáno tím, že se v domě moc neuklízelo a původnímu obyvateli bylo asi tak nějak jedno, jak to tam vypadá.

Kromě stavební rekonstrukce (omítky, podlaha, úprava stěny) jsme zlikvidovali i veškerý původní nábytek a vybavení. Mysleli jsme si, že kuchyň zachováme a nějaký čas to na té původní ještě zvládneme (takovou domněnku jsme měli, když jsme chodili do domu na prohlídky s makléřkou).

Po bližším prozkoumání jsme se ale ujistili, že s původní kuchyní fungovat nemůžeme.

 

Celá rekonstrukce se tak výrazně protáhla a samozřejmě i prodražila. Nová kuchyňská linka byla jednou z největších investic v domě (prozatím).

 

Jelikož to pro nás byla neplánovaná investice, hledali jsme nějaké levné řešení.

Nejprve jsme zkoušeli najít nějakou už použitou, ale zachovalou linku na inzertních webech typu sbazar, bazoš nebo hyperinzerce.

Výběr ale nebyl moc velký, linky už často smontované (komplikace s dopravou) a navíc málokterá splňovala naše požadavky na rozměry.

 

Rozhodli jsme se tedy pro novou kuchyňskou linku a tady jsou některé naše zkušenosti.

 

Kuchyně Beroun

Na inzertních serverech (viz výše) jsme narazili na Kuchyně Beroun, které prodávají použité kuchyně z Německa. Na jejich webu jsme si všimli, že prodávají i fungl nové kuchyně za dobré ceny. Jednu z poboček navíc mají v Praze, tak jsme se tam vyrazili podívat.

To byla naše vůbec první návštěva nějakého kuchyňského studia, takže jsme tam jeli nadšení a samozřejmě s představou, že si naši linku odvezeme nejlíp hned.

 

Jedna linka se nám tam celkem líbila, tak jsme se na ni více zaměřili. Při otevírání šuplíku nám skoro upadlo jeho čelo a celkově byla část se zásuvkami hodně rozviklaná. A tady rozhodl jeden malý detail.

Kuchyňská linka z Kuchyně Beroun nebyla moc kvalitní

Ptali jsme se paní prodavačky, jestli je to nějaký vadný kus, případně jestli by bylo možné připlatit si za „brzdiče“ do zásuvek, aby tolik netrpěli.

 

Brzdy pojezdů objednat nešlo, ale rozhodla spíše odpověď prodavačky.

To víte, ta kuchyň už tady stojí skoro rok. To se hnedka rozviklá, jak to každý zkouší otevírat a zavírat.

Tohle se moc nepotkalo s naší poptávkou. Tak nějak jsme plánovali, že nám fungl nová kuchyňská linka vydrží o něco déle, než jeden rok. A světe div se, i my chceme doma otevírat a zavírat šuplíky. Možná častěji, než ti lidi na prodejně.

Hold kvalita zpracování odpovídala ceně pod 20 000 Kč. Poděkovali jsme a rychle pryč.

 

Kuchyně ze Sconto nábytek

Ve správný čas nám přišel do schránky leták ze Sconta, kde měli tou dobou akce na kuchyně. Jeli jsme se podívat na pobočku v Praze na Stodůlkách.

Výběr o poznání větší. Strašně se nám zde líbily dvě kuchyně (tuším, že byly také z Německa, ale ruku do ohně za to nedám). Obě v rustikálním stylu, vypadaly opravdu kvalitně a hlavně moje drahá polovička už skákala do stropu, že tuhle prostě musíme mít!

 

Po chvíli jsme sehnali pana prodavače a šli si s ním sednout k počítači k jejich plánovači kuchyní.

Po tento moment bylo všechno super, my nadšení, ochotní utratit svoje úspory, kuchyň téměř vybraná a navíc si ji naplánujeme na míru. No pecka.

 

Jenže pak nám tu radost trochu pokazil ten pan prodavač. Vlastně ji pokazil úplně.

Jeho ochota, gesta a průpovídky, které měl kvůli tomu, že se v 5 hodin odpoledne musí otravovat s plánovačem a mladým párem, který beztak nic nekoupí, to pro nás bylo opravdu utrpení.

Mysleli jsme, že bude odborník, který nám s výběrem poradí.

 

Namísto toho se jenom ptal „tak co tam chcete mít?“.

Já nevím pane. Je to poprvé v životě, co kupuji kuchyň a myslel jsem, že byste mi mohl poradit.

„Já vám tady nebudu vymýšlet, co budete mít v kuchyni. To už musíte vědět“.

 

Přišlo ještě pár dalších momentů, kdy jsem si připadal s prominutím jako blbec a říkal jsem si, že už se raději na nic nezeptám, ať nejsem ještě větší.

 

Nakonec jsme se zdárně dostali do finále, kuchyň byla „nějak“ naplánovaná (hlavně se už na nic neptat nebo tam něco měnit).

Celková kalkulace byla přes 40 000 Kč, bez nějakých vychytávek, osvětlení apod. Jenomže ona byla fakt pěkná a vypadala fakt kvalitně, takže s tou cenou jsme ještě byli ok.

 

Mohl byste nám prosím ten plánek vytisknout, že bysme se na to ještě doma v klidu podívali, porovnali a kdyžtak se s ním sem potom zastavili a objednali?

Myslel jsem, že to je asi tak nějak standardní otázka. Nekupujeme rohlíky a nevidím na tom nic špatného. Nechtělo se nám moc dát 40 tisíc na potkání.

Vezmeme si papír a minimálně pro dnešek budeme mít od pána pokoj.

 

A tady nás prodavač dorazil, když řekl „oni to neradi vidí, když si tady tisknem. Tak si vyfoťte ten monitor. No to snad zvládnete, ne?“.

Jasně pane, promiňte.

Takže jsme trávili hodinu plánováním kuchyně, zvažovali jsme investici přes 40 000 Kč a doma jsme měli přemýšlet nad touto fotkou:

Výsledek z hodinového plánování kuchyně ve Sconto

 

Je mi jasné, že to mohlo být jenom smůlou na prodavače. Nebo je jindy pán perfektní rádce a dneska zrovna neměl svůj den.

Bohužel ale bylo rozhodnuto, i kdyby byla ta kuchyň ze zlata, tady ji nekoupíme.

 

Možné poučení pro všechny:

Jakýkoliv obchod tvoří hlavně lidi. Jako zákazník na první pohled nevidím, jak máte promakanou logistiku nebo co všechno váš produkt umí.

Můžete mít super zázemí, známé jméno, nízké ceny a super slevy k tomu.

Když vám tam ale přijde zákazník, který má nachystané peníze a chce (potřebuje) je utratit, může vám to celé pokazit ten nejdůležitější článek – prodavač, který má poradit.

 

Kuchyně IKEA

Začali jsme se zajímat o další velké jméno, švédskou IKEA. Na začátku jsem měl dvě představy – IKEA je kvalitní, ale zároveň drahá. No vyzkoušíme to a uvidíme.

Hledali jsme nejdřív z domova přes internet. Tady má rozhodně IKEA velké mezery co se týče stránek. Než jsme tam našli, co jsme hledali, tak to bylo o nervy 🙂 Možná, že klasický e-shop (nebo podobný katalog) by byl lepší.

Nakonec jsme ale našli něco lepšího, online plánovač kuchyní.

Háá, a už si to nebudeme muset fotit na mobil!

 

Tady naopak musím IKEA pochválit za opravdu propracovaný 3D plánovač.

Nejprve si v plánovači vytvoříte místnost, nastavíte vzhled a druh podlahy, radiátory, atd. Mysleli dokonce i na takové detaily, že si do okna můžete nastavit nějaký výhled (v našem případě zahrada), abyste si pak kuchyň opravdu dokázali představit u vás doma.

Jestli jste někdy hráli hru The SIMS, tak tohle je ještě lepší 🙂

3D plánovač kuchyní IKEA

 

Jak jsem psal, měl jsem obavy z ceny kuchyně od IKEA a tak jsem tohle plánování ze začátku ani nebral moc vážně. Spíš jsme tam naházeli skříňky, jak by to zhruba mohlo vypadat.

O to víc náš potom překvapilo, že jsme se ve finále pohybovali pořád kolem 40 tisíc, stejně jako ve Scontu.

 

Plánek jsme si tedy začali ještě hodně revidovat, dávat přesné rozměry skříněk a jejich uspořádání a věci, které jsme tam předtím přidali „jenom tak ze srandy“ jsme dali pryč.

Nakonec se nám podařilo sestavit naši kuchyň snů (tak se ten náš projekt v plánovači skutečně jmenoval) s cenou kolem 35 tisíc.

Velká výhoda tady je, že u naplánované kuchyně vám rovnou vyjede nákupní seznam, takže hned vidíte, že za tyhle dvířka platíte 500 a tahle deska by stála o 1000 míň než ta druhá. To je super.

 

Jeli jsme se tedy do IKEA osobně podívat (nakonec asi 3x) a prohlídnout si materiály a kuchyně na vlastní oči.

S kvalitou jsme byli hodně spokojeni (tu jsem zde vlastně očekával), vzhledově se nám jejich kuchyně líbili moc a tak jsme byli na 90 % rozhodnuti.

 

Nakonec jsme využili ještě jejich „placené“ konzultace. Placené dávám do uvozovek schválně, je to moc chytrý tah od IKEA a zároveň hodně praktické pro zájemce o novou linku.

Za hodinovou konzultaci s jejich odborníkem na kuchyně totiž zaplatíte 1 000 Kč, ale tuto tisícovku vám zároveň odečtou z ceny kuchyně, pokud ji u nich koupíte.

My jsme ji od nich nakonec koupili, takže konzultace pro nás byla zdarma.

 

Samotná konzultace probíhala tak, že si nás paní vzala do takové „skoro kanceláře“. Zkrátka bokem, kde jsme nebyli rušení procházejícími lidmi a celý náš návrh (to už jsme měli kuchyň snů verze 2.0) s námi prošla.

Ještě se ujišťovala, jaký budeme mít sporák, jaká je výška (a správně nám poradila nožičky pod něj), zjistili jsme, že nám tam chybí jedna lišta, bez které bysme linku nikdy nesložili, a naopak přišla na některé věci, které tam máme zbytečně, takže nám ještě pár korun ušetřila.

K tomu byla paní hodně ochotná. Když jsme například řešili podobu úchytek na skříňky, všechny nám je ukázala fyzicky. Stejné to bylo s pracovní deskou, kterou jsme si hned prohlédli a vyzkoušeli kombinaci naší barvy skříněk a pracovní desky.

 

Tomu říkám servis na nejvyšší úrovni. Bohužel jsme si nepamatovali jméno této paní, jinak bysme na ni poslali chválu na vedení zlíčínské pobočky IKEA.

A víte co? Dokonce jsme dostali vytisknutý několikastránkový plánek včetně nákupního seznamu, a jako bonus ještě měsíc čas na rozmyšlenou.

 

Tak dlouho jsme ani nečekali. Doma jsme v našem plánku ještě změnili jeden detail a jeli jsme si do IKEA pro kuchyň.

Vyzvednutí kuchyně v Hostivicích
Vyzvednutí kuchyně v Hostivicích

Překvapilo mě, že úplně všechny komponenty mají skladem (ne přímo na Zličíně, ale v Hostivicích, což je kousek). Ať si do vaší kuchyně naplánujete cokoliv, tak to mají. Nečekáte ani den.

Prostě si vymyslíte takovouhle skříňku, v takovéhle barvě, s takhle vysokýma zásuvkama (a chci tam 4, ne 3), zaplatíte, a jedete si ji rovnou vyzvednout. Vau.

 

Takže napotřetí se nám zadařilo a doma nám teď září nová kuchyň, kterou jsme si sestavili přesně podle našich potřeb.

 

IKEA mě opravdu mile překvapila. Několik dalších lidí z našeho okolí řeší podobnou situaci a my jim můžeme tento obchod jenom doporučit.

Také znám pár lidí, kteří se na peníze nedívají a chtějí mít doma jenom to nejlepší, a přesto mají také kuchyň z IKEA (tady možná vznikl ten můj předsudek, že je kuchyň od nich drahá. Ne, opravdu není).

 

Navíc ty jejich švédský masový kuličky…. 🙂

 

Díky nožičkám pod sporák nám sedí výška linky se sporákem na milimetr přesně
Díky nožičkám pod sporák nám sedí výška linky se sporákem na milimetr přesně
Úchytky, barvu dřeva, šířku, výšku i počet zásuvek si můžete navolit, jak chcete
Úchytky, barvu dřeva, šířku, výšku i počet zásuvek si můžete navolit, jak chcete

Závěrem

Tenhle článek rozhodně není psaný jako reklamní, není v něm nic vymyšleného, ani nemá za cíl pošpinit jeden či druhý obchod. Jedná se o naši vlastní zkušenost a zážitky se všemi prodavači jsou pravdivé.

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *