Skandinávský styl učiní z vašeho domova čisté, jednoduché a velice příjemné místo k životu

Skandinávský styl bydlení si oblíbily miliony lidí takřka po celém světě. Pokud jste už také někdy uvažovali o tom, že byste si v podobném duchu zařídili váš dům či byt, pak zřejmě víte, co je pro tento styl typické. Je to především jednoduchost, čistota i praktičnost. Ano, s tím vším se budete doma dnes a denně potkávat, jestliže kousek Skandinávie pustíte i do vašeho příbytku. Pro případ, že to skutečně hodláte vyzkoušet, jsme pro vás připravili několik jednoduchých rad, které vám celou věc usnadní.

Podlehněte kouzlu skandinávského stylu

Chystáte se zařizovat váš nový domov a vážně uvažujete o tom, že byste vyzkoušeli tolik populární skandinávský styl? Chcete ve vašem příbytku navodit „severskou atmosféru“ a cítit se doma komfortně a uvolněně? Věřte, že to stojí přinejmenším za pokus. Máte-li rádi čisté a jednoduché tvary, světlejší odstíny barev a dáváte-li přednost přírodním materiálům, pak to může být ideální cesta právě pro vás. Jak na to?

Dřevěný nábytek hraje prim!

Jsou to zejména již zmiňované přírodní materiály, které jsou pro tento styl bydlení charakteristické. Základem všeho bývá obvykle dřevo. Pokud jde o nábytek, tam by kousky vyrobené ze dřeva měly rozhodně převažovat. A zapomeňte na napodobeniny! Pořiďte si nábytek z pravého dřeva, na němž jsou patrné i suky a nejrůznější praskliny. Podlahy a někdy i stěny a stropy jednotlivých místností se bez použití dřeva většinou také tak docela neobejdou.

Jak se při zařizování bytu vydat správným směrem?

Kromě dřeva, které je pro severské interiéry tolik typické, hrají velmi důležitou roli barvy. Využijte především ty světlé a neutrální. Zejména bílou, která by měla převládat, ale i světle šedou nebo béžovou. Jde o to, aby místnosti působily svěžím a čistým dojmem. V tom vám pomůže i téměř úplná absence závěsů a záclon (aspoň je nebudete muset prát), díky níž se do interiéru dostane podstatně více denního světla. Více světla vám pochopitelně poskytne i otevřený prostor bez zbytečných příček, takže je-li to jen trochu možné, odstraňte je. A nezapomeňte ani na zrcadla, která dovedou interiér opticky zvětšit.

Elegantní a jednoduché doplňky

Velice důležitým prvkem jsou rovněž nejrůznější doplňky ze skla, kovu a kůže a zapomenout nelze ani na lněné či bavlněné textilie. Určitě se tedy neobejdete bez kovových misek a svícnů, váz a váziček z čirého skla, které navíc ozdobíte suchými květy a větvičkami a pokud jde například o obrázky či fotografie, k jejich zarámování použijte jednoduché (nejlépe bíle nebo černé) rámečky. Sežeňte si měkké přehozy, pletené deky a poohlédněte se také po menších kusových kobercích s vysokým vláknem.

Skandinávský neznamená strohý!

Přestože se skandinávský styl vyznačuje jednoduchostí a čistotou, není v žádném případě strohý. Věnujte proto pozornost nejrůznějším detailům, jako jsou již zmiňované vázy, obrázky či svícny. Obzvláště pak svícny jsou natolik oblíbenou dekorací, že se s nimi ve větší či menší míře setkáte téměř v každé severské domácnosti. Zajímavým oživením zpravidla barevně uceleného interiéru je také použití nějakého výrazného kontrastního prvku. Červený kobereček, sytě žlutý přehoz nebo několik modrých poliček odvede svou práci téměř dokonale.

Není nic snazšího, než se při zařizování vašeho domova inspirovat bezpočtem fotografií, které vám nabízí internet. Nebojte se však ani vlastních nápadů a určité míry improvizace a uvidíte, že se vám s trochou štěstí podaří vykouzlit harmonický a více méně nadčasový interiér, do kterého se budete vždy rádi vracet.

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *