Vánoce se bez svíček neobejdou

Vánoční svátky si jistě velká většina z vás nedovede představit bez plápolavého světla svíček a bez jejich rozmanitých vůní. Svíčky nejrůznějších tvarů a barev zkrátka k vánoční době zcela neodmyslitelně patří a jsou-li vhodně zvolené, dokáží vykouzlit tu pravou atmosféru plnou pohody a klidu.

Co jste možná nevěděli

Zdaleka ne všechny svíčky, které lze běžně zakoupit, jsou však pro účely Vánoc vhodné a některým by se obzvláště citlivější jedinci měli raději úplně vyhnout a to nejenom o svátcích. Značná část svíček dostupných v našich obchodech je vyrobena z parafinu. Z něj se při jeho spalování uvolňuje množství škodlivých látek. Je to zejména formaldehyd, benzen, toluen a také oxid uhličitý.

Nejde samozřejmě o to, že by vás krátkodobé vystavení se vlivu těchto látek mohlo nějak ohrozit na zdraví. K tomu by bylo jistě třeba dýchat tyto zplodiny pravidelně a po delší dobu. Ovšem v kombinaci s umělými vůněmi, které takovéto parafinové svíčky často obsahují, vám pobyt v místnosti, kde jsou zapáleny, může přivodit přinejmenším nepříjemné bolesti hlavy. A to jistě k pohodě vašich Vánoc nepřispěje.

Existují tradičnější možnosti

Dnes však existují i vhodnější alternativy k parafinovým svíčkám. V obchodech můžete běžně narazit na svíčky vyrobené z včelího vosku, který v našich končinách představuje tradiční materiál, jenž je za tímto účelem používán. Jedinou nevýhodou těchto svíček je jejich vyšší cena. Je to však celkem pochopitelné, jelikož získávání včelího vosku je poměrně zdlouhavá a náročná záležitost.

Palmový a sójový vosk

Zakoupit lze rovněž výrobky z palmového a sójového vosku. Produkty zhotovené ze všech těchto surovin jsou k našemu organismu rozhodně mnohem šetrnější, protože se z nich neuvolňuje takové množství škodlivin. Jejich další výhodou je i fakt, že oproti svíčkám z parafinu pomaleji hoří a tudíž vám vydrží podstatně delší dobu.

Dejte přednost kvalitě

Můžete-li, vybírejte si vždy jen kvalitnější výrobky. Krom lepšího vosku je důležitý i přírodní knot, a pokud jde o vonné svíčky, snažte se kupovat jen ty zhotovené za použití esenciálních olejů. Jestli bude vaše svíčka dobře a rovnoměrně hořet, můžete ovlivnit i tím, že ji postavíte na rovný podklad. Knot nenechávejte delší než 3 – 4 mm.

Svíčku si můžete vyrobit i sami

Dokáže to každý. Stačit vám bude trocha včelího vosku, nějaká nádobka a přírodní knot. Nádobku zvolte nejlépe skleněnou. Vosk rozehřejete ve vodní lázni a knot jedním koncem přichytíte na špejli, kterou položíte napříč přes nádobku. Do té pak nalijete vosk. Svíčku můžete také vylepšit přimícháním různého koření nebo bylinek. Fantazii se meze nekladou. Mějte však na paměti, že co je přírodní, bývá vždy lepší a vyhněte se tedy použití čehokoliv umělého.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *