Jak vybrat ten správný lustr

Světlo dělá divy – nesporný fakt. Světlo je schopno probudit v nás mnoho pozitivních emocí a pocitů … magické vlastnosti světlu přiznávají i designéři. Dávají mu velký prostor při výzdobě interiéru.

Jeden z hlavních nástrojů této zázračné transformace může být i lustr.

Na domácím trhu je celá řada lustrů různých typů a stylů. Počínaje klasickými závěsnými svítidly, zarámovanými a zdobenými křišťálovými stínidly s kováním, konče jednoduchými modely z plastu nebo hliníku v high-tech a moderním stylu.

V posledních letech jsou velmi populární lustry, kde se kombinují různé techniky a technologické know-how. Například lampy s dálkovým ovládáním, s vestavěným LED světelnými zdroji nebo vyrobené z moderních ekologických materiálů.

 

Vybrat lustr z tolika druhů je velmi obtížné

Upozorňujeme, že do místnosti s nízkými stropy nejsou vhodná objemná závěsná svítidla. Pro malé, útulné pokoje jsou ideální stropní lustry.

Při výběru je také třeba věnovat pozornost řadě technických specifikací jako je spotřeba energie. Přednost se dává úspornějším modelům; bere se v úvahu i počet spínacích režimů a schopnost přizpůsobit sílu osvětlení.

Co se žárovek týká, tak běžné žárovky se vyznačují příjemným teplým světlem, ale jsou velmi neekonomické.  Velmi účinné jsou halogenové žárovky. Mají dobré podání barev a dlouhou životnost. Třetí možnost – zářivky. Jsou účinnější než klasické žárovky, ovšem prim hrají LED lampy, jež jsou o něco dražší, ale je to odůvodněno jejich maximální účinnosti při provozu.

 

Lustr v obývacím pokoji

Výběr lustrů v této místnosti je třeba brát velmi vážně.  Je důležité, aby světlo v obývacím pokoji bylo jasné, musí vytvořit pohodlí.

Pokud máte štěstí a jste majitelem luxusního bytu s vysokými stropy, designéři doporučují volit masivní lustr. Elegantní a slavnostní design nabízí jedinečné kouzlo.

V klasickém interiéru lépe vyniknou křišťálové lustry – symbol bohatství a aristokracie.

Nicméně, v případě, že výška stropu je standardní, je lepší zvolit stropní lustr s několika odstíny. Rovnoměrně a harmonicky osvětlit protáhlý prostor pomohou dva malé symetrické stropní lustry.

 
Fotografie “lighting” od “Nancy ” licencovaná pod CC BY 2.0.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *