Zahradu uložte k zimnímu spánku

Pečujete o zahradu téměř po celý rok? Ano? Dobře děláte. Při pohledu z okna je vám tedy nejspíš jasné, že s vrcholícím podzimem je na vašem pozemku ještě potřeba zařídit celou řadu důležitých věcí. Dřív, než se usadíte v teple domova, přiložíte do krbu a uvaříte si svůj první grog, měli byste se postarat o blaho vaší zahrady a takříkajíc ji uložit k zimnímu spánku. A právě listopad je pro tento úkol zřejmě nejvhodnějším měsícem.

Naposledy posekejte trávník

Někomu by se to mohlo zdát i zbytečné, ale věřte, že nic nepokazíte, když ještě naposledy vytáhnete z garáže sekačku. Před nadcházející zimou je totiž vhodné trávník naposledy posekat. Raději však nechte trávu o něco delší než obvykle, protože už do prvních mrazíků nestihne dorůst. Celý trávník zkuste také ošetřit proti plísním a alespoň těm místům, která už na první pohled příliš dobře neprospívají, dopřejte trochu hnojiva. Na jaře pak budete mít méně práce s tím, aby se váš trávník hezky zazelenal a zahrada bude vypadat k světu.

Máte na pozemku jehličnany?

Jehličnany potřebují přes zimu ochránit. Zejména pak túje, tisy nebo jalovce, které jsou přece jen poměrně choulostivé. Určitě jim pomůžete tím, že je lehce, ale přesto pevně svážete, aby je nepoškodil těžký sníh. Pokud máte v zahradě i nějaké vzrostlejší jehličnaté stromy, použijte část jejich větví k ochraně rostlin a keříků na vaší skalce. Stromům to neublíží a květiny a keře tím můžete zachránit před nadcházejícím mrazem. Jestliže je listopad teplejší a zatím vůbec nemrzne, můžete ještě zkusit nějaké jehličnany také vysadit. Měly by se s trochou štěstí a za pomoci vydatnější zálivky uchytit.

Co je možné ještě vysadit?

Krom některých jehličnanů můžete zkusit zasadit i ovocné stromky, keře, řadu cibulovin nebo dokonce i růže. Ušetříte si tím na jaře práci a o poznání dříve se dočkáte prvních květů nebo ovoce. Jen nezapomeňte, že základním předpokladem pro jakoukoliv podzimní výsadbu ve vaší zahradě je fakt, že nemrzne. Jinak by byla vaše snaha s největší pravděpodobností marná!

Vyplejte záhony a shrabejte listí

Určitě se vám vyplatí, pokud se pokusíte zbavit záhony veškerého plevele. Podobně jako u podzimní výsadby si tím na jaře můžete ušetřit práci. Pokud máte k dispozici kompost, neváhejte a půdu na vašich záhoncích jím trochu vylepšete. Rostliny, které na jaře vysadíte, to dozajista hned s prvním jarním sluncem velmi ocení.

Padající listí pokud možno uklízejte průběžně a nenechávejte vše až na listopad. Silnější vrstva listí může totiž začít hnít a tím poškodí trávník. Část toho, co shrabete, může skončit v kompostéru a část lze využít podobně jako větvičky jehličnatých stromů k tomu, abyste ochránili některé choulostivější keříky a rostliny před přicházející zimou.

No, a zdá se, že je konečně čas na první grog. Nemyslíte?

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *