Zahradní posezení jako oáza klidu a relaxace

Zahrada pro většinu z nás představuje jakousi oázu určenou k relaxaci. Tento prostor si tedy bez příjemně zařízeného posezení dovedeme představit jen stěží. Jeho rozměry, typ a třeba i umístění v rámci zahrady, mohou rozhodnout o tom, jak často a s jakým potěšením budeme nakonec tohoto posezení k našemu odpočinku využívat. Je proto zcela na místě, před jeho zbudováním vše alespoň trochu naplánovat.

Jak vybrat vhodné místo?

K odpočinku se výborně hodí především zahradní terasy, které bývají často umístěny přímo u domu. Pokud je terasa většinu dne vystavena ostrému slunci, určitě se neobejdeme bez slunečníku nebo markýzy. Je samozřejmě také možné mít terasu na převážně stinném místě, ale je třeba si uvědomit, že na jaře a na podzim ji využijeme nejspíš jen výjimečně, protože na ní bude o poznání chladněji. Posezení si pochopitelně můžeme zbudovat téměř kdekoliv na zahradě, jen musíme vždy dbát na to, aby bylo alespoň z jedné či lépe ze dvou stran kryté, protože nám to automaticky dodá větší pocit soukromí a potřebného klidu. Výborně se tedy bude hodit místo u nějaké zídky, živého plotu nebo třeba u stěny zahradního domku.

Posezení pro labužníky

Čím dál oblíbenější je posezení s možností grilování. Chceme-li něco podobného na svojí zahradě postavit, je třeba obzvlášť důkladně uvážit jeho umístění. Ideální poloha je v blízkosti domu a to nejlépe přímo u vchodu do kuchyně, odkud můžeme grilovací terasu s posezením co nejlépe a nejrychleji zásobovat vším potřebným. Pokud však někomu vadí kouř, který při grilování vzniká a který by se mohl dostat do domu, nezbude mu, než využít jiné místo na zahradě. Vhodný může být nějaký prostornější a hlavně otevřený zahradní domek.

Jak volit nábytek?

Při výběru zahradního nábytku hraje podstatnou roli jeho vzhled. Nemělo by to však být to nejzásadnější kritérium naší volby, protože materiál, jeho odolnost a také kvalita zpracování jsou rozhodně důležitější. Měli bychom dát přednost robustním konstrukcím bez ostrých rohů a hran a to obzvláště pokud máme malé děti. Ani složité skládací mechanismy nejsou příliš vhodné, protože mohou čas od času způsobit nějaké zbytečné poranění. Pokud už předem víme, že budeme s nábytkem často manipulovat, pak samozřejmě zvolíme něco lehčího. Příjemné sezení nám umožní vhodně vybrané židle nebo lavičky s lehce dozadu zakloněnou sedací plochou a s kvalitními opěrkami pro záda i ruce. Pokud bude náš zahradní nábytek stát na nějaké ploše s většími spárami, uděláme nejlíp, když zakoupíme nějaký, který nebude mít tenké nohy, které by do spár mohly zapadnout.

Dřevo, kov anebo plast?

Dáme-li přednost dřevěnému nábytku, měl by být důkladně impregnován kvůli případné jednodušší údržbě. V budoucnu totiž postačí jednoduchý nový nátěr bez nutnosti odstranění toho starého. Pokud zvolíme nábytek bez impregnace, pak dřevo střídavě nabobtnává a opět sesychá, což způsobuje odlupování nátěrů. V takovém případě se starý nátěr musí vždy pracně obrousit ještě před tím, než naneseme nový.

Zahradní nábytek z kovu působí většinou velice elegantně. Například nerezová ocel nebo hliník mají navíc tu výhodu, že nevyžadují žádnou ochranu proti korozi, ovšem nerez je poněkud finančně náročnější. Na jiné kovy se jako antikorozní úprava často používá vypalovaný nátěr anebo potažení plastem.

Jednou z mála výhod plastového nábytku je kromě nižší ceny jeho nízká hmotnost. Dobře se s ním tedy manipuluje. Snadno se na něm ale drží voda a také se lehce poškrábe a jeho celkové opotřebení většinou netrvá příliš dlouho, takže pokud máme rádi věci, které něco vydrží, pak se zřejmě nábytku z plastu raději vyhneme. Pořídit si můžeme i proutěný nábytek, ale raději pouze v případě, že je naše zahradní posezení kryté a suché.

Ať už se nakonec rozhodneme pro jakýkoliv materiál, vybírejme hlavně v klidu a s patřičnou rozvahou, ať se nám později co nejpříjemněji odpočívá.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *