Počet vloupání do domů a bytů je dlouhodobě značně vysoký. Chcete-li mít pocit, že váš domov je před zloději v bezpečí, musíte pro to udělat alespoň několik základních věcí. Právě to, jak různým nenechavcům co nejvíce zkomplikovat jejich konání, bude obsahem následujících řádků.
Kupte kvalitní dveře
Základem všeho bývají vstupní dveře do objektu, které by měly splňovat alespoň nejnutnější požadavky na bezpečnost. Měly by být masivní, odolné proti vylomení a opatřené co nejkvalitnějším zámkem. Není rovněž nejvhodnější, aby byly z velké části tvořeny sklem a pokud je tomu tak, je nutné použít sklo nerozbitné, případně jej zajistit bezpečnostní fólií. Je celkem pochopitelné, že za pár stokorun nepořídíte nic odolného, na druhou stranu ani velmi vysoká cena nemusí být ještě zárukou potřebné kvality. Dveře tedy vybírejte uvážlivě a snažte se zakoupit co nejlepší výrobek opatřený certifikátem a pokuste se najít i co nejvíce referencí, které vám o výrobci dveří mohou leccos napovědět.
Nezapomeňte na okna!
Nerozbitné sklo či alespoň dodatečně instalovaná bezpečnostní fólie by měly být naprostou samozřejmostí u oken, která se nacházejí v přízemí vašeho domu. Uděláte však nejlíp, když takto zabezpečíte všechna okna a co nejvíce tak znesnadníte případným zlodějům jejich práci.
Okolí vašeho domu
Jestliže bydlíte v rodinném domě se zahradou, věnujte zvýšenou pozornost také venkovním prostorám. Dostatečné osvětlení vchodových dveří i celého vašeho pozemku může nejednoho lapku odradit od jakéhokoliv pokusu o vloupání. Provoz a ani samotné pořízení několika světel reagujících na pohyb není přitom nijak finančně náročné. Nenechávejte také na pozemku volně ležet nic, co by mohlo nezvané návštěvě usnadnit vniknutí například balkonovými dveřmi nebo oknem v patře, které jste zapomněli zavřít. Takový žebřík opřený o stěnu garáže je obzvláště lákavou pozvánkou.
Dvě nebo tři kamery monitorující prostor před vchodem do domu a také přilehlou zahradu mohou být rovněž užitečným pomocníkem při snaze co nejlépe ochránit váš majetek i vaše soukromí. Někdy nemusí ani záležet na tom, zda jsou doopravdy funkční. Už samotná jejich přítomnost mnohdy dokáže nezvané hosty udržet v uctivé vzdálenosti.
Vyzkoušejte elektronické zabezpečení
Pokud se řídíte výše uvedenými radami a přesto nemáte pocit, že jste pro ochranu svého domova udělali dost, nezbývá než instalovat elektronický alarm. Existuje samozřejmě mnoho druhů tohoto zabezpečení a to v nejrůznější kvalitě a také v určitém cenovém rozpětí. Základem jsou čidla na dveřích a oknech signalizující neoprávněné vniknutí do domu a rovněž pak detektory pohybu. Moderní alarm bývá nastaven tak, aby komunikoval jak s majitelem nemovitosti, tak i s non-stop dispečinkem, který v případě narušení objektu může na místo vyslat hlídku. Toto vzájemné propojení a stále kvalitnější komunikace pak také minimalizují riziko zbytečného výjezdu v případě planého poplachu. Cenově, pomineme-li počáteční náklady v rozmezí cca 10 – 30 tisíc, se pak většinou nejedná o nic extrémně náročného a začít se dá už na pěti či šesti stovkách měsíčně. Většině z nás však pocit bezpečí za nějakou tu investici stojí.
Štítky
Náš důmMohly by vás zajímat další články
Jak funguje pojištění domácnosti?
Každý se snaží si zařídit domov tak, aby to maximálně vyhovovalo jeho potřebám. Kupuje nábytek, doplňuje ho spotřebiči, vše dolaďuje doplňky a dbá na to, aby…
Slyšeli jste už o inteligentní domácnosti?
„Inteligentní domácnost“ či chcete-li „chytrý dům“ jsou pojmy, se kterými se můžete setkávat stále častěji. Jak nejrůznější…
Pár minut věnovaných pojištění je důležitá věc, nečekejte na náhody
Některé věci se prostě stanou a asi se jim nedá zabránit. Pokud například nemáte sjednánu pojistnou ochranu svého obydlí, bohužel žádáte osud o shovívavost…