Zatopte si doma v krbu

Krb, ve kterém hoří dřevo, dodá vašemu příbytku na útulnosti a v porovnání s dalšími způsoby vytápění je i poměrně levným zdrojem tepla. Aby vám však dobře sloužil a vytvářel příjemnou domácí atmosféru, je nutné obstarat si to správné dřevo a také se o krb co nejlépe starat. Že nevíte jaké dřevo je to pravé a jak takový krb udržovat v kondici? Zkusíme si na pár řádcích povědět to nejpodstatnější.

Začněte výběrem dřeva

Základem je výběr vhodného dřeva, kterým budete topit, protože to, jaké dřevo zvolíte, nakonec přímo ovlivní i nároky na údržbu vašeho krbu. Vybírejte tedy jen kvalitní, řádně vyschlé, ideálně alespoň půl roku staré dřevo, protože to mladé obsahuje až 50% vody a proto špatně hoří. Při jeho spalování také vzniká příliš mnoho kouře, což by se vám jistě nelíbilo.

Kvalitní a dobře proschlé dřevo poznáte i podle jasného a čistého plamene, kterým hoří. Při nákupu dřeva se vždy podívejte na jeho konce a pokud jsou na něm patrné praskliny, je patrně starší a tedy sušší. Napovědět vám rovněž může jeho váha. Čerstvé dřevo bude vždy o něco těžší.

Jaký druh dřeva je nejvhodnější?

Pro topení v krbu je vhodné používat zejména tvrdé dřevo jako je dub, jasan, habr nebo buk. Výborně nám poslouží také dřevo z ovocných stromů. Tato tvrdá dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají po sobě v krbu značné množství rozžhavených uhlíků, z nichž potom sálá příjemné teplo ještě dlouhou dobu.

Jak dřevo správně uložit?

Dřevo do krbu nelze ponechat venku na pospas počasí. Déšť nebo sníh může dřevo značně znehodnotit a rovněž mokrá zem, na kterou dřevo položíte, mu dobře neudělá. Samozřejmě že nejlepší je mít nějakou kůlnu, ve které bude dřevo uskladněno. Pokud ji k dispozici nemáte, zhotovte z několika menších klád podložku, na kterou pak dřevo vyskládáte a zakrýt ho můžete plachtou, což docela postačí. Dřevo přitom může dýchat a tedy i dále vysychat.

Jak nejlépe udržovat krb

Zásadní věcí, kterou je třeba mít na paměti, je pravidelné čištění krbu od dehtu (kreosotu) a sazí. Nahromadění kreosotu i sazí může být totiž velice nebezpečné a celkem snadno pak dochází k požáru. Množství těchto usazenin často závisí právě i na kvalitě dřeva a jak jsme se již zmínili, čím sušší dřevo, tím lépe hoří a vzniká tím i méně zplodin. Nejméně jednou do roka je samozřejmě nutné zajistit i odborné vyčištění krbu a komína profesionálem, který vám zároveň vystaví nezbytný doklad o revizi.

S popelem si poradíte

Pokud jde o popel, pak v případě pravidelného užívání krbu, musíte celé topeniště čistit alespoň 1x týdně. Nevíte-li co si počít se sesbíraným popelem, můžete jím alespoň v zimních měsících třeba posypat chodník před domem. Chcete-li o něco zvýšit účinnost spalování dřeva ve vašem krbu, pořiďte si speciální skleněná krbová dvířka. Zároveň tím zamezíte tomu, aby vám uhlíky z ohně létaly do místnosti, což se jinak občas přihodí.

Nezapomeňte na povrch!

Krb včetně skleněných dvířek je dobré udržovat čistý i na povrchu. Vnější části krbu lze čistit obyčejným vysavačem nebo navlhčeným hadrem. Používání chemických přípravků není většinou příliš vhodné, jelikož by mohlo narušit strukturu i barevnost materiálu a to jistě nechceme. Je také samozřejmé, že krb čistíme vždy až po jeho vychladnutí.

Čím více se přidržíte dobře míněných rad, které jsme vám dnes poskytli, tím více příjemných chvil u vašeho krbu strávíte.

 

 

Líbilo se?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *