Jak pečovat o koberec, aby vypadal dlouho jako nový?

Péče o koberce by měla být samozřejmou součástí úklidu a celkové údržby vašeho příbytku. Asi pro vás není novinkou, že musí být pokud možno pravidelná a důkladná, aby vaše koberce vypadaly co nejdéle tak dobře, jako ve chvíli, kdy jste je zakoupili. Kromě toho jistě víte, že se občas může přihodit nějaká ta nepříjemnost a na vašem koberci se objeví ošklivá skvrna. Zkusíme vám poradit, jak se lze s určitými typy znečištění co nejlépe vypořádat. Mnohdy je to snazší, než si myslíte a rozhodně nesrovnatelně levnější, než pořízení koberce nového.

 

Základem péče o koberec je výkonný vysavač

Je zřejmé, že pokud nejsou koberce čištěny pravidelně, drží se v nich obvykle dosti velké množství prachu. S tím si samozřejmě nejsnadněji poradíte tak, že se co nejčastěji chopíte vysavače. Ideální je samozřejmě vysavač s co nejvyšším výkonem, aby práce s ním dávala skutečně smysl. Cokoliv se sacím výkonem pod 300 W vám příliš dobrou službu neudělá. Pokud si k vysavači navíc pořídíte i speciální hubici doplněnou o antialergenní sáček, zbavíte váš koberec také nebezpečných roztočů.

Suché čištění

Krom běžného vysávání, byste měli vaše koberce rovněž v pravidelných intervalech hloubkově čistit. Lze zvolit jak suchou, tak i mokrou metodu. Suché čištění není příliš vhodné pro koberce s vysokým vlasem, ale jinak je velmi snadné a účinné. Spočívá v tom, že celou plochu, kterou chcete vyčistit, posypete speciálním práškem, který pak podle návodu necháte patřičně dlouho působit. Pak jej jednoduše vysajete a tím se zbavíte nejenom prachu, ale též špíny i případného zápachu.

Mokrá varianta

Můžete samozřejmě vyzkoušet i mokrou variantu a to jak „ruční“, tak přístrojovou. Máte-li k dispozici vysavač, který umožňuje mokré čištění, není co řešit. Pokud ne, můžete si jej dnes zcela běžně zapůjčit nebo se za pomoci teplé vody, jemného kartáče a čistícího přípravku pustit do drhnutí ručního. Solidních výsledků se dá docílit oběma metodami, i když s vysavačem se pochopitelně tolik nenadřete. Při mokrém čištění však mějte na paměti to nejpodstatnější, a sice že nesmíte na koberec nikdy vylít příliš mnoho vody, jinak mu spíš ublížíte, než abyste ho vyčistili. Kdyby dlouho vysychal, mohl by totiž snadno zatuchnout. Dnešní přípravky fungují především na principu velmi husté pěny a není tedy účelné váš koberec doslova polít vodou.

Jak na mastnou skvrnu?

Existuje celá řada jednoduchých návodů, jak lze díky běžně dostupným věcem, které máte doma k dispozici, koberec vyčistit i bez použití chemických přípravků.

Pokud jde o mastné skvrny, můžete použít jedlou sodu a savé ubrousky. Fleky lze také posypat moukou, která by měla mastnotu pohltit. Pak znečištěné místo normálně vydrhnete mýdlovou vodou a ještě vysajete.

Co se žvýkačkou?

Žvýkačka zašlapaná v koberci je obvykle noční můrou každé hospodyňky. Netřeba však propadat panice. Pokuste se ji odstranit pomocí kostky ledu a nože a to, co zbyde, ještě setřete lihem. Lze zvolit i odlišný postup a žvýkačku za pomoci fénu naopak zahřát a pak opatrně odstranit. Jestliže se vám neosvědčí ani to, lze zkusit ještě běžný odmašťovač a po něm vlažnou vodu se saponátem.

Čáry způsobené fixem a vosk na koberci

Obzvláště v případě, že máte doma malé dítě, vás koberec počmáraný fixem nijak zvlášť nepřekvapí. Ze všeho nejdřív vyzkoušejte citronovou šťávu, měla by si s takovými skvrnami poradit. Teprve ve chvíli, kdy bude vaše snaha marná, sáhněte po nějakém syntetickém přípravku.

Pokud doma příležitostně používáte svíčky, může se na vašem koberci čas od času objevit i vosk. V takovém případě vezměte buď utěrku, nebo savý papír, přiložte na vosk a lehce zahřátou žehličkou vše přežehlete. Žehlička by opravdu neměla být příliš rozpálená, abyste neudělali víc škody než užitku.

Krev a skvrny od kávy

Skvrny od krve čistěte zásadně jen studenou vodou. Nikdy nepoužívejte teplou! Pak ještě můžete flek očistit čpavkem.

Rozlitou kávu odstraníte nejlépe perlivou vodou, kterou necháte několik minut působit a na závěr ještě skvrnu dočistíte lihem.

Možností je vždycky víc

Existuje jistě vždy více možností, jak se s danou skvrnou můžete vypořádat a my vám dnes pochopitelně nabídli pouze některé. Máte-li snad dobré zkušenosti s nějakými vlastními postupy a přípravky, klidně se s námi a našimi čtenáři o ně podělte, potěší nás to…

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *