Do kuchyně zvolte keramickou dlažbu

Kuchyň je zpravidla místem, kde mnozí z nás tráví spoustu času. Vařením, jídlem nebo čistě posezením s rodinou a přáteli. Chceme mít tedy kuchyň pěknou a útulnou, zároveň však praktickou a také co nejméně náročnou na úklid. Je-li řeč o úklidu, pak na podlaze končí asi největší množství nečistot a nejrůznějšího nepořádku a to je také hlavní důvod, proč bychom při budování či rekonstrukci kuchyně měli dát přednost kvalitní keramické dlažbě. Jedná se o velmi odolný materiál, jehož údržba nedá mnoho práce.

Keramická dlažba snese ledacos

Podlaha v kuchyni skutečně patří k nejvíce namáhaným místům naší domácnosti. Končí na ní zbytky potravin, různé tekutiny a občas na ně upadne i nějaký ostřejší předmět jako třeba nůž či něco skleněného. Základním požadavkem by měl být hladký a přitom protiskluzový povrch, který se bude snadno udržovat. Žádoucí je rovněž nízká míra vsakování u zvoleného keramického materiálu. Je třeba počítat i s tím, že se různé tekutiny a jiné nečistoty mohou dostat do spár a proto bychom měli vybrat spárovací hmotu, která odolá i kyselinám. Taková ovocná šťáva, kterou vylijete na zem, může totiž právě mezi dlaždicemi zanechat neodstranitelné skvrny.

Jaký formát dlaždic je lepší?

Můžete si samozřejmě zvolit jak menší dlaždice, tak i ty opravdu velké. Kvůli častému provozu a tedy i vyšší míře ušpinění, je ale praktičtější velkoformátová dlažba, která se vám bude vzhledem k menšímu počtu spár lépe uklízet. Další výhodou velkoformátové dlažby je také její pružnost. V současnosti je navíc považována i za velice moderní.

Barvy a vzory

Nabídka barev a vzorů keramických dlaždic je dnes skutečně široká. Nebudete mít proto sebemenší problém sladit dlažbu s vaší kuchyňskou linkou. Populární jsou klasické přírodní tóny, ale běžně se setkáte i s výrazně barevnými kolekcemi dlaždic. Výrazná a netradiční barva může na podlaze působit celkem osvěžujícím dojmem a není tedy vůbec nutné držet se klasiky, pokud se nebojíte trochu experimentovat. Existují i dlažby s plastickým vzorem, které zdařile imitují například kámen. Barev a vzorů, z nichž můžete vybírat, existuje dnes takové množství, že si snad každý nakonec najde něco, co se mu opravdu zalíbí.

Zkuste i podlahové topení

Jelikož keramická dlažba je na dotek docela chladný materiál, mohla by vám být mimo letní měsíce občas zima na nohy. S tím vám pomůže instalace podlahového topení a je celkem jedno, zda zvolíte elektrické či vodní. Díky tepelné vodivosti dlažbu příjemně prohřeje a je zároveň ekonomicky šetrné.

S údržbou si poradíte snadno

Pro zachování původního vzhledu a pro co nejdelší životnost vaší podlahy je dobré ji každý den zametat. Na běžnou údržbu keramické dlažby raději nepoužívejte žádné silikony a vosky. Čisticí prostředky s obsahem vosku by na povrchu mohly vytvořit neprodyšnou vrstvu a změnit tím celkový vzhled dlažby. Podlahu stačí umýt neutrálním mýdlem nebo teplou vodou se saponátem. Do vody můžete přidat i trošku octa, který poslouží jako desinfekce. Na nohy stolů a židlí je dobré přilepit ochranné nálepky, které jsou všude běžně k dostání. Zabráníte tím zbytečnému poškrábání podlahy. Stejnou práci odvede pochopitelně i koberec, který navíc váš jídelní kout příjemně zateplí.

Líbilo se?

1 Comment

  1. Adriana Malá Reply

    Hmm, krásné. Nás výběr dlažby nesmírně baví. Už vybíráme nějaký ten měsíc a nemůžeme se rozhodnout. V kuchyni se bude parádně vařit, ještě vybíráme kuchyňské vybavení a už se těšíme, až to bude hotové. Děkuji za inspiraci.
    Zdraví Adriana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *