Vanu nebo raději sprchový kout?

Mnozí lidé se potýkají s otázkou, zda zvolit do koupelny sprchový kout nebo vanu. Pokusíme se v tomto článku poukázat na výhody a nevýhody obou řešení.

Sprcha nebo vana? První věc, nad kterou se musíme zamyslet, je to, na co jsme zvyklí, a co nám přináší požitek.

Vana má relaxační účinek a umožňuje relaxaci po náročném pracovním dni. Ale taková sprcha nás zase nabudí a dodá energii pro celý den.

Je třeba připomenout, že nanesené mýdlo a sprchové gely potřebují smytí silným proudem. V tomto ohledu, sprchový kout nabízí hydromasáže a hloubkové čištění.

 

Kombinovaná vana a sprchový kout

Kdo vsadí na sprchový kout, nemusí mít při mytí nouzi o prostor.  Sprchový kout má dar i opticky neubírat malé koupelně na centimetrech.To v případě, že bude zástěna z čirého skla, nebo zvolíte sprchování bez zástěny.

Navíc je tu zdravotní hledisko. Lékaři především lidem s cévními problémy doporučují, aby upustili od koupání ve vaně.  Taktéž pobyt ve vodě se nedoporučuje těm, co mají kožní problémy, protože příliš horká voda může poškodit citlivou pokožku.

Sprchový kout nemá prakticky žádné kontraindikace, s výjimkou kontrastní sprchy. A samozřejmě, pokud máte rýmu nebo jste nachlazení, taktéž není dobré experimentovat se studenou vodou.

 

Co je výhodnější?

Pokud jde o prostor, tak jednoznačně vyhrává sprchový kout. A pokud zohledníme i věk, tak rozhodně je sprcha pro seniory pohodlnější.

Ovšem pokud milujete romantiku ve vaně se svíčkami a máte prostornou koupelnu – komfortní vana má zelenou.

Je dobré poznamenat, že moderní sprchy mají více funkcí, lze u jedné vodní procedury spotřebovat 1,5-2 krát méně vody než při koupeli ve vaně.

Pro moderní styly, jako „high-tech“ a „minimalismus“, je volba jasná –  sprchový kout.

Pokud preferujete klasiku, například ve stylu „Provence“, není nic kouzelnějšího než krásná bílá koupelna a stěny zdobené dlaždicemi v pastelových barvách – tam se naopak bude hodit více vana.

 
Fotografie “Shower” od “Travis Pachosa” licencovaná pod CC BY 2.0.

Líbilo se?

1 Comment

  1. Pepa Reply

    Dneska už jedině sprcháč! Spotřeba vody je oproti vaně úplně někde jinde! Od tý doby, co máme doma sprchu jsme už ušetřili tisíce!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *