Světlo ve vaší ložnici

Dnes je již nade vší pochybnost prokázáno, že pro zdravý spánek je nejlepší naprosto temná místnost. To proto, že právě úplná tma je nezbytným předpokladem dostatečné produkce hormonu zvaného melatonin. Správné množství tohoto hormonu v krvi je pro dobré spaní velice důležité. Jeho nízká hladina má naopak za následek nekvalitní spánek, což může zejména z dlouhodobého hlediska přinášet i celou řadu zdravotních komplikací. Tolik pokud jde o spánek.

Jsou tu ovšem také fáze těsně před usínáním a také po probuzení a při nich se trocha světla přece jen hodí. Na správném osvětlení svojí ložnice bychom si tedy měli dát opravdu záležet, protože zvolíme-li dobře, pomůže nám to většinou navodit příjemné pocity uvolnění a relaxace.

Rolety a tmavé závěsy

Rolety nebo tmavé závěsy jsou samozřejmě nejlepším pomocníkem při snaze zajistit v ložnici co největší tmu a tedy ty nejpříznivější podmínky pro náš spánek. Přímo nezbytnou součástí vybavení ložnice se pak stávají pro ty z nás, kteří pracují v noci a potřebují se tedy přes den pořádně vyspat. Jedině kvalitní zatemnění může přesvědčit váš mozek, že je noc a dopřát vám tolik potřebný odpočinek.

Základem osvětlení je lampička

Na nočním stolku by rozhodně neměla chybět lampička. Nejenom, že je ideální mít hned po probuzení hezky po ruce zdroj světla, ale někteří z nás si také večer před spaním rádi něco přečtou. Světlo takové lampičky by nemělo příliš oslňovat, ale zároveň musí být dostatečně silné třeba právě na čtení.

Bez problémů dnes seženete takové lampičky, které svítí jenom jedním směrem, což jistě ocení partner, který leží vedle vás. Skvělé jsou v tomto ohledu také dotykové lampičky, u nichž lze snadno regulovat intenzitu světla. Jestliže se tedy uprostřed noci probudíte a potřebujete si posvítit, zvolíte zkrátka nižší intenzitu osvětlení. Jednak tím neprobudíte svého partnera a rovněž pro vás nebude slabší světlo znamenat žádný velký šok.

Centrální osvětlení

Není ani tak důležité, zda jako hlavní zdroj světla ve vaší ložnici zvolíte lustr, anebo vám postačí stojací lampa. Obojí splní svůj účel. Mnohem podstatnější je to, aby se jednalo o světlo tlumené a měkké, kterým dokážete v místnosti navodit příjemnou a poklidnou atmosféru a které bude ohleduplné k vašim očím.

Zkusit můžete i svíčky

Ložnice vám pochopitelně nemusí sloužit pouze ke spaní. Existují i jiné, často příjemnější aktivity než spánek, kterým se můžete po setmění věnovat. V takovém případě jsou rozhodně nejromantičtější variantou osvětlení svíčky. Opatřit si lze bezpočet druhů všemožných tvarů, velikostí i vůní. Počítejte však s tím, že s jednou svíčkou si nevystačíte a pro větší efekt bude nutné použít jich hned několik. Jedinou nevýhodou je v tomto případě bezpečnostní stránka věci. Snažte se tedy, abyste pokud možno ve víru vášně některou z nich nepřevrhli a nezapálili tak ložnici a potažmo i celý dům. To by vás pak chvíle romantiky vyšla docela draho.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *