Jak udržet lesk vašeho nábytku?

Máte-li doma nábytek, jehož povrch je lesklý, pak jistě dobře víte, že údržba není zcela snadná a že bývá poměrně choulostivý. Stačí třeba jen jedinkrát použít pro vyčištění nevhodný prostředek a lesk může být jednou provždy zničen. Pokusíme se vám tedy dnes poradit, jak takové lesklé povrchy ve vaší domácnosti správně udržovat, aby vydržely co nejdéle krásné.

Akrylátové povrchy

Akrylátové povrchy mývají doslova oslnivý lesk a jsou i velice odolné. Když nábytek s takovým povrchem kupujete, bývá zpravidla ještě potažen ochrannou fólií, kterou raději nesundávejte dřív, než dokončíte kompletní montáž. Po jejím odstranění vezměte bavlněný hadřík a pomocí Pronta nebo podobného antistatického přípravku celý povrch důkladně naimpregnujte. Akrylátové povrchy mají pórovitou strukturu, do které se takový přípravek snadno dostane a póry uzavře. Zhruba po dvou týdnech, když impregnace ztvrdne, je takto ošetřený nábytek nejenom nadále lesklý, ale rovněž mnohem odolnější proti mechanickému poškození.

Antistatický sprej a bavlněný hadřík pak používejte pravidelně i při běžné údržbě. Rozhodně nikdy nepoužívejte prostředky jako aceton, benzín nebo různé saponáty. Pokud už dojde k drobnějšímu poškození povrchu, existuje stále slušná šance na to, že takový nábytek opravíte sami. K dostání jsou za tímto účelem totiž speciální domácí sady i s návodem a zvládne to jistě každý.

Co se stříkaným lakem?

Nábytek s lakovaným povrchem najdeme nejčastěji v kuchyni nebo v koupelně. Důvod je prostý. Má totiž zvýšenou odolnost vůči vysokým teplotám a vlhkosti. Na čištění takového povrchu stačí navlhčená houbička nebo hadřík, a aby měla vaše snaha větší efekt, můžete použít mýdlovou vodu nebo obyčejný saponát. I v tomto případě zapomeňte na jakékoliv prostředky obsahující alkohol, aceton nebo benzín, které by váš nábytek zbavily lesku a mohly by ho i výrazněji poškodit.

Poškození lakovaného povrchu lze většinou opravit jeho rozleštěním. S tím si ale doma nejspíš neporadíte a je tedy lepší obrátit se na odborníky.

PVC folie nesnáší alkohol a ocet

Povrchová úprava nábytku řešená za pomoci PVC folií je dnes poměrně oblíbená a to jak pro svou dlouhou životnost, tak i pro velkou škálu barev a různých vzorů, které jsou na trhu k dostání. Když si takový nábytek dovezete domů, smontujte ho a teprve potom odstraňte vrstvu krycí ochranné folie. Ta chrání svrchní vrstvu z PVC folie před poškozením při manipulaci. Doporučuje se pak nábytek alespoň měsíc žádným způsobem nečistit. Po uplynutí této doby jej průběžně ošetřujte pouze za pomoci teplé vody a jemného hadříku. Úplně to postačí. Cokoliv na bázi alkoholu, případně octa, by povrch nenávratně poškodilo.

Jak si poradit s mosazí?

Nábytek s mosazným kováním si lidé pořizují většinou proto, že tento materiál běžným používáním pozvolna a přirozeně stárne a získává tak žádoucí patinu. Pokud ovšem chcete zachovat jeho původní lesk, stačí kování pravidelně ošetřovat například Sidolem a jemu podobnými přípravky.

Chrom a voda si rozumět nebudou

Kliky a rozličná kování mívají také povrchovou úpravu v lesklém chromu. Dbejte na to, aby byl jejich povrch vždy dokonale suchý, protože voda jej zaručeně poškodí. Drobné ušpinění chromového povrchu lze vyčistit obyčejnou školní gumou. Pro dokonalé vyleštění můžete opět použít Sidol, který na povrch nanesete a jemným suchým hadříkem lehce odstraníte.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *