Existuje u nás značné procento šikovných a tvořivých lidí, schopných si zcela samostatně poradit téměř se všemi zádrhely, které se v domácnosti mohou vyskytnout. Zkrátka mezi námi žije dost kutilů a každý z nich potřebuje pro svou práci i náležité zázemí. Řeč je pochopitelně o dílně. Jak by měla správná domácí dílna vypadat a co by v ní v žádném případě nemělo chybět, o tom si něco povíme na následujících řádcích.
Základem je uspořádání a přehlednost.
Velice důležité je přehledné uspořádání všeho, čím je běžná dílna vybavena. Obzvláště to platí o nejčastěji používaném nářadí a také o materiálech, se kterými nejvíce pracujete. Rovněž dostatek rozdělených úložných prostor hraje nezanedbatelnou roli a to zejména hovoříme-li o drobnostech jako jsou hřebíky, šroubky a podobně. Pořádek vám prostě významným způsobem usnadní jakoukoliv činnost, do které se ve svojí dílně pustíte, o tom není pochyb. I nářadí, které používáte jen sporadicky, mějte šikovně a přehledně uloženo tak, aby nepřekáželo, ale abyste ho měli zároveň hezky po ruce.
Pracovní stůl
Ponk neboli pracovní stůl je jakýmsi středobodem každé dílny, a aby vám dobře sloužil, je nutné mít jeho pracovní desku v té správné výšce. Ponk musí mít stabilní konstrukci a pevnou desku buď z kovu anebo z masivu s voděodolnou povrchovou úpravou. Nedílnou součástí takového pracovního stolu je téměř vždy svěrák. Bez něj se v dílně neobejdete. Pokud nemáte v dílně dostatek místa, zkuste si pořídit stůl na kolečkách, která jsou opatřena brzdami. Můžete ho pak podle potřeby vždy přemístit, což vám usnadní práci a pohyb po dílně.
Skříňky a police
Police a různé závěsné systémy dobře využijete pro uskladnění nejčastěji používaného nářadí. Postačí i obyčejná deska s háčky, ale vše musí být pevné a bytelné, aby to udrželo i těžší kousky. Na desku za pracovním stolem můžete například připevnit magnetické lišty, na které lze odkládat kovové nářadí. Dláta, šroubováky nebo nejrůznější klíče budete tak mít hezky na očích a nebudete je nikdy dlouho hledat. To, co pro práci používáte jen občas, celkem logicky uskladníte do označených krabic a uložíte do nejrůznějších skříní a skříněk. Je-li řeč o skříňkách a policích, pak vám jistě většina zkušených kutilů potvrdí, že nejlepší je vyrobit si je sám, protože jedině tak budou co nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Samozřejmě, že je dnes k dostání celá řada rozmanitého dílenského nábytku, ale co si zhotovíte sám, tzv. na míru, to vám zkrátka vždy poslouží nejlépe.
Na práci si musíte pořádně posvítit!
Nejlepší službu vám prokáže veliké okno, které bude hned u ponku. Přirozenému dennímu světlu se pochopitelně nic nevyrovná. Bez umělého osvětlení se ovšem po velkou část roku také neobejdete, takže samozřejmostí by ve vaší dílně mělo být kvalitní stropní světlo. Důležitý je rovněž zdroj lokálního světla a k tomu nejlépe poslouží celkem běžná stolní lampa umístěná ideálně přímo na ponku. Její světlo by mělo být silné, ale ne oslňující. Pro osvětlení dílny se příliš nehodí klasické zářivky. Pracujete-li například s rotujícím nástrojem, pak obnovovací frekvence zářivek snadno vyvolá dojem, že se nástroj již zastavil a mohl byste si lehce přivodit úraz. Když už je řeč o úrazech a s nimi související bezpečnosti, je třeba zmínit několik užitečných věcí, které by ve vaší dílně určitě chybět neměly. Patří k nim především vybavená lékárnička, hasící přístroj, sluchátka a také ochranné brýle.
Nářadí a další vybavení
Existuje mnoho druhů nářadí a než se při zařizování vaší dílny dostanete do situace, že už vám skutečně nic nebude chybět, tak to nejspíše nějaký ten rok potrvá. Je tu však jakýsi nutný základ, bez něhož se neobejdete už od samotného začátku. Zcela nezbytný je již zmiňovaný svěrák. Dále si neporadíte bez akumulátorové vrtačky či šroubováku, pily, frézky nebo páječky. Všemožné kleště, šroubováky, měřící a vážící pomůcky, lepidla či tmely, laky i natěračské potřeby jsou též většinou považovány za nezbytné. Je toho opravdu spousta. Kladiva, kladívka, palice, všemožné značkovače a popisovače, sady nejrůznějších matic, šroubů, hřebíků a hmoždinek stejně tak jako ruční bruska či prodlužovací kabely a tak by se dalo jistě pokračovat. Každý kutil vám z hlavy vyjmenuje desítky věcí, bez kterých si svoji dílnu prostě nedokáže představit. Začněte zařizovat vlastní dílnu a brzy sami uvidíte, co všechno budete i vy záhy považovat za zcela nepostradatelné.
Štítky
Inspirace Náš důmMohly by vás zajímat další články
Aku vrtačku vybírejte především podle typu baterie!
Chystáte se kupovat novou aku vrtačku? Nejste zrovna zkušený domácí kutil, a proto nevíte, na co se při jejím výběru zaměřit především?
Horkovzdušná pistole je velmi užitečný pomocník
Horkovzdušná pistole je poměrně obvyklou součástí vybavení domácích dílen a má to rozhodně svoje…