Jak vybrat pračku? Na základě sedmi nejdůležitějších parametrů!

Jak vybrat pračku? Takovou otázku si u nás dnes a denně kladou jistě přinejmenším stovky lidí. A není divu, protože správně zvolená automatická pračka vám ušetří nejenom námahu a spoustu času, ale dokáže šetřit i oblečení, které v ní perete. Musíte si ovšem pořídit ten nejideálnější model! Kvalitní moderní přístroj si totiž umí šetrně poradit takřka s jakoukoliv špínou. Vhodně zvolenou kombinací pracího prostředku nebo gelu a toho správného programu můžete dnes skutečně vyprat téměř vše a to aniž by vaše oblečení doznalo nějaké újmy. Víte ale, na základě jakých parametrů byste si měli tohoto neocenitelného domácího pomocníka vybrat?

Jak vybrat pračku a nešlápnout vedle

Pokud jste zkušení a praní prádla pro vás není něčím, co absolvujete spíše výjimečně, pak si s volbou automatické pračky nejspíš docela dobře poradíte sami. Víte už totiž nejen to, jak by měla být rozměrná, ale máte asi jasno i ohledně dalších parametrů. Obzvláště dnes, kdy jsou na trhu k dostání stovky nejrůznějších modelů, je to určitě důležité. No, a jste-li člověk bez potřebných zkušeností, nevadí. Trochu vám dnes totiž napovíme. Fakt, že získáte alespoň základní povědomí o tom, čím se při výběru řídit především, vám celou věc usnadní a snížíte tím riziko, že si pořídíte přístroj, který vám nebude vyhovovat. Jednoduše nešlápnete vedle!

7 hlavních parametrů, které by vás měly zajímat

Co je tedy zřejmě nejdůležitější? Jak vybrat pračku, aby splnila všechna vaše očekávání? O těchto sedm věcí se v obchodě nebo při prohlížení nabídek e-shopů zajímejte především:

 1. Rozměry přístroje
 2. Kapacita
 3. Motor
 4. Počet otáček
 5. Programy a funkce
 6. Hlučnost
 7. Energetická náročnost

Rozměry a kapacita

Před koupí raději pečlivě změřte místo, kde bude pračka stát. Nejčastěji dnes narazíte na rozměry 85 x 60 x 60 cm. Pokud nemáte v koupelně dostatek prostoru, můžete se poohlédnout po některém z modelů označovaných jako „slim“ a to pro jejich menší hloubku, která se pohybuje zhruba od 33 do 50 cm. Rovněž výška může sehrát svoji roli a to třeba tehdy, chcete-li pračku umístit do kuchyně pod pracovní desku kuchyňské linky. Pak se vám může hodit některý z nižších modelů (nejčastěji 70 cm).

Pokud jde o kapacitu, tedy o množství prádla, které ten který výrobek pojme, musíte logicky zohlednit především počet členů vaší domácnosti. Pokud žijete sami, obvykle postačí pračka na 3,5 až 5 kg. Dvoučlenná domácnost si určitě vystačí s kapacitou okolo šesti kil a pro větší počet členů rodiny pak dejte raději přednost sedmi až devíti kilogramům.

Motor a počet otáček

Přestože se ještě můžete setkat s tzv. klasickým typem motoru, zvolte raději motor invertorový nebo motor s přímým pohonem. Klasická varianta je už dnes poněkud zastaralá a v porovnání s těmi novějšími bývá nejenom hlučnější, ale i energeticky náročnější. Motor s přímým pohonem je naopak nejvýkonnější, nejméně hlučný a spotřebuje také o poznání méně energie. No a ten invertorový? Řekněme, že je to jakási střední cesta.

A nyní k otáčkám. Zde platí jednoduché pravidlo. Protože je otáčky na pračce možné regulovat směrem dolů, klidně si kupte model se 1 400 i více otáčkami. Používat ho lze totiž bez obav k praní běžného, ale i velmi jemného prádla. Zkrátka si jen nastavíte takové otáčky, jaké vám právě vyhovují. Tedy třeba 1 000 otáček pro jemné a 1 200 pro běžné prádlo, no a více potom pro takové praní, respektive ždímání, které má být velmi intenzivní a má zajistit to, že bude prádlo brzy suché.

Programy a funkce

Nejrůznějších programů a funkcí dnes existuje tolik, že je zde jistě všechny vyjmenovat nestihneme. Zmíníme tedy alespoň některé, které jsou obvykle považovány za nejpřínosnější.

Odložený start

 • Víte, že přijdete z práce zhruba v 17 h? Ráno nastavíte pračku tak, aby bylo prádlo vyprané třeba čtvrt hodinky po vašem příchodu a vy ho mohli dát rovnou sušit.

Fuzzy logic

 • Jedná se o senzorovou technologii, která zváží prádlo a navíc pozná, jak probíhá praní. Na základě toho pak nastaví délku cyklu, spotřebu vody i pracího prášku. Je to velmi efektivní!

Systém Aqua Stop

 • Jestliže se porouchá pračka nebo dojde k poškození přívodní hadice, tento systém zabrání úniku vody a to díky plovákovému spínači. Ten detekuje množství vody uvnitř přístroje a v případě poruchy pračku zastaví, přívod vody se uzavře a dojde k odčerpání přebytečné tekutiny.

Zkrácené programy

 • Velmi populární jsou modely s tzv. zkrácenými programy. Kromě toho, že na nich můžete nastavit běžný prací cyklus, který trvá nejméně hodinu, lze použít i zkrácené cykly o délce 15 – 30 minut.

Hlučnost a nároky na energie

Hlučnost praček se s novými a novými modely postupně snižuje. U těch nejlepších jde dnes maximálně o 50 dB. Hlučnější typy dosahují při praní cca 50 – 60 dB a při odstředění pak zhruba 60 až 80 dB. Velmi sledovaným parametrem je vzhledem ke stále rostoucím cenám elektřiny i vody energetická náročnost přístroje vyjádřená tzv. energetickou třídou na štítku. Roční spotřeba vody a energie je přitom odvozena od 220 standardních cyklů a to při poloviční náplni bubnu a teplotě 40 °C a 60 °C. Nejúspornější modely jsou momentálně označovány jako A+++.

Energetická třída Spotřeba
A +++ 0,65 kWh
A ++ 0,70 kWh
A + 0,75 kWh
A 0,80 kWh

Chcete radu na závěr?

Ať už si nakonec vyberete jakýkoliv model, pračku rozhodně nikdy nepřetěžujte! Platí totiž jednoduché pravidlo. Čím větší množství prádla do ní dáte, tím hůř se zpravidla vypere a nejen to. Zbytečně také opotřebováváte motor, ložiska i další součásti vaší pračky a čím nešetrněji s ní budete zacházet, tím dříve budete nuceni koupit novou. Nejde tedy jen o to, jak vybrat pračku, ale i o způsob, jakým ji budete používat.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *