Předsíň o vás příchozím hodně napoví, tak si na jejím vzhledu dejte záležet

Předsíň, vstupní hala či zádveří. Je vcelku jedno jak nazveme místnost, která je tím, co u vás doma každá návštěva spatří jako první. Podstatné je spíše to, jakým způsobem se vám ji podaří zařídit. Kdokoliv, kdo do vašeho soukromí zvenku byť jen nakoukne, si totiž může na základě toho, jak tento vstupní prostor vypadá, utvořit první dojem jak o vašem bydlení, tak i o vás samotných. Dejte si tedy na zařizování předsíně záležet a to přesto, že v ní nebudete trávit mnoho času.

Předsíň vás navenek reprezentuje

Vstupní prostor do vašeho soukromí by měl být nejenom praktický, ale měl by vás pokud možno také reprezentovat. Každému, kdo byť jen na okamžik nahlédne do vašeho bytu či domu tato místnost napoví, co lze od vás zhruba očekávat. Lze říci, že do značné míry odráží atmosféru celého vašeho příbytku a člověk tak hned na jeho prahu vytuší, jak se u vás doma bude asi cítit. Je pochopitelné, že jde o místo určené k odkládání kabátů, bot nebo třeba deštníků. To však samo o sobě ještě neznamená, že nelze mít vše solidním způsobem uspořádáno tak, aby předsíň působila přívětivým a útulným dojmem.

Jaké vybrat vybavení?

Vše je samozřejmě limitováno velikostí předsíně. Máte-li to štěstí a disponujete dostatkem místa, uděláte většinou nejlíp, pokud si necháte vybudovat vestavěné skříně. Do nich pak můžete schovat většinu věcí, které zde hodláte odkládat. Pořídit si lze rovněž tzv. předsíňovou stěnu, která je obvykle tvořena botníkem, poličkami a věšáky a případně i zrcadlem a nějakým osvětlením. Mějte na paměti, že poličky i věšáky by měly být místem, kam budete odkládat jenom to, co v daném období zrovna využíváte a vše ostatní by mělo zmizet za dvířky skříně či botníku.

Botník volte prostorný, osvětlení decentní

Botník musí rozhodně pojmout veškerou obuv všech obyvatel bytu a měl by být proto dostatečně rozměrný. Jde přitom nejenom o jeho šířku, ale i o další parametry. Vysoké kozačky do nízkého botníku totiž uložíte jen obtížně. Při jeho výběru zkuste zároveň zvolit takový, abyste se na něj mohli při obouvání případně i posadit. Pokud jde o zrcadlo, dbejte vždy na to, aby bylo dostatečně vysoké. To proto, abyste v něm mohli před odchodem z domova zkontrolovat vaši celkovou vizáž a neviděli se jen od hlavy do pasu. Správné osvětlení vám přitom rozhodně také pomůže.

Nejvhodnější jsou obvykle světla usazená ve stropě či v podhledu. Taková totiž nejenomže nezabírají prostor, ale zároveň zpravidla zasáhnou dosti velkou plochu. Jestliže je součástí vaší předsíně okno, pak to se světly logicky nemusíte nijak přehánět a většinou si vystačíte jen s úsporným LED osvětlením fungujícím na bázi detekce pohybu. Je to levné a pohodlné.

Podlaha ať je praktická!

Nejdůležitějším kritériem při výběru podlahové krytiny do předsíně by určitě měla být její snadná údržba. Stačí si uvědomit, že domů často přicházíte ve špinavých botách a hned vám bude jasné, že ideálním řešením bude dlažba. Nejlépe uděláte, když dáte přednost velkým dlaždicím a pokud jde o barvu či dekor, obvykle je lepší trochu světlejší odstín šedé, béžové či hnědé a můžete vyzkoušet třeba imitaci kamene či dřeva. Když si vyberete tmavší odstín, opticky tím zmenšíte celý prostor předsíně, i když je fakt, že nečistoty, které nestihnete uklidit, budou méně viditelné. Světlé odstíny barev také o něco snáze sladíte s nejrůznějším nábytkem. Pokud z jakéhokoli důvodu dlažbu odmítáte, vyzkoušejte dřevo. Mělo by se však jednat o některý z tvrdých druhů, jako je třeba dub, buk, jasan, případně nějaký ovocný strom. A počítejte s tím, že údržba bude o něco náročnější než v případě dlaždic.

Rohožka, koberec a další detaily

Součástí zařízení může být i vnitřní rohožka a to ideálně taková, která nebude příliš klouzat po podlaze. Koberce či běhouny se ve vstupních prostorách dnes už příliš často neobjevují, ale pokud si bez nich předsíň představit nedovedete, pořiďte si raději nějaké s hrubším vláknem a protiskluzovou podložkou, aby podobně jako rohož držely co nejlépe na svém místě.

Věšák na klíče či na obojek pro vašeho psa, nádoba na deštníky a hole, poličky na odkládání drobností. To vše může být rovněž součástí předsíně. Dbejte ovšem nejen na praktičnost těchto věcí, ale i na to, aby co nejvíce ladily s dominantní barvou místnosti a rozhodně to nepřežeňte s jejich množstvím! Můžete přidat i nějaký obraz nebo fotografie a věřte, že neuškodí ani některý z automatických osvěžovačů vzduchu, který uvolňuje vůni do prostoru průběžně po celý den.

Předsíň je zkrátka takovým okénkem do vašeho příbytku, kterým může kdekdo nakouknout a udělat si obrázek o tom, jak to u vás doma asi vypadá. Tak si dejte záležet na tom, aby byl už první dojem každé z vašich návštěv co nejpříjemnější.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *