Světlovody – denní světlo do každé místnosti

Světlovod je technické zařízení, které vede přirozeně denní světlo do interiéru, kde není možnost stavebně osadit okna nebo je jich málo. Odrazu světla využívali už staří Egypťané a Římané; asi v polovině 20. století byl sestrojen první světlovod.

Světlovody používáme ke zlepšení osvětlení v místech se zvýšeným požadavkem na denní světlo (například v dětských pokojích, školách, na pracovištích a schodištích).

Ideální náhrada za umělé osvětlení.

 

Tubusový světlovod 

Světlovod je vlastně roura, jednou stranou zapuštěná do střechy, druhou do stropu místnosti, kterou chcete ozářit denním světlem.

Dá se montovat i do hotového domu a jeho montáž nevyžaduje stavební povolení. Tubusový světlovod funguje na principu odrazu světla na zrcadlovém hladkém povrchu, čímž se dostává až do interiéru.

Světlo je přirozené, jemné, zajišťuje vidění prostoru ve skutečných barvách, nezměněné barvou žárovek. Konstrukci tvoří kopule, hliníkový tubus vedoucí světlo, který je buď přímý nebo zalomený 30 ° kolenem, difuzor, těsnění.

Na exteriérové straně se umisťuje průhledná kopule, která se vyrábí z pevného akrylátu, odolného vůči ultrafialovému záření. Samotný tvar světlovodu poskytuje několik variant – elipsa, čtverec, obdélník.

 

Dá se světlovod regulovat?

Světlo, které vstupuje do místností pomocí světlovodu, se dá regulovat, případně i zcela zatemnit krytem, ať už spínačem na stěně nebo dokonce i dálkovým ovládáním.

Pokud světlovod vybavíte i přídavným světlem, můžete jej při stmívání nebo v noci používat jako klasické stropní svítidlo, a vůbec už nebudete potřebovat další osvětlovací tělesa v místnosti.

 

Na co je třeba myslet při plánování světlovodu?

  • kopule světlovodu by měla být na jižní straně bez stínu
  • možnost zavést svetlovodovou troubu co nejkratší a nejjednodušší cestou
  • zabudovat troubu tak, aby byla maximálně napnutá

 
Fotografie “Bathroom roof lights” od “Matthew Hutchinson” licencovaná pod CC BY 2.0.

Líbilo se?

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *