Slyšeli jste už o inteligentní domácnosti?

„Inteligentní domácnost“ či chcete-li „chytrý dům“ jsou pojmy, se kterými se můžete setkávat stále častěji. Jak nejrůznější moderní technologie postupně pronikaly do našeho všedního života, nevyhnuly se logicky ani oblasti bydlení. Elektronické ovládání žaluzií nebo dálkové otevírání garážových vrat je již dnes považováno za celkem běžnou věc, ale možnosti „inteligentní domácnosti“ tím samozřejmě zdaleka nekončí.

Komfort a pocit jistoty

Technologie potřebné k provozu inteligentní domácnosti byly v minulosti značně finančně náročné, a tudíž si tuto vymoženost dopřávalo jen mizivé procento lidí. S rostoucím uplatněním však postupně klesají i pořizovací náklady a vybavení chytrého domu se zvláště u mnoha nových staveb stává téměř standardem. Majiteli nemovitosti to přináší zejména vysoký uživatelský komfort a zároveň pocit většího bezpečí a jistoty.

Inteligentní dům je dnes založen na vzájemné komunikaci a spolupráci jednotlivých systémů a technologií. Tato souhra má za cíl především co nejvíce zefektivnit energetickou stránku chodu domácnosti a také zajistit lidem maximální pohodlí, jelikož většinu věcí spojených s běžným provozem za ně obstará právě technika.

Co všechno vám nabízí?

K dispozici jsou dnes již tak pokročilé systémy, které nejenom že regulují teplotu v bytě na základě hodnot na teploměru, ale například z toho, že otevřete okno, samy usoudí, že je vám teplo a ihned vypnou topení. Teplotu lze také nastavit pro jednotlivé místnosti v rozdílné výši, takže zatímco v obýváku můžete mít třeba 22°C, v ložnici pak na spaní příjemných 17°C.

Tyto systémy chytrého domu za vás například v předem stanovený čas vytáhnou žaluzie v celém bytě a večer je v danou hodinu zase samy spustí. Mohou také rozsvěcet světlo pouze v místnostech, ve kterých se právě zdržujete, a ve zbylých prostorách naopak pozhasínají. Jestliže opouštíte dům, ztlumí či zcela vypnou klimatizaci, zajistí všechny vchody a zároveň nedopustí, aby zůstaly v provozu takové spotřebiče jako třeba televize nebo nedej bože žehlička.

I drobnosti potěší

Krom nemalých možností v úsporách energií a také uklidňujícího pocitu, že i po dobu vaší nepřítomnosti je doma vše v naprostém pořádku, vám chytrá domácnost může dopřát i takové bonusy, jako je hudba, která se spustí automaticky s vaším příchodem, či káva, která se v kuchyni sama připraví na základě předem vydaného pokynu. Pokročilé technologie za vás obstarají i osvětlení nejbližšího okolí domu a vaší zahrady a mohou například též kontrolovat optimální vlhkost půdy a podle potřeby pak spouštět zavlažování.

Bezpečí je samozřejmost

Postaráno je i o bezpečí celého domu a přilehlého pozemku. Systém vám ohlídá senzory pohybu i kouře, jednotlivé kamery, zámky i alarm. O jakékoliv komplikaci vám navíc může zaslat zprávu na mobil, a pokud je napojen na pult centrální ochrany některé z bezpečnostních agentur, zajistí v případě nutnosti i výjezd hlídky nebo zásah hasičů. Díky propojení celého systému s vaším mobilem můžete kdykoliv na dálku získat aktuální informace o situaci „u vás doma“ a zároveň tak celý provoz chytré domácnosti i řídit. Významné energetické úspory, mimořádné pohodlí a příjemný pocit bezpečí. To vše vám dnes inteligentní domácnost může poskytnout.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *