Jak pečovat o dům během zimních měsíců

Péče o dům je v zimě poměrně náročná. Obzvláště v případě, když teploty klesají hluboko pod bod mrazu a napadne větší množství sněhu. Obojí totiž dokáže většině budov značně ublížit. Aby všechno fungovalo tak, jak má, je nezbytné věnovat péči o váš dům i vaši zahradu náležitou pozornost a to i tehdy, pokud jste přípravy na zimní období nezanedbali. Několik tipů, které vám dnes nabídneme, vám proto při údržbě vašeho příbytku jistě přijde vhod.

Jak se postarat o střechu

Péče o dům musí být takřka permanentní a střecha rozhodně nepředstavuje žádnou výjimku. Mezi nejčastější problémy většiny střech patří zatékání mezi taškami a také různě pošramocené okapy. Obojí je nutné řešit bez delšího váhání, protože náprava škod způsobených sněhem, který postupně odtává, vás může stát mnohem více úsilí i peněz, než včasný zásah. Nezbytné je rovněž pravidelné odklízení sněhových převisů, které mohou v krajním případě ublížit okolo procházejícím lidem. Rozumnou prevencí proti potížím se sněhem na střeše jsou speciální tašky, které dokáží padající sníh zbrzdit a ten potom mizí ze střechy postupně. Obzvláště náročné bývá odklízení sněhu z plochých střech. Je nicméně velmi důležité a to zejména tehdy, je-li sněhová nadílka bohatá natolik, že by hrozilo i propadnutí střechy.

Dejte pozor na rampouchy!

Velké problémy mohou způsobit také rampouchy. Jejich vzniku je možné předejít dostatečným větráním pod střešní krytinou, případně zabudováním topných kabelů do žlabů. Padající rampouchy mohou ohrozit kolemjdoucí nebo poničit okolo stojící auta a to si jistě žádný majitel nemovitosti nepřeje. Krom toho dokáží rampouchy zásadním způsobem poničit i okapy, takže čím méně se jich na vašem domě objeví, tím lépe.

Nezapomeňte na garáž

Péče o dům zahrnuje samozřejmě také vaši garáž. Ta společně s věcmi, které v ní máte uloženy, v zimě trpí především kvůli zvýšené vlhkosti a také působením posypové soli, která se dovnitř dostává na vašem autě. Je proto nezbytné její podlahu co nejčastěji vytírat. Pokud máte garáž vybavenu odtokovým žlabem, nezapomeňte se čas od času ujistit, že není zanesen odpadem. Rovněž vrata si zaslouží vaši pozornost. Udržujte je v čistotě a nezapomeňte občas promazat kolejnice a vodící lišty! Příjezdovou cestu ke garáži ošetřujte v zimě pouze pískem. Není agresivní jako třeba sůl a nenapáchá tedy žádné škody.

Komín a otopný systém

Kontrolu otopného systému i komína je nutné zajistit ještě před poklesem teplot. Vše by mělo proběhnout v režii nějakého odborníka, takže zapomeňte na jakékoliv vlastní amatérské akce. Tak jako tak potřebujete potvrzení o revizi komína i kotle, takže se spolupráci s odborníky stejně nevyhnete, pokud se ovšem nehodláte dostat do zbytečných problémů. Pokud jde o radiátory, ty se může pokusit odvzdušnit i šikovný domácí kutil.

Rolety a venkovní žaluzie

Víte, že bezchybně fungující stínící technika vám může ušetřit slušné peníze za topení? Řeč je zde zejména o předokenních roletách, které mohou velmi slušně ochránit interiér vašeho domu před mrazem. Je však potřeba se o rolety a žaluzie starat. Udržujte je čisté a nezapomeňte na promazání vodících lišt. Pokud vám při silných mrazech rolety zamrznou, raději se je nepokoušejte zprovoznit svépomocí. Mohli byste je nenávratně poškodit, takže se raději spolehněte na pomoc odborníka, zpravidla se to vyplatí.

Zahrada v zimě odpočívá

Pokud jde o vaši zahradu, vše podstatné by se na ní mělo odehrát ještě před příchodem prvních mrazů, aby mohla přes zimu jen a pouze odpočívat. Sníh odklízejte jenom na chodníčcích, které používáte i v tomto období a to například proto, že se po nich dostáváte k ptačímu krmítku nebo k venku stojícím nádobám na odpad. Pro zbytek zahrady představuje sněhová pokrývka přirozenou a vítanou ochranu, takže na jeho vyhrnování zapomeňte. Jediné místo, kde by mohla být větší vrstva sněhu někdy na škodu, jsou větve stromů či keřů, které by pod její vahou mohly v krajním případě i prasknout. Sníh setřeste dolů a přihrňte jej ke kořenům. Nejenomže funguje jako tepelný izolant a ochrání tak stromy před mrazem, ale je zároveň i zdrojem optimální vláhy. Celá zahrada se tak i bez větších zásahů v poklidu dočká jara, uvidíte.

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *