Terárium nebo akvárium?

Přemýšleli jste, jak oživit váš obývací pokoj, halu nebo pracovnu? Pokud máte rádi zvířata, nabízejí se v zásadě dvě navzájem podobné možnosti, jak situaci vyřešit. Buď si pořídíte akvárium plné rybiček, nebo zvolíte terárium, které se může stát domovem nejrůznějších plazů. Obojí jistě upoutá žádoucí pozornost každé vaší návštěvy. No a vy, pokud jste do té doby neměli doma žádné zvíře, se navíc budete mít o co starat.

Jak vybrat ideální místo?

Volba místa je závislá i na tom, zda jste se rozhodli pro akvárium nebo terárium. Pokud u vás vyhrály rybičky, zapomeňte na to, že akvárium postavíte přímo k oknu. Po většinu dne by na něj svítilo slunce, což by mohlo přispívat k nadměrnému růstu řas a každý zkušený akvarista vám jistě potvrdí, že je to přinejmenším nežádoucí. Sluneční svit by také mohl způsobit přehřátí vody uvnitř akvária. To by zřejmě pro většinu jeho obyvatel znamenalo konec. Pokud je to jen trochu možné, umístěte také akvárium na nějaké klidnější místo, aby vaši chovanci nebyli ve zbytečném stresu z neustálého pohybu v okolí.

Při volbě vhodného místa musíte vzít v potaz rovněž váhu plného akvária a to s ohledem na to, na čem bude vlastně stát. Police nebo stolek zkrátka musí celou váhu akvária bezpečně unést, jinak se jednoho dne můžete dočkat nepříjemného překvapení.

Zvolili jste terárium?

Pokud jste dali přednost teráriu, jehož osazenstvo budou tvořit plazi, pak umístění u okna na rozdíl od akvária žádnou škodu nenapáchá. Plazi, jak známo, jsou studenokrevní živočichové, kteří mají převážně rádi teplo a značnou část dne čerpají energii právě ze slunce, případně z výhřevné žárovky. Vhodně zařízené terárium navíc vždy obsahuje i nějaký úkryt, kam se ještěr nebo had může schovat, pokud už má slunce dost. S případným ochlazením mu pomohou také správně umístěné větrací mřížky, které mají na starost cirkulaci vzduchu. Bez nich se kvalitně vyrobené terárium určitě neobejde.

Také většina chovanců terárií dá přednost klidnějšímu místu ve vašem bytě nebo domě a i zde platí, že jakýkoliv podstavec či stolek musí váhu kompletně zařízeného terária pohodlně unést.

Jak nakupovat?

Existuje dnes celá řada specializovaných obchodů, v nichž si vhodné akvárium či terárium můžete vybrat. Vybírejte vždy nejen z ohledem na prostor, který můžete akváriu doma poskytnout, ale rovněž vezměte v potaz velikost vašich potenciálních chovanců. Je dobré předem vědět, do jaké velikosti mohou vaše ryby, ještěrky, had nebo želva dorůst. V závislosti na tom pak zvolíte ubytování dostatečných rozměrů. Pokud si nejste jistí, jaký prostor vašim budoucím miláčkům postačí, můžete se poradit přímo v obchodě. Mnoho užitečných informací dnes snadno najdete i na internetu. Chovatelům jsou rovněž k dispozici firmy, které terárium či akvárium vyrobí přesně dle zadaných požadavků, tzv. na míru. To je ideální příležitost k tomu, abyste si objednali výrobek, jenž přesně zapadne na místo, které jste mu doma předem vyhradili.

Rozhodli jste se pro vlastní výrobu?

Pokud patříte mezi ty šikovnější z nás, můžete se pokusit o výrobu akvária nebo terária i vlastními silami. Opět vám velice pomůže internet a to jak s nákupem všech nezbytných součástí, bez nichž se nejen výroba, ale i následný provoz neobejde, tak i s výrobou samotnou. K nalezení jsou jednoduché návody, které vám napoví, jak postupovat. Výroba akvária je většinou poněkud složitější, než výroba terária. Terárium může být totiž z velké části tvořeno i jinými materiály, než sklem a rovněž se nemusíte zabývat otázkou, zda stěny vydrží nápor vody. Nejčastěji používanými materiály k výrobě terárií jsou kromě skla ještě lamino, případně OSB desky.

Zadní i boční stěny takového terária vyrobeného například z lamina můžete zevnitř celkem snadno upravit takovým způsobem, aby vytvářely poutavou imitaci přírody. Zejména písek a směsice menších i větších kamenů udělají své. Vrstva písku či oblázků na dno terária, pěkný samorost, nějaká odolnější rostlina a nezbytný úkryt pro vašeho mazlíčka. Misku s vodou potřebují jen někteří plazi, zato na výhřevnou žárovku zabudovanou nejčastěji do nějakého menšího květináče zapomenout nesmíte. Rovněž v akváriu bývá nějaké vytápění nezbytností a bez kvalitní filtrace se obejde jen málo druhů rybiček, na to nezapomeňte.

Obstarat si vhodné terárium nebo akvárium není nic obtížného. Rovněž jeho provoz spojený s chovem nejrůznějších drobných zvířat nevyžaduje příliš odborných znalostí. S tím nejnutnějším vám vždy někdo ochotně poradí, a pokud není nikdo takový po ruce, zkuste znovu internet. Akvaristika i teraristika jsou u nás velice populární a existuje tedy celá řada webových stránek, kde se dozvíte vše potřebné.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *