Obrazy do Vašeho interiéru

Umění je kořením života. A kde je takové koření potřeba více než právě doma? Vhodně zvolené obrazem mohou báječně podpořit atmosféru místnosti a dodat jí ten správný „šmrnc“. A přitom se vůbec nemusí jednat o stará těžká plátna v pozlacených rámech nebo o drahé moderní abstrakce. Moderní obrazy do bytu si můžete už od pár korun pořídit sami. Výběr obrazu není vůbec snadný, ale výsledek většinou stojí za to.

Atmosféra místnosti

Hlavní je samozřejmě vybírat obrazy podle atmosféry místnosti, do které chcete plátno umístit. Vybírání obrazu bez kontextu interiéru je ta největší chyba, jakou můžete udělat. Do moderních bytů volte moderní obrazy tištěné na plátně – ideálně fotografie. A naopak starší interiéry si zaslouží krásné malby v originálních patinovaných rámech, které dodají místnosti nádech starých dobrých časů a jistého tajemna. A pozor, malby v rámech, to neznamená jen díla starých barokních mistrů. Vždyť malované abstrakce jsou v dnešním světě opravdovým trendem.

Umístění

Dobré umístění obrazu na stěně je základ všeho. Obrazy by měly být situované ve středu místnosti. Střed obrazu umisťujte tak, aby se nacházel ve výšce očí. Pokud budete obrazů instalovat více, dbejte na to, aby byly horním okrajem zarovnané a některý z nich nevisel o dost výš či níž než ostatní.

Barevnost

Je obecně známo, že vliv barev na lidskou psychiku je opravdu nezanedbatelný. Pozor tedy na barevné sladění obrazu. Vše záleží na tom, kam chcete obraz umístit. Červená v obývacím pokoji není úplně nejlepší nápad, protože podporuje agresivitu. A nehodí se ani do ložnice, protože ta by měla být spíše situovaná v uklidňujících modrých a zelených odstínech. Kuchyni by měly vládnout teplé barvy (žlutá, oranžová a červená). Ty totiž zvyšují chuť k jídlu a dodávají lepší atmosféru. Naopak studené barvy (modrá, zelená, fialová) jsou zcela nevhodné, protože snižují požitek z jídla.

Motivy

Motivy by samozřejmě měly také sedět k atmosféře místnosti. Do koupelny volte obrazy s námořní tématikou a do dětského pokoje radostné, jásavé kusy. Obraz by se Vám neměl okoukat a jeho motiv by tak měl být zajímavý i po roce od koupě.

Zajímavou a netradiční volbou, kromě klasických realistických maleb, fotografií a abstrakcí jsou designové obrazy. Tedy čisté kompozice, ne nutně malované. Velmi oblíbené jsou designové obrazy města, které se vyznačují dokonalým designem urbanistické fotografie či grafiky města, neotřele nakomponované na stěně místnosti.

Novinkou na trhu jsou také LED obrazy – fotografické obrazy podsvícené LED žárovičkami. Právě podsvícení dodá obrazu zvláštní atmosféru a Vám netradiční umělecký zážitek.

Typ obrazu

V dnešní době můžete vybírat z mnoha druhů obrazů – malovaných klasik a abstrakcí, počítačové grafiky nebo tištěných fotografií. Právě levný obraz z fotky je hitem posledních let. Vždyť kdo by nechtěl mít dům vyzdobený krásnými obrazy z vlastních fotografií? Tyto originální fotky, které jsou jen a jen Vaše, si můžete nechat za pár korun vytisknout na kvalitní fotografický papír, dát je zasklít a pověsit na stěnu. Není nic krásnějšího, než mít pověšenou velkou rodinnou fotografii v obývacím pokoji, snímek té báječné večeře v Benátkách v kuchyni, či fotku ze synova prvního fotbalového zápasu v dětském pokoji. Takové obrazy samozřejmě můžete měnit dle nálady a přání a nezasáhne to Vaši peněženku tak, jako kdybyste tímto tempem střídali obrazy koupené.

Závěr

Jak vidíte, pořídit moderní obraz do bytu nemusí být zas tak náročné. A pokud navíc oplýváte výtvarným talentem, nic nebrání tomu, abyste si nenamalovali obraz vlastní, či nenechali své děti, aby vám pomohly vyzdobit prázdné stěny.

Líbilo se?