Jak vybrat elektrokolo? Zajímat vás musí zejména 3 věci – typ, motor a baterie!
Jak vybrat elektrokolo, aby splnilo všechna vaše očekávání? Přemýšlíte, na základě jakých parametrů byste se měli rozhodovat především? Pomineme-li estetickou stránku věci, tedy to, jak se vám konkrétní model kola líbí, existují zhruba 3 základní kritéria, kterých byste si měli při výběru všimnout. Že se v tom vůbec nevyznáte? Nevadí! Úplným laikům dnes ve stručnosti poradíme.
Jak vybrat elektrokolo, aby vám dobře sloužilo
Je faktem, že alespoň nějaký bicykl má doma zřejmě každý. Nebo téměř každý. Je to nejen poměrně levný a užitečný dopravní prostředek, ale také velice oblíbené sportovní náčiní. Naproti tomu kola na elektrický pohon si u nás širší oblibu teprve získávají. Nelze si ale nevšimnout, že se jim to rok od roku daří víc a víc. Doba, kdy se jim povede kola klasická v našich garážích nahradit takřka bez výjimky, není pravděpodobně nijak daleko. Uvidíme. Jestliže o koupi nějakého elektrického modelu snad právě uvažujete a nemáte tušení, podle čeho se rozhodnout, čtěte dál. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který vám pomůže vybrat elektrokolo tak, aby vám dobře sloužilo.
3 základní kritéria výběru
Až přijdete do kamenného obchodu nebo zavítáte na stránky nějakého e-shopu možná vás některé z nabízených elektrokol upoutá už na první pohled. Povedený design je samozřejmě důležitý. Nebudete si jistě pořizovat nic, co se vám ani trochu nelíbí. S ohledem na funkčnost a na způsob využití však musíte brát na zřetel zejména tři věci, a sice typ kola, motor a baterii.
Jaký typ si zvolíte?
Podle toho, kde chcete převážně jezdit, si zvolíte některý z těchto tří základních typů, které jsou dnes běžně na trhu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
- Městské - chcete na něm jezdit do práce, na menší nákupy nebo si čas od času zajet třeba jen na návštěvu ke známým, kteří bydlí na druhém konci města? Nehodláte se příliš často pouštět do těžkého terénu a ani nebudete podnikat mnohakilometrové cesty? Kupte si městské elektrokolo! Jednou z výhod tohoto typu je konstrukce umožňující snadné nasedání a sesedání, což v městském provozu oceníte. Díky tomu je tento typ vhodný také pro seniory. Údržba není nijak složitá a menší výlet za město, do složitějšího terénu, na něm výjimečně také zvládnete. K městským elektrokolům patří i kola skládací, která mají navíc tu výhodu, že jsou díky menším rozměrům a nižší váze snadno přenositelná a jak už jejich označení napovídá, nebudete pro jejich uložení potřebovat mnoho místa.
- Krosové – dá se říct, že jde o univerzální typ, se kterým můžete pohodlně jezdit po městě a který si dobře poradí rovněž s jízdou v terénu. Asfaltová silnice, cyklostezka nebo lesní pěšina. Všude tam se dobře uplatní. Do velmi náročného terénu se na něm ale raději nepouštějte.
- Horské – tento typ je obvykle pevněji konstruován a bývá také opatřen širšími koly a kvalitním odpružením. Přestože na něm samozřejmě můžete jezdit i po městě, je určen především na nezpevněné povrchy a do složitého terénu. Tato kola také zpravidla bývají vybavena o něco silnějšími motory.
Výkon motoru a jeho umístění
Výkon motoru a také jeho umístění, to jsou další důležité věci, na které se musíte zaměřit. Pokud jde o výkon, už jsme si řekli, že silnějšími motory bývají opatřena zejména elektrokola horská, někdy také krosová. U městských typů plně postačuje motor se slabším výkonem. Maximální nominální výkon, který je povolen, je přitom 250W a o žádné „vylepšení“ se raději nepokoušejte! Je-li řeč o umístění motoru, nejčastěji se setkáte se dvěma variantami. Buď je umístěn ve střední části rámu, nebo tzv. v zadním náboji. První z možností je ideální z hlediska vyvážení a s tím souvisejícími jízdními vlastnostmi kola. Takto umístěný motor dokáže reagovat nejen na rychlost, ale také na sílu, s jakou šlapete do pedálů, a o to lépe vám pomáhá. Je úspornější, ale bývá také dražší. Častěji se však potkáte s druhou variantou. Její výhodou je snadný servis a slušné zrychlení. Je ale vhodnější spíše do města a obecně k jízdě v rovinatějším terénu.
Kapacita baterie rozhoduje o tom, jak daleko dojedete
Téměř všechna v současnosti vyráběná elektrokola, tedy i ta s nejnižší kapacitou baterie, zvládají na jedno nabití dojet do vzdálenosti cca 30 – 40 km. Pokud nemáte v úmyslu podnikat delší výlety, nemusí vás tento parametr nijak zvlášť zajímat. Chcete-li však sjezdit republiku křížem krážem, dejte přednost modelu disponujícímu baterií s velkou kapacitou.
Kapacita baterie 10 AH 12 AH 15 AH
Maximální dojezd 50 km 80 km 100 km
Na jízdní vlastnosti kola má také vliv to, kde je baterie umístěna. Čím blíže těžišti, tím plynulejší jízdy můžete dosáhnout. Dnes se nejčastěji setkáte s těmito třemi možnostmi:
- Baterie uložená v rámu – jde o velmi rozšířené řešení, které umožňuje zachovat klasický design kola. Jízda je obvykle plynulá.
- Za sedlovou tyčí – je vhodnější pro modely s kratším dojezdem, zachovává dobré jízdní vlastnosti kola.
- Na nosiči – baterie umístěná na nosiči je vhodná téměř výhradně pro městská elektrokola. Nejde přitom o velké výkony, ale spíše o spolehlivost a určité pohodlí.
Elektrokolo je určeno všem
Přestože není pochyb o tom, že jsou elektrokola určena všem věkovým kategoriím a to bez ohledu na to, v jaké je člověk kondici, je pravdou, že jejich výhody ocení zejména lidé starší nebo lidé s nějakým tělesným hendikepem. Těm může jízda na klasickém bicyklu působit potíže a výpomoc v podobě motoru bezesporu uvítají.
Jaký typ elektrokola si vyberete vy? Potřebujete bicykl na nákupy nebo hodláte podnikat dlouhé vyjížďky do přírody?
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Zkuste domácí fitness
Pravidelný pohyb prospívá každému. Navštěvovat však za tímto účelem veřejné tělocvičny a fitness studia chtějí pouze někteří z nás. Pro někoho je to časově…