Trápí vás účty za energie?

Každý nejspíš někdy přemýšlel, jak co nejvíce ušetřit na výdajích za elektřinu a topení. Vzhledem k dlouhodobě rostoucím cenám energií se může totiž ve většině domácností jednat o poměrně zásadní položku rodinného rozpočtu. Připravili jsme pro vás tedy několik jednoduchých rad a tipů, jak tyto výdaje alespoň trochu snížit.

Srovnejte nabídky dodavatelů

Jelikož rozdíly v cenách jednotlivých dodavatelů elektřiny a plynu jsou často celkem výrazné, může se změna dodavatel opravdu vyplatit. Mnohdy jde o to nejzásadnější rozhodnutí, které pro svou peněženku, pokud jde o energie, můžete učinit. Je však třeba vybírat pečlivě! Každopádně si vždy důkladně prostudujte obchodní podmínky a zkuste si také opatřit nějaké věrohodné reference, které vám pomohou se co nejlépe rozhodnout. Některé nabídky mohou totiž vypadat výhodně pouze na první pohled a teprve při bližším seznámení s detaily zjistíte, že obsahují například nějaké skryté poplatky a podobně. Mějte proto na paměti, že ne každá změna musí být nutně k lepšímu!

Elektrické spotřebiče

V první řadě se snažte kupovat jen spotřebiče označené jako úsporné. Všude, kde je to jen trochu možné, používejte síťové vypínače, případně každý domácí spotřebič, který zrovna nepoužíváte, rovnou vypojte ze zásuvky. Taková televize nebo počítač, obzvláště nejsou-li nejnovější, spotřebují i v pohotovostním režimu klidně 20 wattů za hodinu.

Co ohřev vody?

Vždy zvolte co nejšetrnější nastavení vašeho elektrického bojleru nebo průtokového ohřívače. Bohatě stačí, když bude bojler ohřívat vodu na nějakých 55°C. Vyšší teploty jsou naprosto zbytečné a hlavně každý stupeň navíc zvedá spotřebu energie hned o několik procent. Průtokový ohřívač nastavte na takovou teplotu, která vám vyhovuje při mytí. Není to nic složitého.

Pračka

Tím nejpodstatnějším, co můžete pro snížení spotřeby energie učinit, je nepřeplňovat zbytečně pračku prádlem. Nejlépe uděláte, když se budete držet instrukcí, které jsou uvedeny buď v návodu k použití, případně rovnou na štítku pračky. Díky nim snadno stanovíte nejen optimální množství prádla, ale i odpovídající teplotu praní. To může vést k úspoře energie ve výši dvacet i více procent.

Nezapomínejte na mrazák!

Skutečným žroutem elektřiny může být váš mrazák. Nezapomínejte jej proto pravidelně odmrazovat, jelikož silnější vrstva námrazy může zvednout spotřebu klidně i o 50% a to není rozhodně málo, nemyslíte? Dbejte také na to, aby byla v mrazáku a v ledničce nastavena doporučená teplota, protože i v případě, že nastavíte teplotu nižší, dochází ke zbytečnému zvýšení spotřeby.

I zhasínat se vyplatí!

Nikde zbytečně nesvítit a všude, kde vám to stačí, používat k osvětlení jen menší a slabší zdroje světla. Není zkrátka nutné mít v každé místnosti rozsvícený lustr se čtyřmi stowattovými žárovkami. No a výměna obyčejných žárovek za ty úsporné se v delším časovém horizontu rovněž vyplatí.

Když dodržíte alespoň polovinu těchto základních a jednoduchých pravidel, tak to při příštím vyúčtování za energie zaručeně poznáte.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *