Vysavač vybírejte pečlivě

Vysavač má za úkol zbavit každý příbytek nečistot a prachu a faktem je, že snad žádná domácnost se bez něj dnes nedokáže obejít. Historie tohoto užitečného pomocníka sahá zhruba 100 let nazpět a vývoj rozmanitých typů urazil za tu dobu skutečně dlouhou cestu. Řada soudobých modelů je výsledkem mnohdy stejně složitých vývojových procesů, jakými je nutné projít například v případě výroby automobilů nebo chytrých telefonů. I z toho důvodu může být pro někoho vcelku obtížné správně si zvolit. Chystáte se i vy ke koupi nového vysavače? Nejste si úplně jisti tím, na základě čeho vybírat? Zkusíme vám trochu napovědět.

 

Existuje několik základních druhů vysavačů. Který je pro vás ten nejvhodnější?

Existuje samozřejmě několik základních druhů vysavačů a záleží jen na vás, na vašich představách a potřebách, kterému dáte přednost.

Ruční vysavač bývá zpravidla velmi lehký a snadno se s ním pracuje. Je vhodný především pro úklid menších ploch a také míst, která je třeba uklízet často. Oceníte jej například v kuchyni, kde se najde vždy dost a dost drobků, které je třeba odstranit. Vhod přijde také automobilistům, kteří ho mohou využít při úklidu uvnitř auta. Nejčastěji se setkáte s ručními vysavači na baterii, kterou lze lehce dobít připojením do sítě. Snad jedinou nevýhodou je většinou menší objem prachové nádoby a někdy i slabší sací výkon.

Klasický vysavač lze zakoupit buď ve variantě sáčkové nebo bezsáčkové. Rozdíl spočívá ve způsobu zachytávání prachu. Sáčkové vysavače bohužel často ztrácí sací výkon i po mírném zaplnění nečistotami, jelikož póry papírového sáčku se celkem snadno ucpou. Výhodou bezsáčkových typů je tedy právě fakt, že jejich výkon je vcelku ustálený a ani bez časté údržby filtru nedochází k jeho omezení. Neplatí to však obvykle v případě, že máte doma psa nebo kočku. Jejich chlupy se na filtr snadno zachytí a údržba je pak nezbytná.

 

Existují rovněž vysavače s vodním filtrem. U nich je klasický sáček nahrazen vodní nádržkou. Přes ni musí nasátý vzduch projít. Pravděpodobně největší výhodou je to, že v porovnání s běžnými sáčkovými vysavači nevykazují žádnou ztrátu sací síly. Jednoduše proto, že pracují bez suchého filtru. Stejně jako u bezsáčkových vysavačů zde navíc odpadají dodatečné náklady na pořízení nových sáčků.

Pokud si pořídíte multifunkční vysavač, můžete volit mezi vysáváním za sucha a mokrým vysáváním. Mokrou variantu využijete nejenom při čištění koberců, ale též sedaček nebo autosedaček a můžete jí nahradit i klasické vytírání podlahy. Je to bezpochyby jedinečný domácí pomocník, i když náklady na jeho pořízení jsou bezesporu poněkud vyšší.

Určitě jste už slyšeli i o robotických vysavačích, které si pomalu ale jistě razí cestu do mnoha našich domácností. Jejich hlavní výhodou je to, že vám výrazně usnadní práci, i když klasické vysávání zpravidla úplně nahradit nedokáží. Využijete je především v místnostech, kde se nenachází velké množství překážek. Dobře uklidí hlavně podlahy bez koberců a jistě oceníte také fakt, že je můžete naprogramovat tak, aby bylo o úklid postaráno například v době, kdy nejste zrovna doma.

 

Vysavač by měl být kvalitní

Jednou z hlavních chyb při nákupu nového vysavače je to, že člověk i od velmi levného přístroje očekává nejenom vysoký výkon, ale i dlouhou a bezproblémovou životnost. Pokud si to můžete jen trochu dovolit, dejte vždy raději přednost kvalitnějšímu výrobku od zavedené značky. Takový krok se vám určitě vyplatí!

Ergonomie vysavače je rovněž důležitá

Pokud se nechcete při práci s vysavačem zbytečně dřít, všímejte si rovněž ergonomie vybíraného spotřebiče. Určitě za sebou nehodláte vláčet příliš těžký a rozměrný vysavač s nevhodně zvolenými kolečky, který se co chvíli někde zasekne a převrátí.

 

Třída energetické náročnosti má svůj význam

Pokud jde o ledničku nebo třeba o pračku, tam už si většina z nás zvykla vybírat i na základě energetické třídy uvedené na štítku každého spotřebiče. U vysavačů je to však záležitost poměrně nová, ale svůj význam bezpochyby má. Všímejte si tedy, co je na štítku napsáno. Nejlepší poměr spotřeby energie a výkonu vysavače představuje označení A+++ a za nejhorší je považováno písmeno D. Energetická třída ukazuje roční spotřebu vysavače. Ta musí být menší než 43 kWh/rok a rozdíl v úspornosti mezi jednotlivými třídami je pokaždé 6 kWh. Informace jsou to velmi důležité a měly by zásadním způsobem ovlivnit vaše konečné rozhodnutí.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *