Máte na zahradě krtka? Poradíme, jak na něj

Krtka opravdu na zahrádce vidíme velmi neradi. Nejen, že jsou všude po jeho řádění nehezké krtince, ještě po sobě zanechává dlouhé podzemní chodby a tím ničí úrodu. Boj s tímto hmyzožravcem je nekonečný a stojí kolikrát spoust peněz a úsilí.

Jak se efektivně zbavit krtků?

 

Co lze od krtka očekávat

Protože lidé nejsou příliš obeznámeni s návyky tohoto savce, tak často používají zbytečné metody, jak se ho zbavit.Například nalívají do děr moč.

Před bojem, byste měli být obeznámeni s některými vlastnostmi škůdce. Krtci žijí v rodinách. Pokud na zahradě vidíte jednoho krtka, počítejte s tím, že ho doma čekají 4 nenasytní příbuzní.  V nejhorším – několik rodin.

Vzhledem k tomu, že se krmí larvami, červy a hmyzem, z velké části obývají živnou vrstvu půdy, a pohybují se v hloubce 5 až 20 cm. Ale podzemní chodby na délku mohou být dlouhé až stovek metrů, nemají rádi otevřené prostory.

Krtci jsou velmi silní a rychlí. Chytat škůdce holýma rukama je nejen velmi obtížné, ale také nebezpečné.

Krtci nejsou slepí! Vidí velice slabě, ale své okolí vnímá. Špatný zrak je kompenzován vynikajícím čichem a sluchem.

 

Jak se zbavit krtka?

Způsobů je hned několik. Některé jsou efektivní více, některé méně. Zde jsou ty nejčastější:

Zastrašování

Nejpopulárnější, ale nejméně efektivní způsob hubení škůdců.

Hlukem

Krtek nesnáší hluk, postačí vrtule z plastových lahví, která se dá do míst, kde se hmyzožravec pohybuje. Ideální je klepání plechovky nebo obrácené PET láhve na tyči.

Biologické odpuzovače

Dalším trikem, jak se zbavit krtků zahrnuje nalévání a házení do krtinců různé zapáchající látky: shnilé ryby, vejce, hadry nasáklé petrolejem nebo čichací sůl. Je také možné zasadit fazole v této oblasti: škůdci nesnáší jejich zápach.  Sázení pryšce křížmolistého prý odpuzuje krtky, protože výlučky z kořenů mají odpuzující účinek.

Pasti

Jsou vyrobeny z pevné oceli a jsou určeny nejen na krtky, ale i na hraboše. Pasti jsou snadno použitelné. Jsou instalovány přímo do chodeb a zemních valů. Z pasti už nemá možnost se dostat ven.

 
Fotografie “Maulwurfshügel / molehill” od “Anka Albrecht” licencovaná pod CC BY 2.0.

Líbilo se?

1 Comment

  1. Ivana Reply

    Krtka jsme na zahradě už parkrat měli. Vždycky se k nám dostal od sousedů. Naštěstí funguje klasika – pet flašky na tyčce (nejlíp na kovové) a krtek se hodně brzo zase odstěhuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *