Pěstování nenáročných pokojových květin

Pokojové květiny zkrášlují náš domov a na většinu z nás působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Aby dobře prospívaly, vyžadují patřičnou péči. Zdaleka ne každý je ovšem schopen se o ně náležitě postarat. Představíme vám dnes několik celkem nenáročných druhů, které jsou schopny přežít i poněkud horší zacházení a hodí se tak do rukou začátečníků nebo těch, kteří na ně zkrátka nemají moc času.

Dracéna

Dracéna je okrasná květina s lesklými zelenými listy dostupná hned v několika druzích a barevných variantách. Je skutečně velmi nenáročná a umístit ji můžete téměř kamkoliv. Nevystavujte ji však přímému slunci a také ji nedávejte do průvanu, to by jí přece jen mohlo ublížit. Pokud jde o zálivku, snese i značné výkyvy a jestliže na ni tedy sem tam zapomenete, zůstane to nejspíš bez následků.

   Ibišek

Půvabný ibišek

K těm nejméně náročným patří například ibišek neboli čínská růže. Jak jeho lidový název napovídá, je původem z východní Asie, kde roste povětšinou planě jako velký keř. Jeho květy mají vždy jasné barvy, především červenou, žlutou nebo oranžovou. Méně častá je pak barva bílá či růžová. Ibišek potřebuje především dostatek světla, vzduchu i vláhy. Dobře mu dělá rosení listů a v období růstu je také nutné jej pravidelně hnojit. V létě jej můžete mít někde na terase, ale umístěte jej raději tak, aby nebyl vystaven celodennímu slunečnímu žáru. V zimě pak nejlépe prospívá v chladnější místnosti (10-15°C) a s minimem zálivky.

  Zamiokulkas

Africký Zamioculcas zamiifolia

Svou popularitu si u nás tento nenáročný africký sukulent získal zejména v posledních několika letech. Má rád dostatek rozptýleného světla, teplo a také sušší půdu, ale pokud jej občas zalijete trochu víc, vyrovná se s tím. V sezóně je třeba jej přihnojovat cca každé 2-3 týdny. Začátečníci zamiokulkas jistě ocení, jelikož udržet jej v dobré kondici nedá skutečně mnoho práce.

Tchynin jazyk zná určitě každý

Pěstování této jihoafrické houževnaté rostliny má u nás mnohaletou tradici. Pokud jde o její český název, je nejspíše odvozen právě od její houževnatosti a nezdolné povahy. Tchynin jazyk má sice v oblibě spíše slunná místa, ale bude dobře prospívat i na nějakém tmavším stanovišti. Méně slunce bude mít ovšem za následek také méně výrazné kresby na jeho listech. V zimě ho zalévejte jen jednou či dvakrát měsíčně a od jara do podzimu pak o něco častěji.

 Břečťan

Nenáročný břečťan

Ani tato pokojová rostlina nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Postačí pravidelná zálivka. Dejte ale pozor, abyste to s ní nepřehnali! Vždy nejprve prstem vyzkoušejte, zda je půda již dostatečně suchá a teprve pak břečťanu dopřejte další vodu. Občas mu dodejte trochu tekutého hnojiva a uvidíte, že rychle poroste a bude se mu dobře dařit.

Fíkus benjamín

Fíkus nesnáší přímé slunce, které by mohlo popálit jeho listy. Zalévejte jej pouze mírně a to až tehdy, když je hlína v květináči suchá. Věděli jste, že tato rostlina dokáže ze vzduchu odstraňovat různé nečistoty a je nám tak vlastně prospěšná? Určitě ji doma vyzkoušejte!

  Aloe

Zkusit můžete i aloe vera

Úspěšné pěstování této rostliny nevyžaduje rovněž žádné zvláštní znalosti a úsilí. Jelikož se jedná o pouštní rostlinu, je zvyklá na sucho a vystačí si docela dobře jen s občasnou zálivkou. Má ráda slunce a proto uděláte nejlíp, když ji umístíte někam, kde se jí ho dostane co nejvíc. Za to se vám odvděčí hojivými účinky svých listů, které lze použít na drobná poranění i menší spáleniny.

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *