Vlastníte rodinný dům, ale nemáte možnost se napojit na veřejnou kanalizaci? Pak si nějak musíte poradit s odpadními vodami a jejich likvidací. Pořídit si můžete např. domovní čistírnu odpadních vod. Jaké jsou možnosti a pro koho se taková čistička hodí?
Co jsou čističky odpadních vod a na jakém principu fungují
Domovní čistička, kterou si můžete pořídit i vy, funguje na úplně stejném principu, jako ta klasická „velká“. To znamená, že se v několika fázích z vody nejprve odstraní hrubé nečistoty až může závěrem dojít na tzv. čištění biologické. Způsobem čištění se od sebe jednotlivé výrobky v zásadě nikterak neliší, rozdíl se následně projevuje až v jejich konstrukci. Dělíme je v první řadě na tzv. kontinuální, to znamená na takové, které mají nepřerušovaný průtok a u nichž jsou nečistoty čištěny průběžně. Druhou skupinu tvoří ty diskontinuální, které mají naopak průtok přerušovaný. Odpadní voda se vyčistí v tzv. aktivační nádrži při jejím plnění. Po vyčištění může dojít k zastavení provzdušňování a po sedimentaci lze nechat odčerpávat už čistou vodu. Co se týče čističek, jde o dosud nejdokonalejší způsob, jak s odpadní vodou naložit, na rozdíl od zdánlivě jednoduchého řešení v podobě jímky. Při jejím vyvážení totiž postupem času značně pocítíte finanční náročnost takovéto alternativy.
Jak si vybrat správnou čističku a vyplatí se to vůbec?
Adekvátní čističku si vybíráme především podle počtu lidí v domácnosti. Ty, které jsou dimenzované na použití u rodinných domů, mají většinou kapacitu odpadní vody pro čtyři osoby. S tím, že samozřejmě počítají s určitou rezervou a jsou tak schopny nárazově zvládnout i výraznější provoz. Rozhodně není pravda, že domácí čističky se vůbec nehodí do objektů, které nejsou trvale obývané, tedy např. do oné chaty. Jenom musíte sáhnout po modelu, který má tzv. akumulační usazovací nádrž. Byť se finanční náročnost může zpočátku jevit jako příliš výrazná (k ceně za vlastní čističku totiž musíme připočítat ještě náklady na její provoz, to znamená elektřinu i sumu, kterou následně zaplatíte za odběry vzorků), investice do ní se vám zpravidla vrátí v průběhu několika následujících let.