Poradíte si s renovací starých radiátorů?

Topná sezona pomalu končí, což mimo jiné znamená, že brzy nastane ten správný čas pro renovaci starých a nevzhledných radiátorů. Celá řada českých domácností stále ještě používá staré kovové radiátory a to navzdory tomu, že nové typy bývají o dost účinnější. Budiž, ale je rozhodně potřeba dobře se o ně starat. Udělat ze starých a oprýskaných radiátorů téměř nové dá sice práci, ale určitě se to vyplatí. Pokud víte jak na to, mohou vám sloužit klidně takových 30 i 40 let.

Víkend vám bude stačit

Do údržby a renovace starých radiátorů se pusťte nejlépe před anebo po skončení topné sezony. Natírat zapnuté těleso není totiž zrovna ten nejlepší nápad. Provést nátěr není nic složitého a ani časově náročného, ale musíte počítat s několika hodinami nutnými pro zaschnutí. Základová barva vám v závislosti na typu bude schnout klidně 8 – 16 hodin a barva nátěrová pak 4 – 6 hodin, a pokud budete natírat opakovaně, což je vždy lepší, potom ještě několik hodin přidejte. Je proto rozumné, vyhradit si na takovou práci alespoň 2 či 3 dny, za předpokladu, že budete renovovat radiátory v celém bytě.

Bez čeho se neobejdete?

Než s prací vůbec začnete, pořiďte si vše potřebné, abyste později zbytečně nemuseli od rozdělané práce odcházet. Sežeňte si karton nebo fólii. Obojí se dá dobře využít na zakrytí podlahy pod radiátorem a také k přikrytí stěny za ním. Na hrubou práci, která vás zpočátku čeká při odstraňování zbytků původního nátěru a případné rzi, se bude hodit špachtle, ocelový kartáč, smirkový papír na kov, pilník a taky smetáček. Další nečistoty pak zvládnete díky houbičce namočené ve vodě se saponátem a k samotnému natírání využijete krycí pásku, antikorozní základový lak na radiátory, speciální nátěrovou hmotu, klasický i zahnutý štětec a nějaká dřívka na míchání nátěru.

S barvou si nechte klidně poradit

Základem úspěchu je správně vybraná barva, a pokud se v tom příliš nevyznáte, nechte si raději poradit, vyplatí se to. Existují totiž zvláštní přípravky vyráběné speciálně pro nátěr radiátorů, se kterými se velmi dobře pracuje a které navíc udrží svou původní barvu po celou řadu let. Nejlépe uděláte, pokud si zvolíte tzv. lomenou bílou barvu. Bude vypadat líp než zářivě bílá.

Nejprve hrubá práce

Podlahu a případně i stěnu za radiátorem zakryjte kartonem nebo fólií a můžete začít s odstraňováním staré barvy, koroze a různých nečistot. Důkladné vyčištění povrchu vám usnadní následné lakování a rovněž výrazně prodlouží trvanlivost nového nátěru, takže si dejte záležet. Kartáčem, smirkem a špachtlí odstraňte z povrchu doslova vše, co půjde a případné hrany vzniklé oloupáním starého laku, zahlaďte smirkovým papírem. Na různé hrubší výstupky vám nejlépe poslouží pilník. Nečistoty z radiátoru důkladně odstraňte smetáčkem a ty, co se nechtějí vzdát, pak zlikvidujte pomocí houbičky namočené do vody se saponátem.

Můžete natírat

Ventil radiátoru oblepte důkladně krycí páskou a to především z toho důvodu, že musí zůstat pohyblivý, což by i trocha zaschlé barvy mohla později zkomplikovat. Základní barvu pořádně promíchejte dřívkem a postupně štětcem nanášejte na celý povrch radiátoru. K natření zadní strany a také ploch mezi žebry radiátoru vám nejlépe poslouží zahnutý štětec. Barvu nechte schnout dle potřeby a to nejčastěji 8 – 16 hodin. Po uschnutí zkontrolujte především ta místa, která jste byli nuceni původně očistit až na kov. Pokud jsou patrná, zahlaďte je smirkem a opět očistěte.

Finále

Nakonec použijte vodou ředitelnou barvu. Může stačit jeden nátěr, ale ve vlastním zájmu udělejte radši rovnou dva a to cca po 4 – 6 hodinách. Jedině to vám totiž zaručí, že celá vaše práce bude mít déletrvající efekt a nebudete muset kompletní opravu už za tři nebo čtyři roky zase opakovat.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *