Zahrada potřebuje péči i v listopadu

Zahrada je místem, kde je od jara do podzimu neustále co dělat a ani listopad nepředstavuje v tomto ohledu žádnou výjimku. Sice ještě kvetou pozdní okrasné rostliny a zpravidla i dozrávají ty nejpozdnější plody, jinak je to ale jednoznačně měsíc, kdy musíte vaši zahradu pomalu připravit na zimní odpočinek. Na následujících řádcích se vám proto pokusíme nabídnout několik dobře míněných rad.

Listí nenechte volně ležet

Zahrada plná listnatých stromů vás právě v listopadu zaměstná především hrabáním spadaného listí. Můžete jej buď kompostovat či spálit nebo se ho jednoduše zbavit vyhozením do bioodpadu. Pokud snad některé z vašich stromů trpěly například rzí či jinou chorobou, je nejlepší listí vložit do kompostéru a překrýt ho ještě vrstvou dalšího materiálu. Zamezíte tak rozšíření choroboplodných zárodků, jelikož vysoké teploty vznikající kompostováním je obvykle bezpečně zničí. Listí je dobré shrabávat průběžně, aby váš trávník pod ním nezežloutl nebo aby nebyl napaden plísní. Aby si udržel pěkný vzhled a dobrou kondici po mnoho let, musíte zkrátka věnovat péči jeho hygieně. Právě podzim je z tohoto hlediska velmi náročný.

Věnujte péči stromům

Ovocné stromy potřebují vápník a tak jim ho právě v listopadu dopřejte. Neobejdou se bez něj především peckoviny. Přestože je zima již za dveřmi, je také stále ještě vhodný čas na výsadbu jádrovin, peckovin, jehličnatých a rovněž neopadavých listnatých stromů. Mladé stromky můžete pro lepší kondici po výsadbě přihnojit kompostem. Zhruba do poloviny měsíce je pak možné sázet například i růžové keře.

Všechny stromy i keře na vaší zahradě je nutné připravit na zimu a to tak, že je vydatně zalijete, čímž zvýšíte jejich šance na přežití silnějších mrazů. Je rovněž rozumné ochránit stromky před hladovou zvěří, která by je mohla v zimě okusovat. Důležité je to zejména tehdy, pokud nemáte zahradu důkladně oplocenou. Listopad je rovněž vhodným měsícem pro zkracování a tvarování jehličnatých živých plotů.

Ochraňte podzimní zeleninu i byliny

Pokud máte na záhonech nějakou podzimní zeleninu, nenechejte ji bez ochrany. Nízké listopadové teploty by jí mohly ublížit. Použijte k tomu třeba slámu nebo chvojí, případně netkanou textilii, která ji ochrání nejenom před nepříznivými teplotami, ale rovněž před ptáky i jinými zvířaty. Také celá řada bylinek (tymián, rozmarýn, routa) pocházejících z teplejších oblastí, kde nemrzne, může být v našich zeměpisných šířkách poškozena či úplně zničena mrazivými teplotami. Zakryjte proto raději byliny chvojím a kořeny i spodní části krčku ochraňte ještě vrstvou listí.

Příprava na zimu

S blížící se zimou je rozhodně rozumné připravit si dostatek materiálu na posyp všech cest a cestiček, které hodláte i v tomto období používat. K tomuto účelu se nejlépe hodí písek či drobný štěrk. Pokud se rozhodnete jako posyp použít sůl, mějte na paměti, že tím můžete některým rostlinám ve vaší zahradě značně ublížit a to logicky hlavně těm, které jsou vysázeny poblíž takto upravovaných cest. Nezapomeňte si ještě zkontrolovat, v jakém stavu je vaše nářadí na případný úklid sněhu. V listopadu je také ten pravý čas na opravu a instalaci nejrůznějších ptačích krmítek a v souvislosti s tím se můžete též předzásobit prosem, slunečnicovými, lněnými i řepkovými semínky, mákem či ovesnými vločkami. Věřte, že pohled na krmící se opeřence vám vaši snahu bohatě vynahradí.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *