Jaké jsou výhody fóliovníku a podle čeho vybírat?

Začněme z trochu jiného konce, než byste asi čekali. Máte raději domácí, nebo kupovanou zeleninu? Většina z vás určitě odpoví, že domácí, čerstvou a bez chemie. Navíc je to skvělý pocit, když vaříte z vlastní cibule nebo z vlastní papriky, cítíte svou práci a všechno, co jste zelenině věnovali.

Jenže k tomu, abyste si mohli na své vlastní zahrádce něco vypěstovat, potřebujete dát rostlinkám vhodné podmínky. A jsme u fóliovníků. Ty jsou totiž především levnější a mobilnější alternativou skleníků a slouží ke stejnému účelu.

 

Co jsou to fóliovníky?

K čemu vlastně slouží skleník? To víme asi všichni, kdo jsme někdy viděli zahradu zblízka. Především k tomu, abyste i v nepříznivém počasí vytvořili svým rostlinkám vhodné klima, zejména třeba rajčatům, paprikám nebo kedlubnám.

Je v něm horko, protože sluneční záření skleník ohřeje, ale díky materiálu stěn a stropu dlouho trvá, než se zase ochladí. Velmi rychle se v něm ze zeminy vypařuje voda, takže je v něm i vlhko. A právě tyto dvě vlastnosti jsou pro řadu plodin ideální.

A stejný účel má na naší zahradě i fóliovník. Zatímco však skleníky jsou na zahradě umístěné napevno, jsou z tvrdého a odolného materiálu, navíc velmi dobře izolujícího, fóliovníky jsou jejich levnější a odlehčenou variantou.

Nemají tak dobrou izolaci, aby byly použitelné i mimo sezónu, a nejsou ani z tolik odolného materiálu jako skleníky, zato však nepotřebují žádný pevný podklad, lze je snadno přemísťovat a stojí výrazně méně peněz.

Tvoří je pouze kovová konstrukce, na kterou se natáhne fólie. Ta potom plní účel skla ve skleníku – proniká skrze ni sluneční záření, ohřívá vnitřní vzduch, ale nedovoluje mu ochlazovat se.

Pěstovat v nich pak můžeme jak teplomilnou zeleninu, tak třeba i tulipány nebo narcisy. Pro nenáročného zahrádkáře naprosto ideální, kupovat drahý skleník a stavět ho, to by pro ně bylo zbytečné a nevyplatilo by se to.

 

 

Výhody fóliovníků oproti skleníkům

K čemu nám fóliovník poslouží, to už tedy víme – dá našim plodinám ideální podmínky k růstu, zvýší jejich úrodu a některým rostlinám umožní růst, který bychom jinak nezařídili. Z tohoto pohledu můžeme být rádi, že si fóliovník pořídíme. Ale proč si nekoupit rovnou skleník?

První a zásadní rozdíl je finanční stránka věci. Cena skleníku se může vyšplhat až k deseti tisícům korun, oproti tomu fóliovníky stojí jen kolem dvou, tří tisíc korun.

Navíc skleník, když ho jednou umístíte, je těžké přesouvat. Naopak montáž fóliovníku je snadná, rychlá a není problém ho během chvíle přemístit jinam. Stačí sundat fólii, rozmontovat konstrukci a znovu všechno složit.

S tím souvisí i jeho další výhody. Jedná se o sezónní záležitost, jakmile tedy sklidíte veškerou úrodu a práce na zahrádce na podzim ukončíte, můžete fóliovník rozložit, na zimu schovat, a prostor využít jakkoliv jinak. Ale zkuste každý rok uklízet skleník.

Největší přednosti fóliovníků bychom tedy mohli shrnout v několika bodech – nízká cena, lehkost, mobilita, snadná montáž.

Fóliovník je levnější a mobilnější alternativa skleníku

Podle čeho fóliovníky vybírat?

Dnešní trh je bohužel příliš široký, než aby člověk mohl přijít do obchodu a vzít s čistým svědomím to první, co mu přijde pod ruku. Platí to i pro fóliovníky, chcete-li zvolit dobré zboží, musíte pochopit, podle čeho vybírat.

Nejzásadnější jsou zde rozměry. Především tedy délka a šířka, aby se vám fóliovník do zahrady vešel. Výška, ta už pak závisí na tom, jak pohodlně se v něm chcete cítit a jaké rostlinky v něm chcete pěstovat. Tohle všechno si musíte rozmyslet vy sami, ale rozhodně na to nesmíte zapomenout.

Co už nezáleží na vás a kde můžeme doporučovat, to je materiál. Jak konstrukce, tak i plachta by měly být odolné a pevné, aby je nezničily přírodní živly. To nejlepší, co můžete najít, jsou ocelové konstrukční trubky (čím širší, tím lepší) a plastové fólie z PE nebo PVC(opět je rozhodující její tloušťka).

Na co člověk často zapomene, to je také kontrola obsahu balení. Nestačí koupit jen fóliovník, dobré je, když si k němu v jednom setu koupíte také kolíky a lana pro upevnění, chybět by neměl ani návod k montáži. Teprve potom můžete řešit, jak fóliovník vypadá.

Zbývá ale poslední detail, a sice kde fóliovník ideálně koupit. Ne každý e-shop se zahradní technikou totiž fóliovníky nabízí. Zkusíme vám pomoci i s tímto posledním problémem a dát vám doporučení i tentokrát. Kvalitní fóliovníky totiž najdete například zde, a to za přijatelné ceny a s velkým výběrem.

 

Líbilo se?

2 comments

  1. Franta Reply

    Dobrý den. Mohli byste prosím zveřejnit nějaký návod jak si foliovník vyrobit svépomocí doma?
    Díky FK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *