Jak vybrat fritovací hrnec? Je lepší olejová nebo horkovzdušná fritéza?
Lámete si hlavu s tím, jak vybrat fritovací hrnec? Nedokážete se v široké a pestré nabídce e-shopů zorientovat? Nemáte nejmenší tušení, jaký typ by byl nejvhodnější? Po jakém modelu sáhnout, abyste si mohli vychutnávat dokonale usmažené hranolky, ale i řadu dalších, třeba i zdravějších jídel?
Tak se podíváme na to, co je při výběru takové fritézy opravdu důležité. Hned uvidíte, že nejde o nic složitého.
Vybíráte fritovací hrnec? A nevíte si rady?
Smažené jídlo má rád zřejmě každý. Zarytí odpůrci takových pokrmů sice existují, mnoho jich ale po světě nechodí. A není divu. Dozlatova osmažené hranolky, šťavnaté kuřecí řízečky v lahodné křupavé strouhance nebo sladké koblížky. Kdo by takovým dobrotám odolal?
Abyste si ale podobné laskominy mohli připravit hezky doma, ve své vlastní kuchyni, bude to chtít kvalitní fritézu. A že si nevíte rady s jejím výběrem? No, to není zase až takové překvapení. Ono je totiž opravdu z čeho vybírat. Ale klid! Vědecky na to jít nemusíte. Poradíme vám, jak vybrat fritovací hrnec tak, aby splnil vaše očekávání. A nebojte se. Některé typy moderních fritéz vám připraví jídlo takovým způsobem, že bude nejen chutné, ale i docela zdravé. Uvidíte.
Jídlo připravíte rychleji a bude navíc křupavější
Až dosud jste smažili jídlo pouze na pánvi? Možná už nebudete. Fritovací hrnce mají ve srovnání s obyčejnou pánvičkou hned několik předností. Posuďte sami:
- Jídlo ve fritéze nenasákne tukem tolik jako na pánvi.
- Příprava pokrmu vám zabere méně času (to oceníte hlavně tehdy, pokud vaříte pro více osob).
- Vaření „s fritézou“ je celkově pohodlnější.
- Jídlo je každopádně křupavější
Ať už vybíráte fritovací hrnec pro sebe nebo ho chcete dát někomu pod stromeček, měli byste si nejdřív odpovědět na pár základních otázek. Pro kolik lidí má být určen, jak často bude používán nebo jaké druhy pokrmů v něm budou zpravidla připravovány. Lépe se pak rozhodnete, jaký model bude optimální. Pojďme se nejprve podívat třeba na běžně dostupné velikosti fritéz, protože čím víc vás doma je, tím větší „friťák“ budete nejspíš potřebovat.
Na velikosti záleží!
Klasické fritovací hrnce se zcela běžně vyrábějí hned v několika velikostech. Nejčastěji se setkáte s tím, že pojmou 0,5 až 4 litry oleje. Dobře si proto promyslete, pro kolik osob chcete obvykle vařit. Pro více lidí určitě zvolte velký „friťák“. To je logické. A nejde přitom jen o to, že ve fritéze s větším objemem můžete najednou připravit větší množství jídla a uspořit tím docela dost času. Důležitá je také otázka trvanlivosti oleje. Pokud totiž zvládnete jídlo pro více osob připravit najednou, olej projde menším počtem smažících cyklů než kdybyste jídlo chystali v malém hrnci a tedy „na několikrát“. Olej tedy déle vydrží. Z tohoto hlediska je tedy jistě lepší sáhnout po fritéze s větším obsahem.
A jak velký fritovací hrnec je optimální, řekněme pro 4 osoby? Zkuste tak 2,5 litru – tím nic nezkazíte.
Co nějaké praktické funkce?
Až budete vybírat fritézu, nezapomeňte se podívat, jakými funkcemi vámi zvolený model disponuje. Třeba takovými světelnými indikátory, které vás upozorní na to, že bylo dosaženo požadované teploty, jsou dnes běžně vybaveny i jednoduché typy fritéz. Některé modely pak mají i indikátor výměny oleje. Kvalitní výrobky jsou opatřeny displejem a chybět by rozhodně neměla funkce automatického vypnutí.
A co programy? Dražší fritézy mají kromě základních možností také speciální programy určené pro přípravu konkrétních druhů potravin. To je jistě užitečné.
Olejové fritézy, to je klasika
Fritézy lze rozdělit na dva základní typy. Na klasické olejové a na horkovzdušné. Hodláte jíst tak, abyste žili déle? Pokud ano, měli byste dát přednost horkovzdušné fritéze. Pokrmy, které v ní připravíte jsou totiž zpravidla zdravější. Nejprve se ale podíváme na „klasiku“. Klasické olejové fritézy, které používáme už desítky let, lze pořídit hned ve třech variantách. V jakých?
S topným tělesem ponořeným v oleji - topné těleso je ponořeno přímo v oleji. Tento typ fritovacího hrnce je velmi praktický, jelikož ho můžete umýt v myčce. Umýt nelze jen topné těleso s jeho elektrickými částmi. Hrnec pracuje tak, že přímo pod topnou spirálou vzniká tzv. chladná zóna a teplý olej stoupá nahoru. Kousíčky připravované potravy, pokud už vypadnou ven z koše, se díky tomu nepřipalují a olej nezačne záhy zapáchat – nemusíte ho potom tak často měnit.
Se skrytým topným tělesem – to je nejpoužívanější typ „friťáku“, který v sobě skrývá hladkou nádobu s teflonovým nebo nerezovým povrchem, do které se vkládá koš s potravinami určenými k fritování. Funguje díky spirále, která je umístěna do dna hrnce. Spirálu řídí termostat, který udržuje teplotu oleje na takové úrovni, aby se nepřepálil. Pokud jde o čištění, to je trochu složitější, Do myčky dáte jenom koš a víko - nádobu vyjmout nelze.
Rotační fritéza - či chcete-li, rotofritéza, patří k modernějším typům. Uvnitř hrnce je rotující koš na potraviny a dno je nakloněné. Jídlo se díky rychlému otáčení koše připraví rychleji, je hezky křupavé a méně mastné. Také spotřeba oleje je o poznání nižší než u předešlých dvou typů fritéz.
Vsadíte na horký vzduch? Dobrá volba!
Pokud dbáte na zdravé stravování, možná dáte přednost docela jinému typu fritovacího hrnce než je některá z „olejových variant“. Ano, řeč je o tzv. horkovzdušných fritézách. Jídlo se v nich připravuje jen s nepatrným množstvím oleje. Obvykle jen s jednou polévkovou lžící. O fritování se totiž postará horký vzduch. Takové vaření je tedy opravdu zdravější. I když příprava jídla trvá přece jen déle než u klasických fritéz, to je pravda. Jinak je to ale určitě dobrá volba. Kromě fritování lze v takových hrncích rovněž péct, restovat nebo i grilovat, což jistě také oceníte.
Pokud se rozhodnete vsadit na „horký vzduch“, možná se vám bude hodit nějaký ten recept, co říkáte? Co třeba vepřová kotleta s bramborem? Anebo lahodná marinovaná kuřecí křidélka? Tak se na to podíváme.
Kořeněná kotleta s bramborem – na oběd pro čtyřčlennou rodinu budete potřebovat tyto suroviny: 4 vepřové kotlety, několik středně velkých brambor, 2 lžíce olivového oleje, po lžičce sušeného rozmarýnu, tymiánu a oregana, lžičku mletého pepře a sůl.
A nyní jednouchý postup: Kotlety zlehka naklepete (aby nebyly tenčí než 8 – 9 mm – jinak by se mohly vysušit). Z oleje a koření připravíte marinádu, kterou lehce posolené kotlety důkladně potřete. Maso necháte tak 2,5 až 3 hodiny uležet a pak vložíte do fritézy. Na 180 stupňů bude příprava trvat cca 30 minut. Zhruba po čtvrthodince ale kotlety otočíte a naskládáte na ně na kolečka nakrájené brambory. Zbytek brambor potom ještě „ufritujete“ zvlášť (rovněž na 180 stupňů po dobu 15 minut). Pochutnáte si!
Marinovaná kuřecí křidélka – obstarejte si tyto suroviny: 1 kg kuřecích křídel, 2 lžíce majonézy, lžíci sladké chilli omáčky, po lžičce hořčice, sójové omáčky a mleté papriky a půl lžičky pepře i sušeného česneku, trochu soli a špetku pálivé papriky.
Jak na to: Všechny suroviny smíchejte a připravte z nich marinádu. Omytá a suchá křidélka rozdělte vždy v kloubu (použijete jen silnější části). Křidélka naložíte do marinády, promícháte a necháte odležet alespoň několik hodin – ideálně půl dne. Křidélka upečete ve fritovacím hrnci – na 180 stupňů a to 10 minut z jedné a maximálně dalších 10 minut z druhé strany. A budete mít hotovo.
Obrázky č. 1,3,4,5 a 8 vytvořeny pomocí ChatGPT 4o
Štítky
InspiraceMohly by vás zajímat další články
Jak vybrat digestoř do vaší kuchyně
Jak vybrat digestoř pro vaši kuchyň? Na základě čeho zvolit tento spotřebič, který vás zbaví páry i pachů vznikajících při vaření? Nejste si...
Jak vybrat pračku? Na základě sedmi nejdůležitějších parametrů!
Jak vybrat pračku? Takovou otázku si u nás dnes a denně kladou jistě přinejmenším stovky lidí. A není divu, protože správně zvolená...
Kávovar do vaší kuchyně zvládnete vybrat i bez cizí pomoci, stačí si jen ujasnit pár základních věcí
Kávovar v některé ze svých podob je dnes již pravděpodobně součástí vybavení většiny tuzemských domácností. Pokud patříte také mezi milovníky kávy a čirou…
Jak vybrat mikrovlnnou troubu? Máme pro vás jednoduchý a srozumitelný návod!
Mikrovlnná trouba je nedílnou součástí našich kuchyní. Ohřívá, rozmrazuje, peče nebo griluje. Šetří nám čas i práci. Je to zkrátka velmi užitečný pomocník...