Zahradní bazén – osvěžení v soukromí

Zahradní bazén je bezesporu skvělý vynález. Pokud si chcete v horkých dnech dopřát příjemné osvěžení, jen těžko budete hledat lepší způsob, než relaxaci v chladivé vodě a navíc v pohodlí svého domova. Rádi byste si také nějaký pořídili, ale nevíte, jaký typ vybrat a ani kam ho umístit? Zkusíme vám trochu napovědět.

Bazénů je na trhu celá řada typů a rozlišit je můžeme například podle toho, zda se jedná o bazény nadzemní, zapuštěné nebo jen polozapuštěné. Nejlépe se u vašeho domu bude samozřejmě vyjímat nějaký zapuštěný bazén, který nijak nenaruší celkový ráz zahrady. Nejdůležitějším kritériem při výběru zahradního bazénu je však jednoznačně materiál, z něhož je vyroben, protože na něm závisí jeho celková životnost.

Laminátové bazény hrají prim

K nejoblíbenějším bazénům patří alespoň v posledních letech ty vyrobené ze sklolaminátu. Jelikož jsou díky speciální výztuži mimořádně odolné vůči teplotním výkyvům, vydrží ve velmi dobrém stavu i desítky let. Jen stěží je také poničíte nějakou „chemií“ při čištění a údržbě a tak se jejich popularitě nelze divit. Jedinou nevýhodou je to, že si nepořídíte bazén širší čtyř metrů. Důvodem je skutečnost, že se vyrábějí odléváním do formy a jsou tedy z jediného kusu sklolaminátu. No a bazény větších rozměrů se i z důvodu lepší manipulace zkrátka momentálně nevyrábějí.

Bazény fóliové

Patří jednoznačně k těm nejlevnějším variantám. Vyrábějí se ze speciální polyetylénové fólie s hydroizolačními vlastnostmi a na výběr máte z mnoha různých velikostí, tvarů a barev. Abyste dosáhli toho, že fólie bude držet požadovaný tvar, je buď nutné zakoupit konstrukci z pozinkovaného plechu anebo vybetonovat připravenou jámu, ve které se bude váš nový bazén nacházet. Vždy dejte přednost vysoké kvalitě polyetylénové fólie. Zakoupíte-li příliš levný a tedy pravděpodobně i nekvalitní materiál, příliš dlouho si koupání užívat nebudete. Výhodou těchto bazénů je krom nižší ceny i fakt, že dojde-li k poškození fólie, lze celkem snadno zjednat nápravu a není ani nutné, vypouštět proto celý bazén.

Samonosné nejsou nejlevnější

Tyto bazény jsou vyrobeny ze speciálních plastů, z tzv. homogenních polymerů, kterých se využívá i při stavbě vodních nádrží. Jsou velice odolné a jejich životnost je v porovnání s ostatními typy zdaleka nejdelší. K výhodám patří i to, že i v případě mnohaletého nepřetržitého používání, nejsou zpravidla nutné žádné větší opravy. K nevýhodám patří vzhledem ke kvalitě použitého materiálu poněkud vyšší pořizovací cena.

Ještě jste si nevybrali?

Ještě nemáte jasno, který ze základních typů zahradních bazénů si chcete koupit? Zvažte tedy další důležité okolnosti. Jak často hodláte bazén využívat a také pro kolik osob má být určen? To jsou dvě z kritérií, které byste měli vzít v úvahu při volbě materiálu a velikosti. To, zda ho budou využívat i malé děti, případně starší a méně pohybliví lidé, by pak mělo hrát rozhodující roli při zajištění bezproblémového přístupu do něj. Na všechny tyto věci se vyplatí myslet už předem a zahrnout je do své kalkulace.

Jaké zvolit pro bazén místo?

Pro svůj nový bazén si vyberte takové místo, na které svítí slunce co největší část dne. Nejlépe pak takové, kde nerostou příliš blízko žádné stromy, ze kterých by do vody padalo listí. Nezapomeňte také na soukromí, které je jednou z výhod vlastního bazénu a proto jej umístěte někam za dům, případně za hradbu z živého plotu, aby váš odpočinek nerušily zvědavé pohledy cizích lidí. Nezapomeňte také na to, že musíte někam umístit i nezbytné technologie, které mají na starost provoz bazénu a v souvislosti s tím je tedy rovněž nutné zajistit i nezbytný přívod elektrické energie.

Věcí, na které je třeba myslet ještě dřív, než vytáhnete z peněženky platební kartu, je celkem dost. Proto nespěchejte, aby výsledná volba opravdu stála za to a nic vám nekazilo potěšení z chladivé koupele a z lenošení u vašeho zahradního bazénu.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *