Jaké květiny zvolit do ložnice?

Ložnice je místem odpočinku a relaxace. Měla by být volena do uklidňujících barevných tónů. Klid a pohodu do této místnosti vnesou i zelené rostliny. Že by v ložnici neměli být, protože vám v noci ubírají kyslík? Není to tak úplně pravda. Pokud vyberete vhodné druhy, ložnici nejen zkrášlí, ale pomůžou k navození vhodného prostředí pro klidný a nerušený spánek.

Proč tedy rostliny do ložnice?

Některé z nich umí fungovat jako čistička vzduchu, díky čemuž zbaví prostředí škodlivých látek, které jsou do něj uvolňovány z nábytku nebo z koberců, pokud je v ložnici máte.

Některé, hlavně ty s jemnými chloupky na listech, přitahují prach. Mají schopnost zvlhčovat vzduch, což je výhodou hlavně u panelákových bytů.

Jaké rostliny tedy zvolit?

Ložnice je místo, kdy bývá většinou chladněji, není tam průvan, ale také příliš mnoho slunce. Můžete tam tedy umístit rostliny, kterým se jinak jinde nebude dařit.

Jsou to například tyto rostlinky:

Aloe vera, která vyčistí vzduch a upozorní vás, že je ve vzduchu větší množství škodlivých látek. Na listech se jí totiž objeví tmavé skvrnky.

Eukalyptus uvolňuje do vzduchu silice, jež mají antibakteriální účinky. Je vhodný i pro astmatiky. Pomůže i při chorobách dýchacích cest.

Africká fialka, která díky svým chloupkům na listech dokáže zachycovat nečistoty z ovzduší. Je proto důležité ji pravidelně otírat. Přestože má květy, nevydávají silnou vůni, která by vás mohla dráždit.

Brečťan, zelenec, fíkus, filodendron jsou skvělou čističkou vzduchu. Zelenec navíc pochytá  formaldehyd uvolňující se z nábytku.

Palma Areca produkuje ve dne velké množství kyslíku.

Brambořík podle pověry odhání zlé sny.

Tchynin jazyk produkuje velké množství kyslíku právě v noci.

Vonné bylinky, které působí pozitivně na naši psychiku. Jsou to především saturejka, rozmarýn nebo i levandule, která navíc navozuje hluboký spánek.

Ať už zvolíte jakýkoli druh, mějte na paměti, že s jejich počtem by se to však nemělo přehánět.

Foto od Michael Krefft – www.freeimages.com

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *