Stavba zahradního jezírka

Jezírko u vašeho rodinného domu nebo u vaší chalupy může být skutečným klenotem celé zahrady. Samozřejmě jen v případě, zvolíte-li pro jeho zbudování vhodný postup i příhodné místo. Je to stavba, kterou je nutno naplánovat a poté i důkladně realizovat. Počínaje výkopovými pracemi až po výsadbu vhodných rostlin. Důležitá je také solidní filtrace, protože jen rostliny zpravidla vodu samy čistit nezvládnou. Věřte ale, že vynaložená námaha rozhodně stojí za to.

Celoroční potěšení

Vodní hladina na lidi zpravidla působí poklidným a přívětivým dojmem a chvíle strávené na zahradě dokáže takové jezírko zásadním způsobem zpříjemnit. Většinou ani nezáleží, zda se rozhodnete pro „něco menšího“ anebo vodou vyplníte třeba hned celou třetinu vašeho pozemku. Pohledem na zahradní jezírko se můžete kochat téměř po celý rok a brzy zjistíte, že mít kus živé přírody neustále na dosah, je opravdu příjemné. Nejde přitom jen o vodní rostliny a o ty, kterými osázíte břeh. Můžete se rovněž pokusit o chov rozličných rybek a zalíbit se u vás může i nějaké té žábě. Vaše zahradní jezírko a jeho nejbližší okolí se při troše štěstí stane také domovem nejrůznějšího hmyzu včetně nádherných vážek. Voda a hmyz následně přivábí i ptáky a vy tak budete mít pokaždé co pozorovat. V ojedinělých případech lze takové jezírko využívat i k plavání, ovšem pouze tehdy, je-li jeho plocha dostatečně rozlehlá. Většinou ho však lidé budují čistě pro potěchu oka, což je rozhodně ta lepší varianta.

Nevíte kam s ním?

Ideální místo pro zahradní jezírko si může každý představovat trochu jinak. V žádném případě byste ho však neměli vybudovat někde pod korunou listnatého stromu, protože veškeré listí, které do jezírka postupně napadá, pak musíte pravidelně odstraňovat. Ve vodě by totiž mohlo zahnívat a to rozhodně není nic, co by se vám líbilo. Zřídit ho na místě, kam po celý den svítí slunce, ovšem také není ten nejlepší nápad. Zkuste jezírko vybudovat někde za domem, kam sluneční svit dosáhne jen na několik hodin denně, nebo pro něj vyberte takové místo, na které dostatečně dlouho dopadá stín nějakého vzrostlého neopadavého jehličnanu.

Začněte plánovat

Když pro svoje jezírko zvolíte co nejpříhodnější místo, za pomoci provázku vyznačte jeho obrys. Zároveň navrhněte určité zóny podle toho, jakou mají mít hloubku. Určete zónu pro břeh, který bude tvořit přechod mezi vodní plochou a zahradou a který se čas od času může ocitnout pod hladinou. Následovat bude mokrá zóna v hloubce cca 10 až 15 cm, v níž se budou nacházet pobřežní rostliny. Velmi důležitá je další zóna, někdy nazývaná jako bahenní. Její hloubka bývá tak do 50 cm a dařit se v ní musí vodním a bahenním rostlinám, které budou mít na fungování jezírka významný vliv. Na řadu přijde zóna hloubková, v níž žijí drobní vodní živočichové a ve které také zpravidla přezimují ryby. Přechody mezi těmito zónami by měly být spíše pozvolné.

Budování jezírka

Jámu pro vaše zahradní jezírko kopejte systémem od kraje do středu a celková hloubka by měla být asi o 25 cm větší než plánovaná hladina vody. Postupným kopáním vytvoříte jednotlivé hloubkové zóny a okolo kraje udělejte cca 15 cm hluboký příkop, který bude vytvářet bariéru proti kapilární vzlínavosti. Okraje jezírka musí ležet v jedné rovině, což si ověříte třeba za pomoci dlouhé latě položené napříč a za využití vodováhy. Chcete-li, zvolte jedno konkrétní místo, kde bude okraj přece jen o trochu nižší. Tudy může v případě silných dešťů odtékat přebytečná voda. Obvod, nebo lépe jen určitou jeho část, můžete zpevnit plochými kameny. Bude to vypadat působivě.

Odstraňte ze dna jámy všechny kořeny, kameny a další ostré věci a poté jej vysypte cca 10 – 12 cm silnou vrstvou písku. Na něj položte netkanou textilii a teprve potom speciální folii, která zamezí úniku vody. Písek a textilie mají za úkol zabránit poškození folie, jsou proto důležité. Přes okraje jezírka by folie měla přesahovat cca o půl metru.

Jdeme do finále

Na dno vysypte tenkou vrstvu písku, případně štěrku. Nyní můžete v jezírku rozmístit nejrůznější hladké kameny a oblázky a začít s výsadbou vodních rostlin. Pak pomalu začněte napouštět vodu až do chvíle, než se zaplní tzv. hloubková zóna. Pokud jde o pobřežní zónu, sem se nejvíce hodí orobinec sítinovitý, který se sází rovnou do štěrku a to ještě za sucha. Vodu do zbylých zón dopustíte až po dokončení všech zkrášlujících prací. A nakonec nezapomeňte i na pár rybek, které vaše dílo patřičně oživí. Japonští KOI kapři jsou za tímto účelem speciální vyšlechtěni a sehnat se dají hned v několika barevných variantách.

Jak zajistíte čistou vodu?

Existuje samozřejmě celá řada poměrně nákladných filtračních systémů, ale prý velmi slušně funguje i jeden nenáročný trik. Spočívá v tom, že jsou rostliny v pobřežní zóně sázeny čistě do štěrku a živiny, které potřebují, následně čerpají z vody v jezírku. Tím ji samozřejmě čistí, což je přesně to, co potřebujete. Vy už se můžete v klidu usadit na nedalekou terasu a odměnou za vynaložené úsilí vám bude pohled na průzračnou vodu obklopenou zelení, na pár rybek, poletující hmyz a na nějaké ty opeřence, kteří se k vašemu zahradnímu jezírku budou stahovat za příjemným osvěžením.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *