Kupujete novou sekačku?

Novou sekačku nekupujete každý týden a chcete tedy, aby vám co nejlépe a nejdéle sloužila. Je proto vždy lepší, zohlednit při jejím výběru jednak doporučení výrobce a rovněž sám dobře uvážit veškerá pro a proti. Pokud je v dokumentaci například uvedeno, že je určena k sekání trávníků o rozměrech do 500 metrů čtverečních, pak má takový údaj jistě svůj význam. Sice byste s ní určitě zvládli posekat i rozlehlejší zahradu, ale kvůli nižšímu výkonu i menšímu záběru nože, by vám práce trvala zbytečně dlouho a také byste se častěji zdržovali vysypáváním koše, který bude jistě menší, než u sekačky určené pro větší travnaté plochy.

Koupit elektrickou, akumulátorovou nebo raději benzínovou?

Zkuste si položit některé otázky, které vám výběr vhodné sekačky usnadní. Je pro vás důležitější výkon nebo cena? Je vaše zahrada hezky rovná nebo plná výmolů, skalek a různých zákoutí? Dáte přednost tišší sekačce anebo vám hluk motoru nevadí? Máte na zahradě přístup k elektřině? Je vaše zahrada skromná nebo má spíše parametry fotbalového hřiště? Na základě odpovědí na tyto a některé další otázky se určitě rozhodnete správně.

Benzínová sekačka

K výhodám benzínové sekačky patří jednoznačně její vysoký výkon. Zvládnete s ní bez problémů posekat i velmi rozlehlou travnatou plochu a poradí si snadno i s vysokou trávou. Na rozdíl od elektrické sekačky vám u té benzínové nebude překážet kabel, což je pro mnoho lidí jeden z nejpodstatnějších argumentů pro její pořízení. K nevýhodám patří snad pouze její vyšší váha, trochu náročnější údržba a rozhodně citelnější hluk v porovnání s elektrickou variantou. Je také většinou nevhodná do terénu se sklonem vyšším než 15° a téměř jistě vás přijde o něco dráž než sekačka elektrická.

Elektrická varianta

Okamžitě si všimnete zejména její nižší váhy oproti sekačce s benzínovým pohonem. Má také o něco tišší chod a její servis je celkem snadný. Dobře se hodí i k sekání prudších svahů a bývá citelně levnější než sekačka benzínová. Nevýhodou může být poněkud slabší výkon a to, že není příliš vhodná k sekání větších ploch, řekněme nad 600 m čtverečních. A pak, je tu již zmiňovaný kabel, který musí být dostatečně dlouhý a který vás může docela výrazně omezovat v pohybu. Musíte jej mít navíc neustále pod dohledem, abyste ho náhodou nepřesekli. Potřebujete rovněž dobře dostupný zdroj elektrické energie, bez něj to jednoduše nejde.

Akumulátor

Chcete-li koupit sekačku s akumulátorem, nejprve si ověřte, zda je akumulátor v ceně a také to, zda a kde je v případě potřeby možné zakoupit náhradní. Je také důležité zjistit, jak rozlehlou plochu dokáže sekačka zvládnout na jedno nabití. Zvažte rovněž, zda si pořídíte sekačku s integrovanou nabíječkou nebo raději s externí. Je v tom totiž značný rozdíl. Pokud si opatříte náhradní akumulátor a sekačku s externí nabíječkou, můžete v klidu sekat trávník, zatímco se druhý akumulátor nabíjí. U sekačky s vestavěnou nabíječkou to pochopitelně možné není. Nezapomeňte se také připravit na poněkud vyšší pořizovací cenu.

Roli při výběru hraje i způsob použití

Pokud již předem tušíte, že nebudete mít na pravidelné sekání trávy vždy dostatek času a v důsledku toho tráva trochu přeroste, je ideální vybrat sekačku s centrálním nastavením výšky. To vám umožní zajistit šetrný způsob sekání, kdy při nastavení sekačky na nejvyšší polohu nejprve posekáte vrchní třetinu trávníku a za dva či tři dny pak trávu ještě zarovnáte na skutečně požadovanou výšku. Přerostlý trávník tímto způsobem sekání neutrpí zbytečný šok, ke kterému by mohlo dojít při useknutí příliš dlouhé části listů najednou a při rychlém vystavení spodní části trávy slunečnímu svitu.

Všímejte se i dalších funkcí sekačky, které by se vám mohly při péči o zahradu hodit. Možnost nastavit rychlost pojezdu, boční výhoz nebo funkce mulčování jsou jen některými z nich a je nutné si uvědomit, že koupíte-li sekačku, která toho moc „neumí“, už s tím nic nenaděláte. Takže vybírejte s rozvahou!

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *