Zařizujete malý byt a nevíte si rady? Ukážeme vám pár užitečných fíglů!

Právě zařizujete malý byt? Třeba garsonku nebo menší 2+kk? Pak se vám možná bude hodit pár osvědčených rad a triků. Jde samozřejmě hlavně o to, abyste dokázali alespoň naoko zvětšit omezený prostor, který máte k dispozici a aby se vám ho také podařilo využít s co největší efektivitou. Život na třiceti či čtyřiceti metrech čtverečních nemusí být vždy snadný. Lze však udělat celou řadu věcí, jimiž si i skromný domov můžete vylepšit. Jak na to?

Zařizujete malý byt? Rozhodně v tom nejste sami!
Je bohužel prokazatelným faktem, že se s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí neustále zmenšují rozměry nově budovaných bytů. Za skutečně malý byt je přitom stále ještě možné označit takový, který nedisponuje podlahovou plochou větší než cca 40 m2. To skutečně není mnoho, nicméně i s tím si lze s trochou dobré vůle poradit. Zařídit vše tak, aby vaše nové bydlení působilo prostorněji, útulně a přitom bylo i co nejvíce praktické, vyžaduje sice trochu více úsilí, než je tomu v případě velkých bytů, ale rozhodně to není nemožné. A nezoufejte, určitě v tom nejste sami! Z dostupných statistik vyplývá, že až 6% tuzemských domácností není větších než 20 metrů čtverečních!

Rozumné hospodaření s prostorem je základ
Jestliže zařizujete malý byt, musíte na úsporu místa myslet doslova při každém vašem kroku. V malém bytě je zkrátka nezbytně nutné uvážlivě hospodařit s prostorem, o tom není pochyb. Možností, jak se s tím vypořádat, je přitom hned několik. Za základ je možné považovat tři následující věci:
- OPTIMÁLNÍ ROZVRŽENÍ JEDNOTLIVÝCH OBYTNÝCH ZÓN
- ELIMINACE NEPOTŘEBNÝCH VĚCÍ (na malém prostoru jednoduše nelze mít téměř nic, co není nezbytně nutné k životu)
- POŘÍZENÍ VHODNÉHO NÁBYTKU
Vše musí mít své místo a na zbytečnosti zapomeňte
Správně si rozvrhnout umístění postele, obývací zóny či pracovního nebo kuchyňského koutu je pro budoucí život v malém bytě skutečně velmi důležité. Vše by na sebe mělo nenuceně a plynule navazovat, čímž lze ve výsledku nějaký ten metr čtvereční ušetřit. Využijte každý kout, každou skulinku! Máte vysoké stropy? Rozhodně si pořiďte patro na spaní (můžete ho zkusit i vyrobit) a prostor pod ním poslouží třeba pro gauč nebo pracovní stůl. V maličkém bytě můžete mít jen takové věci, které opravdu potřebujete. Nepokoušejte se hromadit různé zbytečnosti, jinak se z vašeho domova stane skladiště, ve kterém nebude k hnutí. Nepotřebné věci uložte do sklepa nebo se jich prostě zbavte!

Volba vhodného nábytku vše usnadní
Vybírat nábytek musíte skutečně s rozmyslem! Čím méně kusů, tím líp pro celkový vzhled vašeho domova i pro vás. Život v místnosti přecpané vším možným není obvykle ani snadný, ani příjemný. Zkrátka žádný sklad nábytku! Raději také rovnou zapomeňte na jakýkoliv nábytek z masivu! Bývá většinou robustní. Vybírejte kousky z laminátové či dýhové dřevotřísky. Ideálním řešením při zařizování malometrážních bytů je pochopitelně nábytek rozkládací. Stohovatelné židle, rozkládací stolky a gauče nebo třeba výsuvné postele. To vše při každodenním užívání garsonky rozhodně oceníte. Nezapomeňte ani na nějakou tu vestavěnou skříň a dobrou službu vám poskytnou i různé police. Úložného místa není v malém bytě nikdy dost, to je jasné.

Dejte přednost světlým barvám!
Až budete dumat nad tím, jak vymalovat interiér vašeho nového domova, mějte na paměti, že světlé barvy dokáží prostor opticky zvětšit. Vyhněte se proto tmavým odstínům a upřednostněte bílou, jasně žlutou, světlounce béžovou atd. Vhodné nejsou obvykle ani tapety s nějakým výrazným vzorem. Výjimku můžete udělat pouze tehdy, pokud váš byt disponuje skutečně velikým oknem, případně rovnou prosklenou stěnou. Pak je jistě možné nějakou sytější barvu použít. Vyloženě tmavé odstíny jsou však vhodné pouze na podlahu, takže se třeba při výběru lina nebo koberců nemusíte mít tolik na pozoru.

Sklo, zrcadla a osvětlení
Chcete-li dosáhnout toho, aby váš byteček působil alespoň trochu prostornějším dojmem, můžete krom světlejší výmalby zapojit do hry také sklo a především pak různá zrcadla. K oddělení jednotlivých místností či obytných zón využijte buď prosklené dveře, nebo částečně prosklené zástěny. Potřebujete mít v některé části vašeho domova větší pocit soukromí? Zkuste sklo pískované! Pokud jde o zrcadla, je obecně známo, že dovedou opticky výrazně zvětšit i tu nejmenší místnost. Skvěle se hodí zrcadla vysoká a dobrou službu vám udělají také zrcadla umístěná na dveřích, případně na vestavěných skříních. Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení, jehož výběr hraje při zařizování malých bytů také velice důležitou roli. Nějaké jasné centrální osvětlení patřičné síly doplňte i několika menšími zdroji světla. Určitě to dříve či později oceníte.
Většina z nás by jistě dala přednost velkému bytu či rovnou vlastnímu rodinnému domku. Jak jinak. Věřte ale, že při dodržení alespoň těch nejzákladnějších pravidel, může být bydlení poměrně pohodlné a příjemné i tehdy, máte-li k dispozici třeba jen 30 nebo 40 metrů čtverečních. Takže hlavu vzhůru a do toho!
Štítky
Interiér Nábytek InspiraceMohly by vás zajímat další články
Skandinávský styl učiní z vašeho domova čisté, jednoduché a velice příjemné místo k životu
Skandinávský styl bydlení si oblíbily miliony lidí takřka po celém světě. Pokud jste už také někdy uvažovali o tom, že byste si v podobném...
Vestavěné skříně ušetří spoustu prostoru
Dům či byt je místo, kam se toužíme vrátit s radostí. Rezidence má být pohodlná a dobře vybavená, měla by splňovat požadavky každého, kdo v ní žije. V…
Boho styl aneb jak bydlet jako bohém
Boho styl bydlení je vhodný zejména pro takové lidi, kteří chtějí být co nejvíce originální. Je to jakási cesta, kterou lze vyjádřit svou osobnost a zároveň...