Prosklená stěna

Prosklená stěna některé z místností vašeho domu vnese do interiéru větší množství přirozeného denního světla a zároveň vám zprostředkuje bližší kontakt s okolní přírodou. Jestliže se právě chystáte k rozsáhlejší rekonstrukci nebo dokonce zamýšlíte postavit úplně nový dům, zvažte tedy i možnost zbudování nějaké větší prosklené plochy. Nebudete toho litovat. A nemusí se jednat hned o celou stěnu. Pokud jste poněkud konzervativnějšího ražení a dáváte před sklem přece jenom přednost cihle, zkuste alespoň větší prosklené dveře například na vaši terasu.

Vpusťte do domu slunce

Prosklenou stěnu můžete vybudovat v zásadě na kterékoliv straně vašeho domu. Je ovšem fakt, že jako nejlepší se jeví ta strana, ze které svítí slunce co nejdelší část dne. Důležitý bude rovněž výhled, který se vám takovou stavební úpravou otevře. Ideální je samozřejmě pohled na zahradu plnou květin, keřů a vzrostlých stromů. Někdo má i to štěstí, že bydlí doslova na dosah divoké přírody. V takovém případě získá zbudováním prosklené stěny možnost z pohodlí svého obýváku nebo jídelny pozorovat nedaleký okraj lesa, úbočí hor nebo třeba poklidnou hladinu rybníka. Sluníčko, kterého se vám díky prosklené stěně dostane do domu požehnaně, je sice fajn, ale pro všechny případy nezapomeňte vybudovat i nějaké kvalitní stínidlo, abyste příval světla a tepla mohli omezit podle vaší momentální chuti a nálady. Nejlepší službu odvedou venkovní žaluzie.

Než vůbec začnete

Umístění i velikost prosklené stěny je potřeba důkladně naplánovat. Jestliže jste si už zvolili místnost, kde ji hodláte vybudovat, ujasněte si ještě, jak velká bude její část, kterou půjde otevřít. Existují nejrůznější sestavy a systémy takových stěn. Některé z nich vám umožní téměř dokonalé propojení se zahradou nebo s terasou. Záleží jen na vás, jak moc chcete mít danou místnost „otevřenou“. Pokud zvolíte určitý kompromis a nemáte v úmyslu celou stěnu otevírat či odsouvat, vyberte si pevně osazené prosklení s dveřním křídlem. Chcete-li příležitostně otevírat stěnu celou, jeví se jako obzvláště praktická právě posuvná varianta, pro kterou nepotřebujete příliš mnoho volného okolního prostoru.

Skládací systém

Existují skládací systémy tvořené několika závěsnými dveřními křídly. Ta se vždy složí ke straně a prostor je otevřen, přičemž jedno z křídel může fungovat i jako klasické dveře, je-li stěna zrovna rozložená. Mohlo by vám však z estetických důvodů překážet větší množství rámů, které by poněkud rušily váš výhled do zahrady.

Nabízí se i systém posuvný

Posuvná křídla vám vytvoří otevřený prostor o šíři i několika metrů a zasunutá stěna nikde nepřekáží. Pokud zvolíte systém, který kombinuje možnosti posuvu a sklápění, můžete v případě potřeby vyklopit jen jedno křídlo stěny a větrat jím jako běžným oknem. Právě tato varianta je mezi lidmi poměrně oblíbená a to jak pro svou variabilitu, tak pro nízké nároky na okolní prostor.

Zvolte vyhovující materiál

Pokud jde o materiál, z něhož se prosklené stěny vyrábějí, záleží jen a jen na vás, čemu dáte přednost. Možností je celá řada. Je-li řeč o skle, zpravidla se setkáte jen s kvalitními trojskly doplněnými speciální izolací. Obávat se nadměrných úniků tepla tedy není na místě. Bavíme-li se o rámech, zde máte na výběr z profilů hliníkových, plastových či dřevěných a zvolit si můžete též profil ze smíšeného materiálu. Rozdíly budou jak estetické, tak finanční. Plastové rámy jsou k dostání v různobarevných provedeních a rozmanitých dekorech, zatímco ty hliníkové oceníte spíše pro jejich nenápadnost. No a dřevo? Pokud je kvalitní a dobře zpracované, osloví určitě každého.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *