Renovace staré zahradní lavičky

Vaše zahradní lavička sice už leccos pamatuje, ale přesto ji nehodláte vyměnit za novou? Pokuste se ji tedy v rámci možností zrenovovat a o pár let tak oddálit okamžik, kdy vám definitivně doslouží. Možná že vypadá dosti sešle a starý nátěr je značně poškozen a ani dřevo není v tom nejlepším stavu. Určitě však není nemožné, uvést ji opět do kondice, aby byla znovu okrasou vaší zahrady, tak jako kdysi.

Zlikvidujte starý nátěr

Vezměte do ruky ocelový kartáč, smirkový papír nebo brusnou kostku a začněte s hrubou úpravou. Určitou výhodou většího poškození nátěru je fakt, že jeho staré vrstvy půjdou celkem snadno dolů a nová barva pak na dřevo dobře přilne. Pokud se vám to přece jen příliš nedaří, můžete k dokonalé likvidaci starého nátěru použít horkovzdušnou pistoli a nová vrstva se pak chytí skoro sama. Až se vám podaří veškeré zbytky starých nátěrů dostat dolů, obruste dřevo pečlivě tak, aby bylo co nejvíce hladké a nikde nebyly zbytečné ostré přechody mezi jednotlivými částmi povrchu. Dobře se vám bude pracovat s brusnou kostkou, a pokud ji nemáte, použijte kousek dřeva ve tvaru kostky a obalte jej smirkovým papírem.

Tmelení a čištění

Místa s výrazným poškozením dřeva nebo díry po šroubech a podobně zacelíte jednoduše vyrovnávacím tmelem, který schne cca 2-4 hodiny. Zatmelené plochy je pak nutné ještě přebrousit, aby byl povrch celé lavičky pěkně hladký. Celou plochu lavičky je nutné očistit od prachu a dalších nečistot. Ještě před tím, než začnete natírat, se tedy ujistěte, že lavička je suchá, čistá a nejsou na ní žádná mastná nebo zaprášená místa. V opačném případě nebude nová barva dobře držet a vaše námaha bude vcelku zbytečná, protože nátěr vydrží jen velmi krátce. Prach a nečistoty odstraníte snadno za pomoci vlhké houby nebo štětce. Rozhodně však nepoužívejte mokrý hadr, protože přílišná vlhkost, která by se do dřeva dostala, by mohla ovlivnit vlastnosti barvy a především pak délku schnutí.

Můžete natírat

Začít musíte základovou barvou, kterou pořádně promícháte dřívkem a za pomoci přiměřeně velkého štětce ji nanesete na očištěnou lavičku. Jedním kilogramem kvalitní základové barvy by se vám mělo podařit natřít alespoň 5-6 m čtverečních plochy. Záleží však i na savosti materiálu. Barva bude schnout zhruba 2-4 hodiny a teprve potom budete moci pokračovat. Pokud budete mít pocit, že „základovka“ ještě není zcela suchá, raději počkejte. Vyplatí se to.

Na řadu přichází vrchní nátěr

Když základová barva dokonale zaschne, připravíte si vrchní barvu, kterou je nutné také důkladně promíchat a případně, podle druhu barvy a podle doporučení z návodu, i přiměřeně naředit. Natírejte lavičku ve stejném směru, jakým jste nanášeli „základovku“! Kilogramem barvy od solidního výrobce byste měli být schopni natřít zhruba 6 nebo 7 metrů čtverečních plochy, ale opět samozřejmě záleží na celkové savosti podkladu. Chcete-li odvést opravdu dokonalou práci, můžete ještě před natíráním vrchní barvou lavičku zlehka přebrousit jemným smirkovým papírem. Odstraníte tak i drobné nerovnosti a výsledek bude jistě stát za to. Po broušení je pochopitelně nutné povrch lavičky opět očistit a teprve pak nanést vrchní vrstvu barvy.

Ještě nejste spokojeni?

Pokud máte pocit, že výsledek vašeho snažení ještě není dostatečný, můžete samozřejmě nanést i druhou vrchní vrstvu barvy. Rozhodně tím nic nepokazíte. Je totiž pravdou, že vrstva první je považována spíše jen za tmelící a má též za úkol zakrýt drobné nedostatky, které se nepodařilo zcela odstranit broušením. Teprve druhá vrstva většinou přináší i patřičný estetický efekt. Před jejím nanesením je však nutné několik hodin počkat. Třetí krycí vrstva se aplikuje pouze v případě, že hodláte svou lavičku dlouhodobě vystavit velmi nepříznivému počasí a i v tomto případě před dalším nátěrem vyčkejte pár hodin, až ten předcházející perfektně vyschne.

Udělat ze staré a poničené zahradní lavičky solidní a použitelný kousek není opravdu nic složitého. Určitě se vám to také podaří.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *