Nejvyšší čas vyrazit na zahradu!

Zima už to definitivně vzdala a po delší pauze nastává zase čas péče o zahradu. Co všechno nás s přicházejícím jarem vlastně čeká? Bude to především úklid a provzdušnění trávníku, likvidace plevele, prořezávání stromů a také nějaká ta nová výsadba. Pojďme si tedy říci alespoň pár podstatných věcí, které naší zahradě mohou jen a jen prospět.

Nejprve prořežeme stromy

Prořezání větví je důležité pro brzký květ a pozdější bohatou úrodu. Starší stromy prořezem omladíme, vytvarujeme a také je zbavíme možných zárodků různých nemocí. Energie, kterou si strom přes zimu podržel, se tak může napřít do menšího množství pupenů a to v důsledku povede i k lepší úrodě. Důležité může být i správné načasování prořezu, které je pochopitelně závislé na počasí. Podstatné je, aby ty největší mrazy byly už za námi, takže březen a nejpozději první polovina dubna bývají z tohoto hlediska optimální. Pokud máme v zahradě i mladé stromky, řekněme čtyřleté a mladší, pak z nich pečlivě vyštípeme všechny krátké letorosty, ze kterých by vyrašily konkurenční výhony, které by oslabovaly růst hlavního větvoví.

Na řadě je trávník

S příchodem jara není radno zapomenout na péči o trávník. V této souvislosti jedna dobrá rada: dokud nepřestane mrznout, neměli byste na trávník zbytečně šlapat! Až teploty stoupnou nad nulu, ukliďte z trávníku odumřelé zbytky trávy, listí a větviček, a připravte jej k provzdušnění. Zbavíte-li se totiž vrstvy mechu, plevele i zbytků trávy, která vznikla po zimním období a která brání pronikání vzduchu i vody do půdy, pak začne trávník brzy prosperovat. Tato vrstva také zabraňuje slunečním paprskům v nastartování růstových procesů. K odstranění použijte široké a lehké hrábě, s nimi to půjde nejlépe. Důkladné provzdušnění půdy můžete provést benzínovým nebo elektrickým kultivátorem, ale svou práci udělají i provzdušňovací hrábě, jen vás to bude stát poněkud více vlastních sil.

Duben a zahrada

Duben je měsíc, ve kterém se výrazně začíná prodlužovat doba slunečního záření, a v půdě pak začínají probíhat mikrobiální procesy. Podmínky pro klíčení a růst mnoha druhů rostlin jsou tedy velmi příhodné. Nejlépe se ovšem hned od počátku daří nejrůznějšímu plevelu a kupříkladu na záhoncích je tedy dobré v meziřádcích plít a plečkovat. Když má půda dostatečnou vlhkost, snadno z ní pak plevel odstraníte.

V tento čas zasejte mrkev, petržel, pastinák i ředkvičky. Tyto výsevy je lepší chránit netkanou textilií. Mrkev a petržel je kvůli snadnější sklizni doporučeno vysévat na hrůbky. Dále můžete zasít červenou řepu, hrách nebo cibuli a ke konci měsíce případně i kukuřici, fazole a okurky. V závislosti na počasí můžete už od začátku měsíce vysazovat na záhony salát a rovněž košťálovou zeleninu (květák, kapustu, kedlubny…).

V dubnu je také ten pravý čas na dělení a výsadbu vytrvalých rostlin. K jaru patří kamzičník, hlaváček jarní, tařice nebo třeba huseník. Konec dubna je pak posledním termínem pro seříznutí aromatických rostlin, jako je rozmarýn nebo levandule. V tomto měsíci je také nejlepší zasít kmín a majoránku. Je to rovněž ideální doba pro řezání a tvarování časně kvetoucích keřů jako je zlatý déšť, zimolez nebo třeba lýkovec.

Výsadba stromků a keřů

Do konce dubna je také ještě možné sázet některé okrasné stromy i keře a to za použití sazenic s balem. Týká se to některých jehličnanů, rododendronů nebo třeba azalek. Listnaté narašené stromky se však už hůře ujímají a jednu z výjimek tvoří snad jedině bříza. Nezapomeňte, že duben je rovněž příhodnou dobou pro zakládání živých plotů.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *