S končící zimou zkontrolujte dům

Ať už zima přinesla silné mrazy a přívaly sněhu, nebo byla spíše mírná, je vždy důležité spolu s jejím odchodem důkladně zkontrolovat dům a jeho nejbližší okolí. Vlhké a studené počasí mohlo totiž zanechat stopy na střeše, fasádě či okolní dlažbě a je tedy nezbytné se s nimi co nejdříve a nejúčinněji vypořádat. A právě pozvolna přicházející jaro je pro tyto opravy ideálním obdobím.

Oprava zámkové dlažby

Zima se často podepíše na dlážděných chodníčcích okolo domu. Mohou se částečně propadnout nebo naopak v určitých místech vzedmout. Nejhůře na tom obvykle bývá zámková dlažba. Stačí však části dlažby vyjmout a upravit pod nimi podklad. Někde dosypeme štěrk, jinde naopak trochu zeminy odstraníme, dlažbu vrátíme zpět a gumovou palicí zarovnáme s okolním terénem. To jistě zvládne každý.

 

Terasa

Pokud dojde k odloupnutí dlažby někde na terase, musíme uvolněnou část odstranit za pomoci menšího dláta či šroubováku. Jedná-li se o masivní dlažbu, pak nám pomohou ocelové háky. Dlátem zlehka odstraníme zbývající cementový podklad, vše očistíme, naneseme novou vrstvu cementu, malty nebo mrazuvzdorného tmelu a kus nové dlažby navrch přilepíme. Upravíme okolní spáry a je hotovo.

Fasáda a zdivo

Podcenit malé povrchové praskliny na fasádě vašeho domu se rozhodně nemusí vyplatit. Je nezbytně nutné zkontrolovat vždy celou fasádu a objeví-li se někde prasklina, vlhká skvrna či plíseň, je důležité zjistit, co je příčinou a pokusit se zjednat nápravu. Je docela dobře možné, a týká se to hlavně domů starších, že vlhkost, která místy poničila fasádu, se do ní dostala zdivem, a tedy pochází od základů vašeho domu. V takovém případě si sami neporadíte a na pomoc musíte přizvat odborníky. Je nutné provést hydroizolaci a v krajním případě nechat celý dům podříznout. Je to sice poněkud náročnější, ale do budoucna se to určitě vyplatí.

Opravy omítky nikdy neprovádějte v zimě!

Poničenou a částečně odchlíplou omítku odstraníme za pomoci kladívka. Je-li odchlíplá pouze její svrchní vrstva, pak rozhodně není nutné omítku otlouct až na zdivo. Fasádu nelze spravovat v zimě, jelikož k opravě použijeme maltu, která by zmrzla a opadala. Místo, z něhož jsme oklepali poničenou omítku, nejprve očistíme kartáčem a zdivo navlhčíme. Na navlhčenou zeď se totiž řídká cementová malta lépe přichytí. Po zatvrdnutí použijeme nejprve jádrovou omítku, a když vyschne, vše dokončíme natažením vrchní štukové vrstvy. Trochu šikovnější člověk to zvládne i sám.

Nezapomeňte na střechu

Mráz, sníh a někdy i silnější vítr dokáží často poničit i celkem bytelnou střechu. Zkontrolujte nejenom jednotlivé tašky, ale především hřeben střechy a také napojení krytiny na oplechování. Nezapomeňte na půdní prostor, protože mohlo dojít k zatékání střešní konstrukcí. Kvalitní střecha je poměrně drahá záležitost a každopádně se vyplatí, když zkontrolujete a opravíte drobnější závady včas, dříve než nabydou větších rozměrů. Když už jste na střeše, pak prohlédněte také oplechování komína i vyspárování jeho lícových cihel a koukněte se, jestli dobře těsní kouřové cesty. Žlaby a svody musejí také dobře těsnit, a pokud tomu tak není, pomůže vám tmel. Průchodnost okapů pak zajistíte smetákem a proudem vody. Nic složitého.

Okna chtějí natřít

Pokud má váš dům dveře a okna ze dřeva, je nutné zkontrolovat a případně opravit těsnění, promazat panty a zvětralý tmel nahradit novým. Jednou za pár let jistě neuškodí také renovace dřevěných oken za pomoci kvalitního krycího nátěru, což rozhodně podstatně prodlouží jejich životnost. Stejným způsobem se postarejte i o vchodové dveře a to nejdůležitější, pokud jde o váš dům, je tím zřejmě hotovo.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *