Jak se zbavit krtka šetrným a hlavně zákonným způsobem?

Jak se zbavit krtka, který se usadil právě ve vaší okrasné zahradě? „Prověřených“ způsobů sice existuje celá řada, ale jen některé lze s čistým svědomím doporučit. Jde totiž o tzv. obecně chráněného živočicha a to přesto, že se u nás vyskytuje celkem běžně. Jeho likvidace je však problematická nejen z hlediska dodržení zákona, ale pro mnohé z nás může jít i o konflikt etický, chceme-li se k přírodě chovat s respektem. Rovněž pak po stránce „technické“ to nebývá mnohdy nijak snadné. Pokud ho tedy na vlastním pozemku nehodláte strpět, můžete se jej pokusit vystrnadit za použití nějaké humánní metody. Některé fungují lépe, jiné hůře, nicméně dříve či později jistě něco „zabere“ a krtek se pohne „o dům dál“. Uvidíte, chce to jen trochu trpělivosti.

Jak se zbavit krtka, který ničí vaše záhony?

Pokud jde o krtky, na světě jich žije celá řada druhů rozdělených hned do třinácti rodů. V našich končinách je doma krtek obecný. Jde o cca 12 cm dlouhého savce s černou a hladkou srstí, který se živí především žížalami a různým hmyzem i jeho larvami. Čas od času si zpestří jídelníček i menší myší nebo třeba žábou. Jelikož likviduje také některé škůdce, které na zahradě neradi vidíme, může být svým způsobem užitečný. Vysvětlujte to ovšem někomu, kdo pracně vybudoval záhony plné okrasných květin, které díky tomu, že jejich kořeny při hloubení svých chodeb krtek poničí, začínají chřadnout. Nemluvě o nevzhledných krtincích, které na zahradě nechce jistě vůbec nikdo.

Zapomeňte na nezákonné metody!

Existuje řada lidí, které přítomnost krtka nijak netrápí. Zkrátka ho nechávají na svém pozemku spokojeně žít. Budiž. Většině zahrádkářů však tento „vetřelec“ nedá spát. Pokud k nim také patříte a hodláte se ho zbavit stůj co stůj, poradíme vám. Zapomeňte však na nezákonné metody a krtka se rozhodně nepokoušejte sami zabít! Jakékoliv smrtící pasti, jedy či výbušniny by tudíž měly být zcela mimo diskusi! K metodám sice zákonným, ovšem málo účinným patří vykuřování pomocí dýmovnic nebo také snaha vyplavit krtka vodou. Dýmovnice příliš doporučit nelze, a pokud jde o vodu, té vzhledem k obvyklému rozsahu chodeb, které si u vás krtek vybudoval, můžete spotřebovat nemalé množství. Podívejme se raději na jiné, často mnohem efektivnější přístupy. Takže, jak se zbavit krtka?

Nejúčinnější bývá prevence

Nejlepší je pochopitelně vůbec nedopustit, aby se krtek na vaší zahradě zabydlel. A jak toho můžete docílit? Zkuste vysadit rostliny, které mu vyloženě nevoní. Za jednu z nejúčinnějších je považován řebčík královský, jehož cibule krtka skutečně odpuzují, takže by se měl vašemu pozemku obloukem vyhnout. Jde navíc o půvabnou rostlinu, která vaši zahradu bezesporu zkrášlí. Je však pochopitelné, že takto před krtkem ubráníte pouze menší zahrádku, případně jen její část. Velký pozemek řebčíkem asi neosázíte úplně celý.

Byla tu řeč o tom, že krtka nesmíte sami legálně zabít. To je sice pravda, ale jen těžko v tom můžete zabránit vašemu kocourovi, který je pro něj přirozeným predátorem. Většinou postačí už samotná trvalá přítomnost nekastrované kočky, případně i psa ve vaší zahradě a krtek si zřejmě pobyt u vás raději dvakrát rozmyslí. Pořiďte si tedy nějakou tu domácí „šelmu“ a s trochou štěstí máte vyhráno.

Zkuste krtka vyplašit!

Váš kocour si s krtkem neporadil? Zkuste si vyrobit speciální plašič. Sežeňte si několik kovových tyčí a stejný počet PET lahví, které na ně připevníte. Tyče zapíchněte do země v těch místech vašeho pozemku, kde se krtkovi zalíbilo nejvíc, a čekejte na větrné počasí. Hluk, který díky poryvům větru lahve způsobí, se totiž kovovou tyčí přenese do země, což by mu mělo vadit natolik, že se brzy odstěhuje. Úspěšnost této metody však zdaleka není stoprocentní, nehledě na fakt, že ne vždy a všude fouká vítr s dostatečnou intenzitou. Ale zkusit to jistě lze. Pořídit si můžete také plašič, který funguje na bázi ultrazvuku. Jde však o dražší záležitost, jejíž účinky navíc pozvolna klesají, protože krtek dovede měnícím se frekvencím postupně přivyknout. Takže pokud takováto zbraň nezafunguje rychle, váš protivník se postupně přizpůsobí a nezbude vám, než sáhnout po něčem jiném.

Pasti pravidelně kontrolujte!

Máte dost trpělivosti? Vyrobte si nebo zakupte (je to levné) jednu či dvě pastičky z plastové trubky. Takovou past vložíte do chodbičky, kterou krtek vyhrabal, a pak už jen musíte čekat, až sklapne. Funguje to, nicméně se na úspěch můžete načekat. A co je krom trpělivosti pro tuto metodu naprosto klíčové? Jednak to, že s pastí nesmíte manipulovat holýma rukama, protože vaše pachové stopy by krtka stoprocentně odehnaly. A další důležitou věcí je pravidelná a častá kontrola těchto pastí. Jde o to, abyste krtka, který se případně chytí, zbytečně dlouho netýrali hlady a včas ho zase vypustili na svobodu. Pochopitelně někam do volné přírody a pokud možno co nejdál od vašeho vlastního pozemku, to dá rozum!

Odpuzovače vám mohou také pomoci

Existují nejrůznější látky, které krtkovi nevoní, a před nimiž se s největší pravděpodobností dá celkem rychle na ústup. Můžete tedy vyzkoušet třeba naftalín nebo benzín. Stačí do některé z těchto tekutin namočit menší kousky hadříků a vsunout je pak do krtinců. Někdy zafunguje rovněž čerstvá citronová kůra nebo trocha pepře. Za pokus stojí i psí a kočičí chlupy, které krtkovi signalizují přítomnost predátora. Krtek se pak podobně jako v případě, kdy máte na zahradě skutečně živou kočku nebo psa, vašemu pozemku raději vyhne. A jestliže nemáte k dispozici nejen živé zvíře, ale neseženete ani dostatek jeho srsti, použijte svoje vlasy. Krtek totiž setkání s vámi stejně jako s vašimi domácími mazlíčky považuje za nebezpečné a nejspíš se brzy odstěhuje někam, kde mu nic podobného nehrozí.

Trpělivost!

Ať už vyzkoušíte cokoliv, buďte především trpěliví! Přestože krtek bývá poměrně urputný soupeř, účelem vaší snahy rozhodně nemá být to, abyste ho usmrtili. Stačí, když mu pobyt ve vaší zahradě znepříjemníte natolik, že se raději přestěhuje a toho se dá s trochou vytrvalosti docílit i mírumilovnějšími metodami, než jsou jedy nebo různé smrtící pasti! Takže hlavně trpělivost!

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *