Přesunout na hlavní obsah
DECORO wb_sunny
  • Úvod
  • Interiér
  • Nábytek
  • Dekorace
  • Zahrada
  • Inspirace
  • Náš dům
search

Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!


od Redakce Decoro
15. 8. 2020 |5 minut čtení
Pěstování hortenzie není žádná věda. Pár základních pravidel však dodržet musíte!

Hodláte se vrhnout na pěstování hortenzie, ale nejste si jistí, zda se o tuto květinu dokážete odpovídajícím způsobem postarat? Rádi byste, aby vaši zahradu zkrášlila velkými a barevnými květy a svými mohutnými a svěže zelenými listy? A víte, že usušená hortenzie patří k těm rostlinám, s nimiž se při aranžování nejrůznějších interiérových dekorací můžete setkat stále častěji? Dnes vám poradíme, jak při pěstování hortenzie dosáhnout co nejlepších výsledků a řekneme si také, jaký postup je pro sušení jejích květů optimální. Pojďme na to!  

Úžasné květy
Úžasné květy

Pěstování hortenzie bývalo doménou Japonců

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) má svůj původ na japonském ostrově Honšú a byli to tedy právě obyvatelé Japonska, kteří se jejím pěstováním a zušlechťováním logicky zabývali jako první. V Evropě se tato rostlina objevila někdy v 18. století a k nám se dostala až počátkem století devatenáctého. Jedná se o opadavý keř dorůstající zpravidla do maximální výšky 150 cm. Lze se však setkat i s keři vyššími. Hortenzie je bohatě větvená a má obvykle vejčité řapíkaté listy se špičatým vrcholem. Pokud jde o květenství, které je bezesporu tím hlavním důvodem vysoké obliby jejího pěstování, tvoří nejčastěji poměrně mohutné polokulovité či kulovité květy složené z menších kvítků. Jejich barva je přitom závislá na pH (kyselosti) půdy. Běžná je růžová, bílá, modrá nebo i zelená.  

Hortenzie má původ v Japonsku
Hortenzie má původ v Japonsku

Co tato rostlina vyžaduje především?

Pro úspěšné pěstování tohoto keře je třeba dodržet několik základních pravidel. A která jsou považována za nejdůležitější?

1. Dostatek vody – Dopřejte této rostlině hojnou zálivku a to především v období jejího růstu a kvetení! Vodu začněte omezovat zhruba až koncem srpna. Ta by přitom měla být měkká, s tvrdou vodou moc úspěchů mít nebudete! Skvěle se hodí voda dešťová.  

2. Světlo, ale ne přímé slunce – Hortenzie potřebuje dostatečné množství denního světla, ale pozor na přímé slunce! Ideální je tedy obvykle místo, kam slunce dopadá jen po omezenou část dne, tedy polostín. A teploty? Nejlépe prospívá při teplotách v rozmezí 19 až 25 stupňů.  

3. Mírně kyselá půda – Daří se jí v mírně kyselé půdě. Tu jí můžete zajistit třeba tak, že vyhloubíte jámu, do které umístíte směs rašeliny a černé hlíny s příměsí písku a trochy jílu. Tam pak hortenzii zasadíte.  

Lze ji pěstovat i v květináčích
Lze ji pěstovat i v květináčích

4. Hnojení nejméně každý druhý rok – Pro zdárný růst a bohaté květenství je nezbytné i hnojení. Jako minimum se uvádí použití hnojiva alespoň jednou za dva roky. K tomuto účelu se dobře hodí popel z dřevěného uhlí, klasický hnůj nebo i rašelina. Máte-li však možnost, přihnojujte častěji a to klidně i třikrát či čtyřikrát v průběhu jedné sezony. Použijte třeba tekutá minerální a organická hnojiva a to hlavně předtím, než začne hortenzie kvést! A pozor! Hortenzie nesnáší vápník!  

5. Na zimu keř zakryjte – Celou zahradu je v ten pravý čas potřeba uložit k zimnímu spánku a týká se to pochopitelně i hortenzií. Keř proto důkladně zakryjte, aby lépe odolal případným mrazům. Ke kořenům jednoduše přihrňte více hlíny a navrch přidejte vrstvu chvojí. Pokud keříky pěstujete v nějakých nádobách a ne přímo v zahradě, přeneste je na zimu raději do chladnější a tmavší místnosti vašeho domu.  

Fialová kráska
Fialová kráska

Jak je to s barvou květů?

Barvu květů lze do značné míry ovlivnit a to úpravou pH půdy. Je-li půda alkalická, obvykle se zbarvují do růžova, zatímco v kyselé půdě spíše do modra. Řada zkušených pěstitelů však pro pěstování hortenzie doporučuje vždy půdu alespoň mírně kyselou. Chcete-li i v alkalické půdě získat květy modré barvy, přihnojujte rostlinu speciálním hnojivem s příměsí hliníku.  

Modře zbarvená hortenzie
Modře zbarvená hortenzie

Kdy stříhat květy na sušení?

Každý, kdo tuto nádhernou rostlinu někdy pěstoval, vám zřejmě potvrdí, že pro úspěšné sušení jejích květů je rozhodující především to, kdy je ustřihnete. Nikdy tak nečiňte po ranní rose ani po dešti. Mokré květy totiž hůře schnou a mohou vám i shnít. Neměly by být ani tzv. v plné síle, protože většinou ztratí barvu a zkroutí se. Jakmile však kvetou už delší čas a objeví se mezi nimi alespoň několik hnědých okvětních lístků, můžete to klidně zkusit. Napovědět, že je ten správný čas pro jejich ustřižení vám může i stonek, který by měl být lehce dřevnatý. Nejčastěji se tak děje až v druhé polovině srpna, ale ještě častěji v září. Záleží však samozřejmě i na tom, jaké je přes léto počasí.  

Skvělá dekorace
Skvělá dekorace

A jak hortenzie usušíte?

Ustřižené květy můžete svázat stonky k sobě a zavěsit je hlavou dolů. Pro sušení zvolte nějaké tmavší a hlavně suché a teplé místo (20 a více stupňů). Důležité je i mírné proudění vzduchu. Můžete to zkusit v podkroví nebo třeba v kůlně. Rozhodně však hortenzie nesušte na přímém slunci! Tím je zničíte. Další cestou, kterou se můžete vydat, je naaranžování ustřižených květů rovnou do vázy, do které nalijete jen zhruba 1 až 2 cm vody. Budou takto usychat jen pozvolna, ale i v tomto případě ponechte vázu v nějaké suché a teplé místnosti!

Nezapomeňte, že hotové dekorace z usušených hortenzií se hodí spíše do interiéru. Venku totiž celkem snadno podlehnou vlhku, případně větru.

Hodně úspěchů!


Štítky

Dekorace Zahrada

Sdílejte

Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin
Sdílejte:
Ikona facebook Ikona twitter Ikona linkedin

Informace

  • Inzerce

Sociální sítě

  • Facebook
  • Instagram

Redakční systém

Dragon CMS - redakční systém pro online zpravodajství