Pomůžeme vám zařídit obývací pokoj

Obývací pokoj je místem odpočinku, místem kde se scházíme s rodinou a přáteli a trávíme společně svůj volný čas. Je proto důležité, jakým způsobem tento prostor upravíme a zařídíme, jelikož vhodně zvolené barvy a materiály, nábytek i nejrůznější doplňky mohou výraznou měrou přispět k naší celkové pohodě. Naopak nevkusně či nepohodlně zařízený pokoj plný věcí, které jsou už na první pohled ve vzájemném nesouladu, pak tuto domácí pohodu značně naruší.

Hezky od podlahy

Nejlépe je začít rovnou od podlahy a volit bychom měli materiály, které toho dost vydrží. Podlaha musí snášet určitou zátěž a šetřit se zde rozhodně nevyplatí a to i s ohledem na fakt, že ji nebudeme měnit hned napřesrok, ale může nám sloužit klidně dvacet i více let. Chcete-li, aby váš pokoj měl spíše moderní nádech, vyberte klidně broušený beton. Keramická dlažba se pak hodí téměř vždy a v případě, že hodláte zařídit místnost v rustikálním stylu, bude nejlepší volbou dřevěná podlaha. Pokud jde o barvu, ideální jsou neutrální tóny, které je pak snazší sladit s malbou i s vybavením pokoje. Zvolením světlejší podlahy nejen že poněkud opticky zvětšíte celý prostor, ale usnadníte si i následný výběr všeho ostatního, protože se světlými barvami se celkem dobře kombinují i všechny ostatní.

Jak vymalovat?

To, jakou barvu zvolíte, bude mít nakonec vliv i na celkovou atmosféru vašeho obývacího pokoje. Zkuste se řídit orientací vzhledem ke světovým stranám. Světlý a jasný obývák, kam celý den svítí slunce, vymalujte raději studenými barvami. Pokud je váš pokoj na stinné straně bytu a je v něm tedy méně světla, zvolte některou z teplých barev jako například hnědou, žlutou či oranžovou.

Rozměry a celková dispozice pokoje

Velikost a dispozice vašeho obýváku jsou v souvislosti s množstvím a budoucím uspořádáním nábytku a dalšího vybavení opravdu velice důležité. Jde především o to, aby v pokoji po jeho zařízení zůstal dostatek životního prostoru a cítili jste se v něm dobře. Měl by vám zkrátka dobře sloužit a ne se stát jen místem, kde bude rozmístěna spousta nábytku a vyrovnána řada nepotřebných věcí. Ponechat dostatečně velký pochozí prostor, neboli místo kudy se pokojem pohybujete, je tedy jednou z nejzásadnějších věcí a vezměte to v úvahu hned na samém počátku, kdy zařízení teprve vybíráte.

S nábytkem to nepřehánějte

Celopokojové kompaktní stěny jsou už dnes minulostí. Dejte raději přednost nejrůznějším variabilním modulům, které můžete libovolně sestavit a případně i zavěsit na zeď. Jejich výhodou je nejen to, že už na první pohled bude pokoj působit větším dojmem, ale také skutečnost, že je můžete kdykoliv celkem snadno přestavět do jiné podoby v případě, že vás stávající varianta omrzí.

Sedačku vybírejte vždy s ohledem na prostor a zvolte raději nějakou menší. Bude se s ní v případě potřeby lépe manipulovat a další místa k sezení vám může zajistit křeslo a také nejrůznější drobné sedáky či skládací stoličky, které nemusí mít nutně v pokoji své stálé místo. Přinesete je z komory či půdy jen v případě potřeby.

Je-li řeč o materiálu, dřevěnou konstrukcí sedačky většinou nic nepokazíte a kov volte jen tehdy, má-li být celkový ráz vašeho obýváku spíše ve stylu moderny. Nezapomeňte rovněž na sedací část. Důležitý jen nejenom potah, ale i výplň sedacích polštářů. Jako vnitřek jsou ideální různé typy pěn a hlavně se vyhněte molitanu! Potah pak vybírejte podle předpokládané míry „zátěže“. Máte-li malé děti nebo domácí zvířata, dejte přednost povrchům, které se snadněji čistí a udržují.

Nejrůznější doplňky

Stolky, obrazy, vázičky, různé sošky a další doplňky volte vždy s citem a mějte na paměti, že více nemusí nutně znamenat lépe. Všechny tyto věci do obývacího pokoje samozřejmě patří, jde ovšem o to, aby si návštěva, která k vám zavítá, nepřipadala jako někde ve skladišti či muzeu. Vše tedy vybírejte ve velikostech a množství úměrně k prostoru, jenž se chystáte zvelebit.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *