Zařizujete si domácí pracovnu? Máme pro vás pár tipů!

Domácí pracovna vám bude k užitku především v případě, že máte zaměstnání umožňující buď úplně, nebo alespoň částečně pracovat doma, to je vcelku logické. Využijete ji pochopitelně také tehdy, pokud sami podnikáte. Tak či onak by měla být místem pohodlným a účelně zařízeným, aby vám pro vaši práci poskytla co nejlepší zázemí.

Domácí pracovna v rodinném domě

Je-li to jen trochu možné, vyberte si jako vaši budoucí pracovnu takovou místnost, která není průchozí. Výrazně tím omezíte pravděpodobnost, že vás bude každou chvíli někdo rušit. V ideálním případě by pak měla mít svůj vlastní domovní vchod, abyste případné klienty či obchodní partnery nemuseli nejprve provést polovinou vašeho soukromého životního prostoru. Nemuselo by to být vždy příjemné ani vám a ani jim. Samostatný vchod zkrátka jednoznačně separuje část privátní od té pracovní. Nezapomeňte rovněž na dva zvonky umístěné ihned u vstupu na váš pozemek. Jeden určený soukromým návštěvám a ten druhý pro lidi, kteří za vámi jdou čistě kvůli byznysu.

 

Jelikož ve vaší pracovně budete zřejmě trávit několik hodin denně, zohledněte při výběru vhodné místnosti i to, na které straně domu se nachází. Obecně se za nejlepší variantu považuje umístění na straně východní. Především proto, že vás hned ráno probere denní světlo a nebudete u práce usínat. Je také pravděpodobné, že se bude jednat o místnost s nejpřijatelnější celodenní teplotou, na rozdíl od varianty, kdy by její okna směřovala buď na sever, nebo na jih.

Budete pracovat v bytě?

Pracovnu si samozřejmě můžete zřídit i v bytě. V takovém případě ale oddělené vchody nijak nevyřešíte. Stejně jako u rodinného domku si však můžete vybrat alespoň neprůchozí místnost. Situace, kdy vás od práce někdo vyruší, tím omezíte na minimum. I tehdy, máte-li k dispozici malý byt, měla by být vaše pracovna dostatečně prostorná a především světlá. Řeč je o přístupu denního světla, takže rozhodně zapomeňte na to, že nedostatek místa vyřešíte zřízením „pracovního koutu“ někde v komoře. Absence přiměřeného množství denního světla společně se stísněnými podmínkami bude mít na výsledky vaší práce negativní vliv. Pokud si nedáte poradit, brzy na to přijdete sami.

Pracovnu zařiďte účelně a přitom pohodlně

Nábytek ve vaší pracovně musí být zejména praktický a funkční, takže starým a rozvrzaným kouskům z výprodeje se raději obloukem vyhněte.

Základem vybavení je vždy kvalitní židle a také vyhovující stůl. Nejlepší bude nějaké solidní kancelářské křeslo s nastavitelnou výškou sedáku. Všechny jeho části, kterých se budete neustále dotýkat (sedák, opěradlo, opěrky pro ruce) by měly být potaženy neprodyšným materiálem, aby se vám pohodlně pracovalo i v teplých letních měsících. Stůl by měl především odpovídat vaší výšce, a pokud jde o velikost jeho pracovní plochy, tu vyberte podle množství věcí a pomůcek, které ke své činnosti budete pravidelně používat. Bez počítače a tiskárny se dnes zřejmě obejde jen málokdo, takže ty by se tam měli vejít především.

Pokud má mít vaše pracovna ryze soukromý charakter, soustřeďte se hlavně na praktičnost nábytku i dalšího vybavení. Jestliže má ovšem sloužit i k přijímání návštěv z řad vaší klientely, je dobré položit důraz i na reprezentativní stránku věci a věnovat pozornost tomu, jak jednotlivé kousky vypadají a také jakým dojmem působí místnost jako celek.

Doplňky, bez kterých se neobejdete

Lampu využijete každopádně a to i v případě, že máte v místnosti po většinu dne dostatek přirozeného světla. Někdy totiž dojde i na večerní práci. No a v zimě, to vám kvalitní osvětlení přijde obzvláště vhod. Nezapomeňte zvolit lampu s otočným ramenem pro nastavení toho nejlepšího úhlu, určitě to dříve či později oceníte.

Knihovna, různé skříňky i další úložné prostory bývají běžnou součástí kanceláří a to i těch domácích. Pořiďte si však jen to, co budete nezbytně potřebovat a nezaplňujte jen bezdůvodně prostor. Pokud je vaše pracovna určena i k přijímání návštěv, neobejdete se bez další židle a raději mějte pro takové účely po ruce rovnou dvě.

Nástěnné hodiny, pár obrázků i další dekorace, nějaká ta kytka. Proč ne, ale jen v rozumné míře a vždy také s ohledem na to, zda bude pracovna určena výhradně vám nebo zda v ní budete přijímat i klienty. Víc toho už zřejmě potřebovat nebudete, snad s výjimkou pravidelného přísunu kvalitní kávy.

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *